MISTR 2023/2024

Oceláři odletěli do Švédska: V úterý hrají o postup do čtvrtfinále CHL

20.11.2023 · Adam Sušovský
S hubeným náskokem jednoho gólu odletěli Oceláři už v pondělí dopoledne do Švédska, cílová stanice Skelleftea: Právě na ledě jednoho z nejvěhlasnějších evropských týmů budou v úterý od 18:00 usilovat o postup mezi nejlepších osm týmů Evropy. Odvetu osmifinále Ligy mistrů vysílá živě Sport 2!

Charterový let třineckých Ocelářů se od ranveje letiště v Ostravě odlepil už v pondělí dopoledne.

Na palubě kromě odhodlaného týmu nechyběla ani takřka stovka fanoušků.

Cílová destinace: Skelleftea.

Průmyslové městečko na severu Švédska známé těžbou zlata, jen kousek od polárního kruhu, kde denní teploty v tomto období klesají hluboko pod minus deset stupňů Celsia. Ve skutečnosti ale Oceláře ve Skandinávii čeká pořádné horko. V úterý od 18:00 budou v Kraft Areně pro necelých šest tisíc diváků čelit hokejovému kolosu. Švédský celek patří mezi nejlepší v Evropě a nechce se vzdát jen tak.

Oceláři si do Skelleftey odvezli jednogólový náskok, po domácí výhře 4:3 jim k postupu mezi nejlepších osm týmů letošní sezony Ligy mistrů stačí i remíza. Zápas v přímém přenosu odvysílá stanice Sport 2!

Cíl je jasný: Oceláři chtějí postoupit

Mimořádně náročný program plný cestování a zápasů, to je listopad z pohledu Třince. V neděli večer tak sotva mohli hráči zdlouhavě dumat o prohře s Litvínovem, bezprostředně po zápase všichni balili zavazadla, aby hned z rána mohli vyrazit na letiště do Mošnova a odsud pokračovat dva a půl tisíce kilometrů dál na sever.

V hlavách všichni měli jediné: Jak vyzrát na nesmírně silného soupeře.

"Máme možnost hrát v Lize mistrů s nejlepšími týmy v Evropě a náš cíl je jasný: Jedeme do Švédska uhrát takový výsledek, abychom postoupili do dalšího kola," prohlásil velmi upřímně na letišti těsně před odletem asistent trenéra Vladimír Országh, který jako hráč v minulosti ve Švédsku sám působil.

Čerstvá zkušenost z prvního vítězného zápasu dává Ocelářům zároveň velikou příležitost se poučit. Už v Třinci Švédové ukázali, proč patří mezi absolutní evropskou špičku. Oceláře přestříleli v poměru 26:15. Zejména od druhé třetiny s nimi měli Třinečtí veliké problémy a dá se očekávat, že na domácím ledě bude Skelleftea ještě silnější.

"Ukázali nám, že jsou silní na puku. Mají aktivní obránce v útočném pásmu, celý tým brání i útočí v pěti. Když začali rychle otáčet puky a vyrážet do rychlých brejků, měli jsme s nimi problém," říká Országh, na co si Oceláři mají dávat pozor a rovnou navazuje specifikem Ligy mistrů: Pravidlem, při kterém přesilová hra nekončí vstřeleným gólem.

"Už jsme letos hodněkrát poznali, jaký vliv díky tomu přesilovky v zápasech Ligy mistrů mají. Jestli chceme postoupit, bude pro nás klíčová disciplína. Ta sehraje v úterý zásadní roli. Silné i slabé stránky soupeře známe. Víme, že taky bude chtít postoupit, ale uděláme všechno pro to, abychom dál šli my," velí Országh.

Jen na remízu ale Třinec v odvetě hrát nechce, přestože v minulé sezoně ještě v základní skupině na ledě Skelleftey zápas do prodloužení dospěl. "Na to můžete myslet pár minut před koncem, rozhodně ne na začátku zápasu. Odjíždíme tam s tím, že chceme vyhrát a postoupit, samozřejmě ale na průběh zápasu budeme reagovat," dodává Országh.

Daňo: Máme náskok a čistou hlavu

Skelleftea za sebou nemá vydařené období. Kolem reprezentační přestávky v domácí lize prohrávala, v tabulce nejvyšší švédské soutěže ji aktuálně patří šesté místo s tříbodovou ztrátou na druhé. Sérii čtyř proher Skelleftea utla až o víkendu na ledě Timry. Zápas se hrál už v sobotu, na rozdíl od Třince tak má soupeř dostatek času na regeneraci i přípravu, navíc bez nutnosti dlouze cestovat.

Útočník Marko Daňo v tom ale problém nevidí. "Máme zápasy v rychlém sledu, ale vybírat si nemůžeme. Takhle to prostě je, my na to musíme nastavit hlavu a dobře zregenerovat. Jestli mají Švédové delší odpočinek? Ok, my zase vedeme 1:0," prohlásil slovenský reprezentant.

"Budeme tam ale chtít vyhrát, máme náskok a chceme si to tam uhrát. Věřím, že se nám to podaří. Doma jsme si dokázali, že s nimi hrát umíme a můžeme. Sice nás občas zmáčkli, ale my to ustáli a předpoklady k úspěchu máme i v odvetě. Jdeme do ní s náskokem a čistou hlavou," říká Daňo.

Tak či tak ale očekává hodně vypjatý duel: "Bude to vyhrocený zápas, dáme do něj všechno. Jsou nepříjemní na puku, umí se dobře křížit, hledat si prostor. Musíme být soustředění a když budeme dělat věci, které umíme, můžeme si postup uhrát."