Představení soupeřů pro přípravné zápasy

06.08.2021 · Michal Samiec
Přinášíme vám stručné představení čtyř soupeřů, s nimiž se Oceláři střetnou před vstupem do prvních soutěžních zápasů nové sezóny, tedy před zahájením Champions Hockey League na konci tohoto měsíce. Třinecké hokejisty postupně čekají zápasy s Havířovem, brněnskou Kometou, Frýdkem-Místkem a Vítkovicemi.

AZ Heimstaden Havířov

Loňská sezóna a aktuální dění: „My jsme loni vytvořili podle jmen patrně nejsilnější tým v novodobé historii AZetu,“ okomentoval pro nedávný rozhovor pro portál hokej.cz manažer Havířova Pavel Zdráhal tým, který v Havířově sestavili pro covidovou sezónu 2020-21. Sezóna, v níž postupovalo ve druhé nejvyšší soutěži do play off dvanáct týmů, se však Havířovským vůbec nepovedla. Skončili až na 13. místě a sezóna tak skončila AZetu už po 34. utkání, tedy po základní části. Pro novou sezónu si ale další neúspěch Havířovští nepřipouštějí, cílem je play off. „V Havířově se ani nic jiného nenosí. Havířovský fanoušek i my všichni z vedení bychom byli zklamaní, pokud by se nám do něj nepodařilo probojovat.“

Aktuální soupiska Havířova:

Brankáři: Tomáš Fučík, Michal Kořének, Marek Štipčák

Obránci: Matúš Hlaváč, David Chroboček, Daniel Kabelka, Fabien Kočí, Jaroslav Mrowiec, Richard Záruba

Útočníci: Lukáš Bednář, Ondřej Becher, Ondřej Damašek, Jakub Doktor, Vlastimil Dostálek, Kevin Horváth, Jan Hudeček, Tomáš Krupa, Jan Maruna, Maxim Mastič, Jakub Mrva, Antonín Pechanec, Ján Petriska, Jan Vašenka, Jakub Veselý, Radek Veselý

Trenéři: Jiří Režnar (hlavní trenér), Pavel Zdráhal (asistent trenéra)

Poslední vzájemný zápas: Přípravný zápas před sezónou 2013-14, 1. srpna 2013, Havířov – Třinec 3:4. Poslední vzájemný zápas mezi Havířovem a třineckými Oceláři se datuje osm let nazpátek. Tehdy na počátku série přípravných zápasů před extraligovou sezónou 2013-14 zavítal experimentálně postavený tým Ocelářů s řadou mladších hráčů do Havířova a vyhrál zde po brankách Orsavy, Ostřížka, Rákose a Rusa Gorškova 4:3. Při pohledu na soupisku Ocelářů vidíme, že žádný z hráčů aktuálního kádru Třince tento zápas nepamatuje.

Plánovaný zápas: úterý, 10. srpna 2021, 17:30, Gascontrol Aréna, Havířov

Snímky Mariana Ježowicze zvěčnily dosud poslední zápas Třince proti Havířovu, který se uskutečnil před osmi lety v Havířově. Zajímavostí je, že v brance Havířova tehdy stál Lukáš Daneček, který následující roky své kariéry spojil především s Frýdkem-Místek a také třineckou organizací.

Loňská sezóna a aktuální dění: Brněnská Kometa skončenou sezónu 2020-21 nezapočítá mezi úspěšné. Majitel klubu po skončení sezóny minulé období pro oficiální klubový web okomentoval následovně: „Jednalo se o strašně těžkou sezonu. Jako majitel firmy a generální manažer si ekonomické dopady, které se na nás řítí, samozřejmě plně uvědomuji.“ Po covidové sezóně se v DRFG areně konalo zemětřesení. Nejvýše postavený muž Komety Libor Zábranský už během dubna avizoval zásadní úpravy všech kompetencí v klubu. Novým koučem se stal v Třinci dobře známý Jiří Kalous. „Hledal jsem zkušeného trenéra, trenéra s rozhledem a také někoho, kdo je odpočatý a plný sil, protože práce v Kometě je skutečně hodně a navíc ne každý zvládne tlak, který tady je,“ okomentoval Kalousovo angažmá Zábranský, který divnou brněnskou sezónu nehodnotí vyloženě negativně. „Už v říjnu, když tady totálně lítal covid, tak jsem si říkal, že by byl zázrak, kdybychom odehráli celou sezonu a udělali čtvrtfinále. To se nakonec povedlo. Jsme hrdí na kluky, jak jsme nakonec otočili sérii s Vítkovicemi.“

Aktuální soupiska Brna:

Brankáři: Lukáš Klimeš, Michael Schnattinger, Matej Tomek

Obránci: Tomáš Bartejs, Marek Ďaloga, Patrik Fajmon, Michal Gulaši, Rhett Holland, Jakub Kubeš, Radek Kučeřík, Dalimil Mikyska, Vladimír Roth, Jan Sedláček, Stanislav Svozil

Útočníci: Jakub Brabenec, Martin Dočekal, Filip Dvořák, Marcel Haščák, Petr Holík, Luboš Horký, Andrej Kollár, Michal Krištof, Silvester Kusko, Brandon Magee, Alexandre Mallet, Jakub Malý, Peter Mueller, Matěj Novák, Radovan Pavlík, Daniel Rákos, Vojtěch Střondala, Matěj Svoboda, Eduard Šalé, Tomáš Šoustal, Tomáš Vincour, Martin Zaťovič

Trenéři: Jiří Kalous (hlavní trenér), Jiří Horáček, Jozef Kováčik (asistenti trenéra)

Poslední vzájemný zápas: 4. čtvrtfinále Generali Česká pojišťovna play off 2021, 25. března 2021, Kometa Brno – Třinec 1:4. Oceláři si poradili s brněnskou Kometou v nejkratším možném čase. Čtvrtfinálovou bitvu rozehráli dobře dvěma výhrami ve Slezsku a k následnému přesunu na jih Moravy mohli přistoupit s klidnou myslí. Svěřenci trenéra Varadi nakonec poměrně suverénně vyhráli i oba zápasy v DRFG areně, oba v poměru 4:1. V tom čtvrtém skórovali za Oceláře Rodewald, který srovnal vývoj zápasu po Klepišově brance, Stránský, který vstřelil ve druhé minutě druhé třetiny vítězný gól, a dvakrát Hrehročák, který navýšil vedení Třince.

Plánovaný zápas: čtvrtek, 12. srpna 2021, 18:00, DRFG arena, Brno

Kometa byla pro Oceláře v sezóně 2020-21 poměrně oblíbený soupeř a to ne pouze ve vyřazovacích bojích. Celkem v základní části a play off se Brňané s Třincem potkali osmkrát a osmkrát vyhráli Oceláři, pouze v prvním zápase, který se hrál po listopadovém restartu soutěží, získali hráči Komety aspoň bod za remízu 3:3 v normální hrací době. Jediný úspěch Brna tak v loňské sezóně proti Třinci přišel v přípravě na začátku září, kdy Brno doma vyhráli v atraktivním zápase 5:4 po prodloužení.

HC Frýdek-Místek

Loňská sezóna a aktuální dění: Frýdek-Místek ani v sezóně 2020-21 nenavázal na úspěch ze své první prvoligové sezóny (2016-17), ve které jako v jediné slavili postup do play off. Rysi se tak ani počtvrté v řadě nepodívali do vyřazovacích bojů. Skončili na konečném 14. místě těsně za regionálním rivalem z Havířova s bilancí 13 výher a 21 proher ze 34 utkání. Vedení klubu před novou sezónou značně obměnilo kádr a snažilo se o jeho posílení. V ročníku 2021-22 totiž druhou nejvyšší hokejovou soutěž čeká zúžení a zejména ve druhé polovině tabulky tak budou boje velice tuhé. „Čeká nás všechny těžká sezona, která bude pro fanoušky určitě velice zajímavá. Od hráčů, kteří k nám do klubu přišli, nebo ještě v průběhu přípravy přijdou, očekáváme velké zlepšení dosavadních výsledků. Cílem bude, aby se mužstvo pohybovalo v takových místech tabulky, kde tým nebude přímo ohrožen sestupem,“ okomentoval nadcházející sezónu pro klubový web předseda klubu Petr Popelář.

Aktuální soupiska Frýdku-Místku:

Brankáři: Frederik Foltán, Daniel Šimonů

Obránci: Jakub Adámek, Bartosz Ciura, Antonín Kareš, Daniel Krenželok, Zack Malík, Jakub Michálek, Jakub Teper, Mikuláš Zbořil

Útočníci: David Bartoš, Ján Blaško, Vít Christov, Matouš Čmiel, Nico Geidl, Jonáš Jobánek, David Klimša, Filip Komorski, Alan Łyszczarczyk, Rostislav Martynek, Pavel Matěj, Michal Matiaško, Michal Ramik, Roman Szturc, Ondrej Šedivý, Matěj Zabloudil

Trenéři: Mojmír Trličík (hlavní trenér), Jozef Daňo (asistent trenéra)

Poslední vzájemný zápas: Přípravný zápas před sezónou 2019-20, 15. srpna 2019, Frýdek-Místek – Třinec 1:4. Od doby, co se frýdeckomístecký hokejový klub stal partnerskou organizací třineckých Ocelářů, se oba týmy utkávaly v předsezónní přípravě. Celkem se tyto zápasy odehrály tři – v roce 2015 vyhráli Třinečtí 10:4, o rok později uspěli rysi 3:2 po prodloužení. Třetí zápas se hrál v roce 2019 a Oceláři po výhře 4:1 upravili stav vzájemného měření sil na 2:1 na zápasy pro Třinec. Frýdek-Místek se ale v tomto zápase dlouho držel – po brance Kaluse z první třetiny držel vedení až do konce druhé třetiny, kdy srovnal Růžička. Ve třetí části překlopil vedení na stranu Třince Haman a následně Růžička dvěma góly završil hattrick.

Plánovaný zápas: úterý, 17. srpna 2021, 17:00, Hala Polárka, Frýdek-Místek

Poslední vzájemný zápas partnerských klubů se odehrál před dvěma lety v Polárce. Kvalita Ocelářů se nakonec projevila, domácí se ale dlouho srdnatě bili o dobrý výsledek.

HC Vítkovice Ridera

Loňská sezóna a aktuální dění: Loňská vítkovická sezóna byla poznamenaná turbulentním vývojem. Sezónu začal trenérský štáb pod vedením aktuálního lodivoda frýdeckomísteckých rysů Mojmíra Trličíka. Začátkem prosince vydalo vedení klubu prohlášení, v němž sportovní ředitel klubu Roman Šimíček poměrně ostře pálil do vlastních řad: „Stydím se za to, co v posledních zápasech mužstvo předvádělo. Stydím se za to, že srdcařství nepředvádějí hráči ani realizační tým ani trenéři“. Ještě v prosinci se na lavici A-týmu postavil Miloš Holaň a sezóna se otočila aspoň k uspokojivému výsledku, když cesta Vítkovic nakonec skončila v play off na hokejkách Komety Brno. V předkole ale Ostravané promrhali dvouzápasové vedení v sérii. „Já nemůžu hráčům nic vytknout. Jeli nadoraz. Nemáme se za co stydět,“ okomentoval sérii ihned po jejím konci trenér Holaň. „V globále, tak jak se pro nás ta sezona zpočátku nevyvíjela vůbec dobře, nakonec jsme ji zvládli. Já jen můžu zopakovat, že mě mrzí, že jsme to předkolo nezvládli a nedostali se do čtvrtfinálového boje s Třincem, který by podle mě byl po všech stránkách velice atraktivní,“ zhodnotil sezónu s už větším odpustem od jejího konce sportovní ředitel Šimíček.

Aktuální soupiska Vítkovic:

Brankáři: Daniel Dolejš, Aleš Stezka, Darek Bartošák

Obránci: Michal Bystroň, Jesse Dudas, Guntis Galviņš, Petr Gewiese, Patrik Koch, Lukáš Kovář, Tomáš Machů, Karel Plášil, Roman Polák, Matěj Prčík, René Smolka, Jakub Stehlík

Útočníci: Jan Bernovský, Radovan Bondra, Roberts Bukarts, Rastislav Dej, Robert Flick, Petr Fridrich, Jan Hruška, Petr Chlán, Marek Kalus, Josef Krejsa, Lukáš Krenželok, Vojtěch Lednický, Rostislav Marosz, Matyáš Melovský, Vladimír Svačina

Trenéři: Miloš Holaň (hlavní trenér), Radek Philipp, Roman Šimíček (asistent trenéra)

Poslední vzájemný zápas: 16. kolo základní části Tipsport extraligy 2020-21, 15. února 2021, Vítkovice – Třinec 3:4. Jednalo se o dohrávané utkání 16. kola základní části, které bylo odehráno den po ukončení reprezentační akce, za Oceláře tak nastoupil např. obránce David Musil, který o den dříve byl součástí národního týmu, jenž prohrál v Malmö s Ruskem 4:7. Oceláři vstoupili do zápasu parádně a v polovině čtvrté minuty po gólech Růžičky a Adámka vedli o dva góly. Vítkovice do konce první třetiny brankami Kocha, Kováře a Lakatoše otočili, ale zápasová sinusoida měla další vývoj. Na konci třetí minuty druhé třetiny to bylo už 3:4, když se prosadili Kofroň a podruhé Růžička a ve zbývajících 37 minutách a 11 sekundách se už skóre nijak nezměnilo.

Plánovaný zápas: čtvrtek, 19. srpna 2021, 17:00, WERK ARENA, Třinec

Zápasy základní části s Vítkovicemi, které se v loňské sezóně odehrály pod Javorovým, Ocelářům vyšly parádně – oba zápasy vyhráli Slezané s celkovým skóre 13:1. V Ostravě se radovali jednou, při posledním dosud sehraném vzájemném utkání tam Třinec vyhrál 4:3.

Aktuální soupiska Ocelářů:

Brankáři: Ondřej Kacetl, Marek Mazanec

Obránci: Marian Adámek, Milan Doudera, Jan Jaroměřský, Tomáš Kundrátek, Martin Marinčin, David Musil, Jan Zahradníček

Útočníci: Vladimír Dravecký, Patrik Hrehorčák, Erik Hrňa, Aron Chmielewski, David Kofroň, Michal Kovařčík, Ondřej Kovařčík, Daniel Kurovský, Tomáš Marcinko, Andrej Nestrašil, Miloš Roman, Martin Růžička, Petr Vrána

Trenéři: Václav Varaďa (hlavní trenér), Marek Zadina, Aleš Krátoška (asistent trenéra)

Třinečtí od pondělí 2. srpna trénují společně na ledě třinecké WERK ARENY. Součástí připravující se skupiny hráčů již jsou také všechny tři předsezónní posily – brankář Marek Mazanec, obránce Martin Marinčin a útočník Andrej Nestrašil (na snímku Lukáše Filipce z pondělní tréninkové jednotky).

Zdroj foto v článku: Lukáš Filipec, Petr Rubal, Ivo Dostál, Marian Ježowicz
Zdroj aktuálních soupisek soupeřů: oficiální webové stránky jednotlivých klubů, aktuální k 6. srpnu 2021