MISTR 2023/2024

Přípravné zápasy v číslech

03.09.2009 · Michal Samiec
T ř i n e c – Oceláři včerejším domácím zápasem se Skalicí uzavřeli cyklus dvanácti přípravných střetnutí před extraligovou sezónou 2009/2010. S jakými soupeři a s jakými výsledky se prezentovali, kdo byl nejlepší střelec nebo komu se nejvíce dařilo v brance, se dočtete v tomto článku.

Dvě třetiny zápasů vítězně

Oceláři sehráli v přípravě celkem 12 zápasů. Zúčastnili se tří turnajů – domácího Tipsport Hockey Cupu, ve kterém změřili síly s rivaly z Moravy. V prvním zápase vysoko podlehli doma Zlínu, následně nestačili v nájezdech na Vítkovice, doma poté ale porazili tenisovým „kanárkem“ Znojmo a vyhráli i v Brně (resp. v jeho přechodném působišti v Blansku). V konečném účtování skupiny D českého hokejového poháru obsadili třetí příčku – vítězem a tudíž semifinalistou se stal pozdější „vicemistr“ turnaje Zlín.

Třinečtí hokejisté se také zúčastnili jako již tradičně Rona Cupu v Trenčíně. V rámci tohoto klání se střetli s domácí Duklou, mistrem Slovenska z Košic a vicemistrem ze Skalice. Oceláři podlehli pouze Košicím a obsadili nakonec třetí místo, byť měli stejný počet bodů jako druhý tým Trenčína, měli však horší bilanci samostatných nájezdů po zápasech. Novinkou v letních přípravných zápasech Třince byl výjezd do Německa. Hráči zpod Javorového se na turnaji v Landshutu střetli postupně s Krefeldem, Straubingem a domácím Landshutem. Podlehli pouze v prvním zápase, byť výsledek byl nemilosrdný (1:6). Další dva zápasy již Třinečtí zvládli.

Kromě této desítky zápasů Třinec ještě sehrál dva další zápasy s elitními slovenskými týmy – 11. srpna porazil v Bratislavě v Ružinově v dočasném působišti Slovanu domácí tým 3:1. V generálce na extraligu pak včera ve Werk Aréně nedali šanci Skalici, kterou porazili 5:2. Konečná bilance Ocelářů v přípravě tedy je 12 zápasů, 8 výher a 4 prohry (z toho jedna po samostatných nájezdech). Dosažené skóre je 41:34.

Peterek a Tomas nejlepšími střelci

Z útočníků se mezi střelce zapsalo celkem 14 hokejistů. Nejlepšími snajpry se stala dvojice Jan Peterek, Roman Tomas – oba rozvlnili síť za brankářem soupeře hned sedmkrát. Čtyři branky přidali Balej s Kankem, třikrát se trefil Květoň. Když se podíváme, kdo dostal v přípravných zápasech nejvíce prostoru, je celkem dobře patrné, na kterých 12 hokejistů se míní trenérské duo v útoku spoléhat. Tomas, Kanko, Kútny, Polanský a Růžička sehráli 10 zápasů, Peterek, Květoň, Polák a Martynek dostali prostor v 9 utkáních, v extraligovém kádru by ještě neměli chybět Balej (8 zápasů), Kohn (7) a Hampl (6). Příprava se alespoň ze stránky produktivity moc nepovedla dvojici hráčů, od kterých se očekávají zejména branky a podíl na nich – Jiří Polanský v deseti zápasech skóroval jen jednou, Rostislav Martynek se v o jeden zápas menším počtu utkání netrefil vůbec.

Andersons bez absence

Přísun vstřelených branek od obránců není priorita, kterou od nich trenéři očekávají. Dohromady beci nastříleli jen pět branek, Tomáš Malec pak byl jediný bek, který skóroval dvakrát. Když se podíváme, kdo kolik dostal prostoru, mohla by se osmička obránců extraligového kádru rýsovat například takto – Andersons (11 odehraných zápasů), Hrabal, Lojek (10), Výtisk, Malec (9), Cartelli, Seman (8). Aktuálně poslední posila obranných řad, Lukáš Zíb, odehrál sice jen čtyři zápasy, ale trenéři s tímto extraligovými boji ošlehaným zadákem počítají. Janis Andersons pak byl z celého kádru jediný, který odehrál všechny přípravné zápasy. (Vzhledem k tomu, že se hrály 13. srpna prakticky souběžně dva zápasy, nebylo možné, aby někdo odehrál všech dvanáct duelů.) Kteří hráči nakonec dostanou důvěru je ale pouze na trenérech.

Do začátku ligy jasná brankářská dvojice

V přípravných zápasech se nakonec zrodila zajímavá a nečekaná brankářská dvojice. O místo k Tomáši Dubovi, jedné z velkých posil Ocelářů před sezónou, si svými výkony v přípravných zápasech řekl slovenský gólman Peter Hamerlík. Tento bývalý brankář například Skalice, běloruského Novopolocku nebo kazašského Usť-Kamenogorsku odchytal spolu s Dubou porci šesti zápasů. Brankový průměr měl dokonce lepší než sparťanský odchovanec (2,14 oproti 3,37). Úplně ze hry pak vypadl Martin Vojtek, který odchytal jen 22 minut nepovedeného úvodního střetnutí se Zlínem.

Vojtek musel na jaře podstoupit operační zákrok, tím k jeho smůle vypadl z části suché přípravy. Druhý nepříjemný okamžik v letním tréninkovém cyklu mezi fanoušky oblíbeného „Kokina“ přišel v srpnu. V době, kdy se hrály přípravné zápasy v rychlém sledu za sebou, byl nemocný a trenéři jej tím pádem nemohli vidět přímo na ledě. Podle slov Evžena Delong z tiskové konference před zahájením sezóny všechny svým přístupem k tréninku a svými výkony na ledě překvapila nová brankářská akvizice Ocelářů Peter Hamerlík. Z toho všeho pak rezultovalo to, že byl Vojtek poslán na začátek sezóny na rozchytání na farmu do Šumperku. Realizační tým i vedení klubu ale ujišťuje, že Třinec má stále tři brankáře.

Počet odehraných zápasů a vstřelených branek:
poř Jméno a příjmení        Z  G
 1. Tomáš Malec             9  2