Partnerský klub Nadační fond President Cup Třinecké statistické okénko Klubový informační systém
MISTR 2010/2011
MISTR 2018/2019
MISTR 2020/2021
MISTR 2021/2022
MISTR 2022/2023
MISTR 2023/2024
Pohár prezidenta 2010/2011
Pohár prezidenta 2014/2015
Werk Arena Rozpis ledu Fanshop

Jan Peterek slaví 50. narozeniny: V Třinci byl u všech titulů

17.10.2021 · Adam Sušovský
Důsledný, skromný a velice inteligentní chlap, který nerad prohrává. Tak popisují jednu z klíčových osobností třineckých Ocelářů jeho kamarádi a bývalí spoluhráči. Člen prvního mistrovského týmu a nyní sportovní ředitel klubu HC Oceláři Třinec JAN PETEREK dnes slaví 50. narozeniny.

Jako první Čech prorazil do ruské nejvyšší soutěže a s Lokomotivem Jaroslavl se stal dvojnásobným ruským mistrem, je členem Klubu hokejových střelců deníku Sport, jako vůbec první útočník v historii odehrál v Tipsport extralize tisíc zápasů.

To je jen výčet několika úspěchu v kariéře hráče Jana Peterka, který dnes slaví jubilejní padesáté narozeniny. 

A to v pozici člověka, která je pro klub HC Oceláři Třinec stejně klíčová. Jan Peterek obsadil roli sportovního ředitele, a i v té je úspěšný: K výčtu jeho úspěchů tak pochopitelně musíme přidat, že jako jediný člověk v třineckém klubu pamatuje všechna extraligová finále. A taky, že se podepsal pod všechny tři extraligové tituly (2011 jako jeden z klíčových hráčů týmu, 2019 a 2021 jako sportovní manažer). 

"A já osobně si myslím, že to není náhoda. Nevím, jestli jsem v kariéře někdy poznal více soutěživého chlapa. Kdykoliv jsme hráli fotbal nebo tenis, sporty které fakt neuměl, dokázal to všechno nahradit houževnatostí a vůli vyhrávat. Byl schopný se s námi pomalu i porvat, hádat se o každý míč. Vždycky mě to na něm fascinovalo," vzpomíná bývalý třinecký obránce a dlouholetý Peterkův spoluhráč Radim Tesařík. 

"Vybavuje se mi i vzpomínka na náročné letní přípravy na kole, kde se v časovce snažil porazit mladé kluky. Bylo jasné, že nebude mít nárok, ale on stejně šel vyhrát. A to, co očekával sám od sebe, pochopitelně vyžaduje také od ostatních," říká Tesařík. 

"Honza je odjakživa oddaný hokeji. Věděl jsem, jak to má už tehdy, a proto jsem si do Jaroslavle vzal jeho," říká hokejový trenér Vladimír Vůjtek starší, se kterým Peterek v roce 2001 vyrazil do Ruska. Vůjtek se stal prvním zahraničním trenérem v ruské lize, Peterek prvním zahraničním hráčem. Oba se tam dost zásadně podepsali pod to, že Jaroslavl dvakrát za sebou titul získala. 

"Víte, když já přijdu do kabiny, hráči obvykle ztichnou," směje se Vůjtek. "I tak jsem si ale stihl všimnout, že je to obrovský show man, kterého měli rádi fanoušci i spoluhráči ve všech klubech. Nepřekazil žádnou srandu, zakládal si na tom, aby nálada v týmu byla dobrá. Zároveň je ale velice důsledný. Kdyby nebyl, nehraje hokej na nejvyšší úrovni do dvaačtyřiceti let a nedělal by dnes práci, kterou dělá," myslí si uznávaný kouč. 

"S Honzou se znám v podstatě celou kariéru, poprvé jsme se potkali, když k nám do Trenčína přišel na vojnu. A pak jsme spolu působili v Třinci i Rusku. Znám ho jako chlapa, který se všemi jednal upřímně a držel své slovo. Proto se vůbec nedivím tomu, jak úspěšný dnes Třinec je s Honzou ve vedení," přemýšlí další třinecká legenda a Peterkův kamarád Ľubomír Sekeráš. 

"Víte, spousta lidí si myslí, že Třinec vyhrává tituly díky penězům... Já si myslím, že je to úplně jinak: Obrovské peníze do hokeje pumpuje spousta dalších týmů a stejně úspěšné nejsou. Je to o správných lidech, kteří klub vedou a dávají hokeji maximum. Honza takový vždycky byl a je, proto se i já přidávám ke gratulacím a přeji mu hodně štěstí a zdraví i do druhé poloviny života," dodává Sekeráš. 

"Počkej, on bude mít padesát jo?" mrkne oblíbený brankář Martin Vojtek. "Tož tak to mu taky popřej všechno nejlepší," směje se do telefonu dobře naladěný chlap, který dnes trénuje mládež v Přerově. Také on na Honzu Peterka nedá dopustit. 

"Já si ho pamatuju taky jako strašně chytrého chlapa, kterého nešlo oblafnout. Na jednom soustředění jsme hráli karty, klasické oko bere. Abych všechny hráče obral, dělal jsem před nimi hloupého a tvrdil, že jsem karty nikdy nehrál. Honza na mě celou dobu nedůvěřivě s tím svým úsměvem koukal, něco se mu nezdálo. Po dvou tazích to na mě poznal. Já vůl se zeptal, jestli srdcová sedmička platí i za deset a jedenáct," směje se Vojtek. 

"Když jsem přišel do Třince, dostal jsem se k Honzovi do lajny. Hokej s ním mě začal obrovsky bavit. Dodnes všem tvrdím, že právě Honza Peterek je naprosto zlomový člověk mé kariéry. Nebýt jeho, nikdy se do Ruska nedostanu. Hrál jsem v Třinci rok a půl a i díky jemu vím, že to bylo dodnes pro mě asi nejdůležitější angažmá. Je to vítězný typ, skromnej a velice inteligentní chlap. Lídr, jakým se člověk musí narodit, nedá se to naučit. Honza chce celý život vyhrávat a teď v Třinci vyhrává," přidává se také Jaroslav Kudrna. 

"Až na ten tenis, a to mu tam napište dvakrát, jen ať si to přečte," štenkruje ze Vsetína na dálku v dobré náladě Tesařík.