MISTR 2023/2024

Marko Daňo králem střelců letošní sezony

05.03.2023 · Adam Sušovský
Útočník Marko Daňo se stal s devětadvaceti góly nejlepším střelcem letošní sezony Tipsport extraligy, podařilo se mu to jako pátému třineckému hráči a vůbec prvnímu cizinci v historii.

Třinecký útočník Marko Daňo se stal suverénním králem střelců letošní sezony Tipsport extraligy, potřeboval na to nastřílet devětadvacet branek. V tabulce střelců za sebou nechal druhého Michala Řepíka ze Sparty o čtyři góly a třetího Milana Gulaše z Českých Budějovic o pět gólů.

„Jsem rád, že se mi to podařilo. A že jsme si to s Růžou pěkně rozdělili, já jsem králem střelců, on králem bodování. To je super. Teď věřím, že naší produktivitou budeme pomáhat týmu i v play off a dojdeme daleko,“ řekl Daňo.

Marko Daňo se stal už pátým nejlepším extraligovým střelcem, který oblékal dres třineckých Ocelářů: V minulosti statistiku kanonýrů ovládli v třineckém drasu Jan Marek, Martin Růžička, Erik Hrňa a Matěj Stránský.

Daňo se stal zároveň prvním cizincem v historii samostatné nejvyšší soutěže, který statistiku střelců ovládl. V sezoně 2000/2001 sice Marek Uram ze Znojma nastřílel stejně branek jako Petr Sýkora, vzhledem k menšímu počtu odehraných zápasů je ale za krále této sezony oficiálně považován pardubický kanonýr.

Slovenský reprezentant zároveň jen těsně nepokořil hranici třiceti branek, ale jak sám po zápase řekl, zajímal ho spíše jiný milník. "Já jsem chtěl překonat tátu, ale jsme na tom teď stejně. Oba máme ve svých nejlepších sezonách v Třinci jednapadesát bodů, to je hezký. A mých devětadvacet gólů? To je obrovské číslo," usmál se Daňo.

V této sezoně se Marko Daňo gólově prosadil do sítě všech extraligových soupeřů, vyjma posledního soupeře z Mladé Boleslavi, zažil šest dvougólových večerů a Litvínovu v domácím utkání na začátku října nasázel také hattrick. Jedna z jeho tref byla uznána i přesto, že Daňo na branku vůbec nevystřelil a puk brankovou čáru neprotl: V zápase s Hradcem Králové byl faulován při cestě na opuštěnou klec, rozhodčí mu uznali technickou branku.

Právě proti Litvínovu přitom Oceláři nastoupí už ve středu doma v předkole play off: „Dal jsem Litvínovu hattrick a pak ještě dva góly, jestli si dobře pamatuju. Tak snad si zase dobře zabalím hokejky, podívám se na video, jak ty góly padaly, ať vím, kde se mám pohybovat. Snad jsem si nějaké další góly ještě schoval," uzavřel nejlepší střelec sezony 2022/23 Marko Daňo.