Partnerský klub Nadační fond President Cup Třinecké statistické okénko Klubový informační systém
MISTR 2010/2011
MISTR 2018/2019
MISTR 2020/2021
MISTR 2021/2022
MISTR 2022/2023
Pohár prezidenta 2010/2011
Pohár prezidenta 2014/2015
Werk Arena Rozpis ledu Fanshop

Odchází Erik Hrňa, služebně nejstarší Ocelář

26.05.2023 · Michal Samiec
Šestý zápas finálové série 2023 s královéhradeckým Mountfieldem bude posledním zápasem v třinecké části kariéry Erika Hrni. Služebně nejstarší hráč třineckého klubu odehrál svůj první zápas za tým zpod Javorového v prosinci 2007. Po pěti titulech, patnácti sezónách a 660 odehraných utkáních dává Třinci sbohem a stěhuje se do Vsetína.

Erik Hrňa je klubovým inventářem, a už nyní platí za jednu z nejvýraznějších postav zlatého období třineckého hokeje od konce nultých do začátku dvacátých let jednadvacátého století. K dnešnímu dni pouze jeden hráč nastoupil do většího počtu sezón za Třinec a pouze dva hráči odehráli víc utkání za Oceláře než právě vsetínský rodák Hrňa. Pouze on a Martin Růžička byl jako hráč u všech mistrovských titulů třineckého týmu, kromě toho přidal dvě stříbra, bronz z Champions Hockey League a zaznamenal i účast ve finále slavného Spenglerova poháru v Davosu. Erik Hrňa je chodící kronikou třineckého hokeje posledních patnácti let…

Hrňa se poprvé do zápasového dresu s třineckým drakem oblékl 7. prosince 2007. Oceláři vyhráli v Litvínově 2:1 po prodloužení a devatenáctiletý Hrňa zaznamenal svou premiéru ve třineckých barvách (ne extraligovou premiéru, protože měl na svém kontě už dvacet utkání za mateřský Vsetín z předchozí sezóny). Je zajímavé, že ve své první extraligové sezóně v Třinci Hrňa sbíral ze začátku hlavně venkovní zápasy – jeho prvních sedm startů bylo na kluzištích soupeřů. Domácího zápasu se poprvé dočkal 22. ledna 2008 a podílel se na výhře 2:1 nad pražskou Slavií.

Ve čtrnácti zápasech základní části a třech play off sezóny 2007-08 se ale bodu ani gólu nedočkal. Další ročník strávil z větší části v druholigovém Vsetíně (za Třinec odehrál jediný zápas) a sezónu 2009-10 odehrál kompletně mimo Třinec (Šumperk, Havířov, Vsetín). Vrátil se pod Javorový až na mistrovskou sezónu 2010-11, ve které se dočkal také prvního bodu a gólu v ocelářském dresu. A hlavně Hrňovi vyšlo parádně play off, v němž skóroval sice jen dvakrát, ale prosadil se v klíčovém šestém semifinále, které Oceláři otáčeli v O2 areně, a taky se prezentoval povedeným věšákem, jimž dal Třineckým klid v závěrečném finále s Vítkovicemi.

Úspěchy Erika Hrni:

Následující tři sezóny strávil Hrňa v Třinci (s výjimkou krátké epizody na začátku sezóny 2013-14, který odehrál v ruském Tveru ve VHL) a na začátek ročníku 2014-15 se přestěhoval do Olomouce. Tam se rozstřílel do parádní formy a brzy se vrátil zpět pod Javorový. Zde ročník dohrál, získal korunu pro krále střelců a byl nejproduktivnějším Ocelářem v cestě za stříbrnými medailemi. Další sezónu opět rozdělil mezi dva kluby – začínal v Třinci a končil v Plzni, s níž v play off došel pro další medaili, tentokrát z bronzu. V létě 2016 se ale opět vrátil pod Javorový a – nepočítáme-li nějaké krátké epizody v partnerském Frýdku-Místku – zůstal tu následujících sedm sezón. A byl díky tomu svědkem ocelové éry, která se v té době pomalu začínala rodit. Čtyři mistrovské tituly, pět finálových účastí a tudíž pět medailí v řadě… Hrňa se na tom všem podílel kvalitními individuálními výkony. Dvakrát dokázal v základní části nastřílet 14 branek (2020-21 a 2021-22), v sezóně 2020-21 se dokonce dostal přes třicet kanadských bodů (14+17).

Nadstavbu pak přidával v play off – ve finále 2019 s Libercem si připsal dva góly. V play off 2021 se podílel na likvidaci Komety ve čtyřzápasové čtvrtfinálové sérii pěti body, přidal další gól ve finále, které se hrálo opět s Libercem. O rok později se dvěma góly podílel na klíčovém vítězství v semifinále číslo tři s Mladou Boleslaví, které Oceláři začali otáčet v závěrečných dvou minutách normální hrací doby. Další dva góly pak přidal ve finále se Spartou. V letošním play off dal pouze dva góly, ale oba byly veledůležité. Oba byly pardubickému Willovi, prvním rozhodl třetí zápas semifinálové série a druhým v první třetině sedmého utkání vyrovnal brzy po Čerešňákově vedoucí trefě a uklidnil tak svůj tým v cestě za klíčovým vítězstvím.

Třinecké statistiky Erika Hrni:

Jen pár hráčů v dosavadní téměř třicetileté historii třineckých Ocelářů v nejvyšší soutěži pamatuje tak významný fragment působení slezského klubu mezi českou hokejovou elitou. Dokonce ani Martin Růžička, který má spolu s Hrňou podíl na všech pěti mistrovských korunách a který drží veškeré ofenzivní rekordy Ocelářů, ne. Ten přišel do Třince až dva roky po vsetínském rodákovi. Za patnáct odehraných sezón a téměř sedm stovek zápasů se Hrňovi podařilo podepsat pod některé statistické rarity. Jejich výčet spolu s dalšími zajímavostmi vizte níže…

Statistické zajímavosti Hrňovy třinecké kariéry:


Foto v článku: Lukáš Filipec, Marian Ježowicz