Počtvrté se v play-off střetneme se Slavií. Vyrovnáme účty?

18.03.2011 · Michal Samiec
Oceláři v pondělí dokonali sérii s Litvínovem na severu Čech, Chemiky vyřadili výsledkem 4:2 na zápasy a poprvé od jara 2003 slavili postup do semifinále. Výsledek série mezi Libercem a Slavií, kterou ovládli Pražané, nám poslal do cesty právě tohoto soupeře.

Náš semifinálový soupeř

Slávisté loni překvapili hokejovou veřejnost postupem až semifinále soutěže, když vyřadili ve čtvrtfinále mužstvo ze Zlína, tedy druhý mančaft po základní části. A letos se jim povedl navlas stejný kousek. V předkole svěřenci Vladimíra Růžičky vyřadili až po pěti zápasech Energii Karlovy Vary, ve čtvrtfinále se měli potkat s druhým týmem po 52 kolech – Libercem. Sérii zahájili Pražané úspěšně, zpod Ještědu si přivezli jeden bod a ten následně rozmnožili o další dva v domácím prostředí. Pak ale v Liberci podruhé padli a doma nezvládli nájezdy a naráz byl na koni tým Bílých Tygrů. Ve středu se však v Tipsport aréně hrál zápas, který zůstane dlouho v paměti.

Liberec většinu zápasu diktovat tempo hry. Vedl 2:0, po snížení Slávistů opět odskočil a stav 3:1 svítil na tabuli ještě čtyři a půl minuty před koncem. Pak však snížil Sklenář a 66 sekund před koncem poslal zápas do prodloužení Svoboda. Liberec nastavený čas, který se v tomto zápase měl hrát do rozhodnutí, začal aktivně, Slavii jasně válcoval, nevyužil dvě přesilovky a stejný počet příležitostí hráč versus prázdná brána. Slávisté pak z ojedinělé příležitosti rozhodli, Tomáš Svoboda v čase 73:05 rozhodl druhý nejdelší zápas historie českých play-off.

Vladimír Růžička tak s podceňovaným mančaftem mladíků, který před sezónou ztratil údernou sílu v podobě Romana Červenky, dokázal čtvrtou sezónu po sobě dokráčet minimálně do semifinále. Ale aby získal i čtvrtou medaili po sobě, bude muset vyřadit vítěze základní části ze Slezska.

Hlavně vyhrávat doma!

Toto heslo se týká vzájemných zápasů Třince a Slavie v této sezóně. V loňské sezóně dokázali Oceláři vyhrát se Slavií všechny čtyři zápasy, když ztratili jediný bod. V tomto ročníku však vyhrát na ledě O2 areny nedokázali, byť k tomu měli hlavně v prvním duelu velmi blízko. V průběhu třetí třetiny vedli 3:1, ale nakonec prohráli po nájezdech. Druhý zápas byl rovněž velmi těsný, Třinec prohrál o jediný gól. Tento zápas hraný v rámci 50. kola byl mimochodem utkáním, ve kterém Martin Růžička nakopl svou střeleckou sérii – od tohoto zápasu včetně dokázal prostřelit brankáře soupeře v každém utkání!

Zápasy pod Javorovým jsou v prozatímním průběhu sezóny konstanta, o kterou se mohou Oceláři opřít. Platilo to v soubojích se Slavií, které Třinec doma vyhrál dvakrát 5:3, a platilo to také ve čtvrtfinálové sérii s Litvínovem. Poté, co Slezané na severu Čech ztratili nadějnou pozici, kterou si vybudovali právě v Třinci, dokázali se v pátém utkání ve Werk aréně po jasném výsledku opět uklidnit. To mohl být také jeden ze základních kamenů konečného úspěchu v sérii. Třinec měl před play-off také jako jediný tým jednu jistotu – pokud doma v play-off neprohraje, skončí mistrovský titul právě ve Werk aréně...

Martin Růžička na Slavii načal svou obdivuhodnou sérii. Následně se trefil v posledních kolech základní části i ve všech zápasech čtvrtfinále. Jeho série je prozatím na čísle devět. Je rovněž letos nejproduktivnějším Ocelářem – 57 zápasů a 60 bodů (30+30). Od příchodu pod Javorový je jeho bilance skvělá – 113 zápasů a 111 bodů (55+56). Než přišel do Třince dal za celou svou kariéru 30 branek.

15. října: HC Oceláři Třinec – HC Slavia Praha 5:3 (1:1, 3:1, 1:1)
Hráno v rámci 11. kola. Utkání Oceláři rozhodli v průběhu druhé třetiny. Na jejím začátku prostřelil Vojtka Micka, pak však mezi 33. a 39. minutou třikrát kapituloval Kopřiva a Oceláři si tak vybudovali náskok, o který už nepřišli.

24. listopadu: HC Slavia Praha – HC Oceláři Třinec 4:3 sn. (1:1, 0:1, 2:1 – 0:0)
Hráno v rámci 24. kola. Třinečtí ještě ve 44. minutě vedli zásluhou Kohnova hattricku 3:1, zápas ale dospěl do nájezdů a ty Slezané nezvládli. Jednalo se o třetí zápas v řadě, který Třinec takto prohrál.

4. ledna: HC Oceláři Třinec – HC Slavia Praha 5:3 (2:2, 2:0, 1:1)
Hráno v rámci 37. kola. Oceláři brzo prohrávali, ale ještě v průběhu první třetiny dokázali vývoj otočit. Hosté Pospíšilem těsně před koncem úvodního dějství vyrovnali, ale v první desetiminutovce prostřední třetiny dvakrát inkasovali a ztrátu již nedokázali smazat.

15. února: HC Slavia Praha – HC Oceláři Třinec 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)
Hráno v rámci 50. kola. Oceláři šli ve 28. minutě Růžičkovým gólem do vedení, ale zápas nakonec prohráli těsně 1:2. Martin Růžička dal první ze svých gólů, které vstřelil v každém z devíti po sobě jdoucích utkání.

Daneček Lukáš            100.0 %, 0.0 g/z, 1 min, 0 g

Nejproduktivnější Ocelář v základní části, nejproduktivnější Ocelář v play-off a také nejproduktivnější Ocelář v zápasech proti Slavii. To všechno je v této sezóně Martin Růžička. Ve čtyřech zápasech nasbíral za tři branky a stejný počet asistencí šest bodů. Čtyři góly nastřílel Ladislav Kohn, stejný počet bodů nasbíral ještě Radek Bonk a David Květoň.

Furch Dominik            84.4 %, 5.0 g/z, 60 min, 5 g

Žádný elitní útočník, ale dlouholetá opora zadních řad Sešívaných a kapitán Pražanů Petr Kadlec – to je nejproduktivnější svěřenec kouče Růžičky v bojích s Třincem. Ve čtyřech zápasech nasbíral čtyři asistence. Nejvíce branek – a to dvě – nastřílela trojice Micka, Krenželok, Doležal.

První zápas semifinále bude podle údajů na slávistickém klubovém webu zápasem číslo devět set pro čtyřiatřicetiletého kapitána Pražanů Petra Kadlece. Slávistický patriot hraje v Praze od roku 1995, odehrál téměř 160 zápasů v play-off. Celá Slavie jich má jen o nemnoho více.

1:2. Vyrovnáme stav bitev v play-off proti Slavii?

Čtvrtfinále 1998 – 3:2 na zápasy. Březen 1998, euforie po Naganu, Třinec se v prvním kole staví proti Slavii. Za Sešívané v té době jako černá ruka řádil nynější kouč Vladimír Růžička, jehož kariéra se už chýlila ke konci. Tehdejší Železáři v sérii hrané na tři vítězné zápasy, tedy v sérii, kde každá chyba má o to větší váhu, rozhodli až v posledním zápase. Slavii rozmetali poměrem 7:0, Radovan Biegl tehdy po siréně předvedl na ledě třineckého zimáku vítězný kotoul.

Čtvrtfinále 2006 – 0:4 na zápasy. Rivalita, která v zápasech Třince a Slavie občas přeroste v sled emotivních událostí, má své kořeny zřejmě v zápase, který se hrál 13. 3. 2006. To byl termín druhého čtvrtfinále sezóny 2005/06. Třinec prohrával a bylo jasné, že se série do Slezska bude stěhovat za stavu 0:2 na zápasy. Za stavu 4:7 v čase 59:09 sestřelil nepozorného Slávistu Sobotku podle všeho čistým hitem obránce Frolo. Hokejová republika se rozdělila na dva tábory – jeden tleskal ukázkovému hitu, druhý odsuzoval nepřiměřenou tvrdost hry. Pravdou je, že nyní například v NHL hodně bojují proti podobným zákrokům. Existuje pravidlo, podle kterého žádný zásah do hlavy není čistý. V té době se však ještě podobné věci neřešily. Ocelářům však ani tento psychologický moment nepomohl, Slavia vyřadila Třinec v nejkratší možné době.

Čtvrtfinále 2008 – 1:4 na zápasy. Základní pravidlo každého mančaftu, který začíná sérii play-off venku, je přivézt aspoň jednu výhru. Přesně tohle se Ocelářům povedlo na jaře 2008. A opět z toho byl poprask! Druhé čtvrtfinále – i přes drtivou převahu Slavie, zápas skončil 56:26 na střely – dospěl do prodloužení. To nerozhodlo, přišly tedy na řadu nájezdy. V nich převedl skvostnou fintu Jiří Polanský. Slávisté se vztekali, rozhodčí však gól uznali, a když Polanského podpořil proměněnou penaltou i Barinka, jelo se do Třince za stavu 1:1 na zápasy. Hokejový národ byl opět rozdělen – jedni tleskali ekvilibristice třineckého štírka, druzí se šťourali v nedokonalosti přímočarosti pohybu třinecké třiadvacítky směrem k brance. Dopadlo to ale jako před dvěma léty – Třinec toho nedokázal využít a velmi rychle vypadl z bojů o titul.

Oceláři tedy po třech sériích v play-off mají s Pražany nevyrovnané účty. A také to znamená, že poslední výhra nad Slavií doma se datuje na 27. března 1998. Následující čtyři zápasy zvládli lépe hosté.

78 bitev za 16 let. Úspěšnost 47 %

Pražská Slavia má extraligovou historii jen o jednu sezónu delší než Třinec. Pro Oceláře je tedy tento klub z pražských Vršovic (byť své extraligové zápasy hraje v O2 areně na pomezí Vysočan a Libně) již soupeř z tradičních...

Sezóna 1995/96: Výsledky (z pohledu Ocelářů) 1:1, 1:5, 4:3, 1:7. Bilance 1-0-1-0-2, skóre 7:16.
Sezóna 1996/97: Výsledky 2:2p, 3:6, 2:0, 4:2. Bilance 2-0-1-0-1, skóre 11:10.
Sezóna 1997/98: Výsledky 3:7, 6:1, 3:1, 5:5 a v play-off 4:3, 3:4, 5:4sn, 4:7, 7:0. Bilance 4-1-1-0-3, skóre 40:32.
Sezóna 1998/99: Výsledky 3:2, 4:1, 5:2, 5:2. Bilance 4-0-0-0-0, skóre 17:7.
Sezóna 1999/2000: Výsledky 0:2, 2:1, 2:3, 5:2. Bilance 2-0-0-0-2, skóre 9:8.
Sezóna 2000/01: Výsledky 2:4, 5:2, 1:2, 6:0. Bilance 2-0-0-0-2, skóre 14:8.
Sezóna 2001/02: Výsledky 2:6, 3:1, 1:1p, 4:5p. Bilance 1-0-1-1-1, skóre 10:13.
Sezóna 2002/03: Výsledky 0:5, 3:5, 0:4, 6:0. Bilance 1-0-0-0-3, skóre 9:14.
Sezóna 2003/04: Výsledky 3:0, 4:1, 1:3, 3:1. Bilance 3-0-0-0-1, skóre 11:5.
Sezóna 2004/05: Výsledky 2:3p, 1:2, 3:5, 2:6. Bilance 0-0-0-1-3, skóre 8:16.
Sezóna 2005/06: Výsledky 1:4, 4:0, 6:2, 0:3 a v play-off 3:5, 4:7, 2:3sn, 3:4p. Bilance 2-0-0-2-4, skóre 23:28.
Sezóna 2006/07: Výsledky 3:4, 1:2sn, 1:8, 0:7. Bilance 0-0-0-1-3, skóre 5:21.
Sezóna 2007/08: Výsledky 2:5, 4:0, 2:1sn, 2:1 a v play-off 1:4, 2:1sn, 2:4, 0:1, 2:3p. Bilance 2-2-0-1-4, skóre 17:17.
Sezóna 2008/09: Výsledky 3:4sn, 3:2sn, 3:5, 4:5. Bilance 0-1-0-1-2, skóre 13:16.
Sezóna 2009/10: Výsledky 5:4, 3:1, 3:2p, 3:2. Bilance 3-1-0-0-0, skóre 14:9.
Sezóna 2010/11: Výsledky 5:3, 3:4sn, 5:3, 1:2. Bilance 2-0-0-1-1, skóre 14:12.

Celková bilance od roku 1995: 78 zápasů, 29-5-4-8-32, skóre 222:232.

S Litvínovem měli Třinečtí úspěšnost 45 procent. Se Slavií, dalším již dlouholetým účastníkem extraligovým bojů, se kterým se klub zpod Javorového utkává celou dobu svého šestnáctiletého působení mezi elitou, mají Oceláři bilanci podobnou. Rovněž jsou úspěšní trochu méně než v každém druhém zápase – přesně ve 47 procentech.

Jiří Polanský (na kuriózním snímku úplně vpravo) by mohl být označen už za třinecký inventář. S krátkou přestávkou působí v Třinci již od svých juniorských let, od léta 1998. Zažil dvě ze tří sérií se Slavií ve vyřazovacích bojích – ty neúspěšné z poslední doby.