MISTR 2023/2024

Martin Růžička rekordmanem extraligy!

17.02.2013 · Michal Samiec
Třinecký kanonýr Martin Růžička dnes ve Zlíně nasbíral dva body a dokázal tak vyrovnat střelecký rekord Davida Moravce a překonat rekord v produktivitě, který před třinácti lety vytvořil Richard Král.

Třinecký forvard Martin Růžička, který poprvé v extralize opravdu výrazně zazářil během mistrovského play-off, kdy během tažení Ocelářů za titulem na jaře 2011 dokázal v 18 zápasech play-off nasbírat 33 bodů za 17 branek a 16 asistencí, dnes odpoledne ve Zlíně vyrovnal, resp. překonal dva rekordy samostatné české extraligy.

Prvním rekordem byl gólový zápis Davida Moravce, který v sezóně 1997/1998 v drese Vítkovic dokázal v základní části nastřílet 38 branek. Brankou v přesilové hře v čase 22:05 Růžička tento rekord vyrovnal, třineckému číslu 27 tak chybí ještě jeden zásah, aby se na čele historických statistik samostatné české nejvyšší soutěže osamostatnil.

Gól, který v tu chvíli znamenal snížení na 1:2, byl zároveň 77. kanadským bodem Růžičky v sezóně. Stejný počet bodů – ale s menším počtem vstřelených branek – nashromáždil v ročníku 1999/2000 tehdy třinecký kapitán Richard Král. Růžička dnes odpoledne na Zimním stadionu Luďka Čajky dokázal získat ještě o bod více – v čase 45:40 nahrál Václavu Varaďovi na korekční zásah na 2:4. Tímto pasem přeskočil Krále a stal se rekordmanem samostatné ligy. Čtyři zápasy před koncem základní části má na svém kontě 78 kanadských bodů.

Nejzářivější momenty Martina Růžičky v dosavadním průběhu sezóny 2012/2013:

• Pět bodů v zápase – utkání 9. kola a střetnutí s Českými Budějovicemi. Oceláři vítězí 5:0, Růžička třikrát skóruje, dává první hattrick v sezóně, a připisuje si další dvě asistence. Má podíl na všech brankách Třince.
  • Hattrick číslo dvě – již v polovině října má „Růža“ na svém kontě druhý trojgólový zápas. Na vítězství 7:3 s Karlovými Vary se podílí třemi zásahy ve druhé půlce utkání.
  • Podíl na vítězství v derby – Oceláři koncem října hostí Vítkovice. Zápas je dlouho vyrovnaný, Třinečtí uskakují až v poslední desetimutovce. Dvakrát skóroval kapitán Bonk a vždy mu na gól nahrál Růžička. Celkově si připsal čtyři body.
  • Gól ve třech – třetí a dosud poslední hattrick si připsal v prosinci proti Brnu. Dal branku v přesilovce, do prázdné branky a taky díky nezapomenutelnému úniku v oslabení ve třech proti pěti.
  • Překonání klubového rekordu – o čtvrtinu základní části později se hrálo na horké půdě brněnské Komety a Růžička dvakrát skóroval. Přehoupnul se také díky sólu po nádherné příhře Peterka přes hodnotu 32, což byl počet zásahů, jež nastřílel v ročníku 2002/2003 již zesnulý Jan Marek. Jednalo se o klubový rekord.
  • Překonání ligového rekordu – na konci základní části došlo také k překonání dalšího klubového rekordu, který byl také historickým zápisem celé extraligy. Z ligových análů bylo vymazáno jméno Richarda Krále, Růžička čtyři zápasy před koncem základní části dosáhl počtu 78 kanadských bodů.

Martin Růžička vyrovnal, resp. upravil historické zápisy samostatné české nejvyšší hokejové soutěže. Historie české soutěže se datuje dvacet let nazpátek, začala sezónou 1993/1994. Pokud se podíváme do dávnějších dob, tedy do celého období, kdy se na území Česka a Československa hrála nejvyšší hokejová soutěž, rekordy Milana Nového ze 70. let vypadají nepřekonatelně. V ročníku 1976/1977 kladenský kanonýr nasázel neuvěřitelných 59 branek a připsal si dalších 34 asistencí.