MISTR 2023/2024

Do třetice Sparta!

31.03.2024 · Michal Samiec
Ve třetím play off po sobě na sebe narazí třinečtí hokejisté a pražská Sparta. A bude to opět v jiné fázi vyřazovacích bojů – v roce 2022 se jednalo o finále, loni se oba týmy střetly ve čtvrtfinále a letos půjde o semifinále.

Třinec se střetne se Spartou pošesté v historii v sérii play off. Pražané dosud vyhráli pouze první hranou sérii, ve čtvrtfinále 2002 (2:4 na zápasy). Ve čtvrtfinále 2013, semifinále 2015, finále 2022 a loňském čtvrtfinále byl vždy úspěšnější Třinec. Dá se tedy předpokládat, že už jen pouze z důvodu nevyřízených vzájemných účtů bude proti nám stát velmi motivovaný soupeř.

Semifinálová série má stanoveny následující termíny pro první čtyři zápasy:

O PRODEJI VSTUPENEK NA SEMIFINÁLE BUDE KLUB INFORMOVAT A KE KOUPI BUDOU ZDE!

Vzájemné zápasy v základní části

V základní části sparťané Ocelářům dokonale vrátili čtvrtfinálové vyřazení z loňského jarního play off. Také stejně jako Slezané v březnu dokázali čtyřikrát vyhrát, třikrát to bylo ale až po nastavení. První utkání se hrálo pod Javorovým ve druhém kole – utkání otevřel už v první minutě Růžička. Domácí ale museli zachraňovat bod za remízu v normální hrací době a v nájezdech brala bod navíc Sparta. V prvním utkání v Praze opět otevřeli skóre Oceláři už v první minutě, ale domácí otočili vývoj utkání a zase musel bod pojišťovat Třinec – tentokrát se to povedlo díky Daňově vyrovnání. V prodloužení rozhodl domácí Kestner.

Třetí utkání, druhé na ledě třinecké WERK ARENY, mělo v mnohem podobný scénář jako předchozí zápasy. Do vedení šla tentokrát Sparta, ale Třinečtí museli bod v normální hrací době zachraňovat v závěru – tentokrát to zařídilo odražené Kundrátkovo vyrovnání. Jinak běžný a ničím nevybočující zápas se nakonec zapsal do análů jako utkání s nejdelšími nájezdy v historii české extraligy: rozhodlo se až po 34 pokusech a 17 sériích! Poslední dosud hrané utkání bylo herně i z hlediska ofenzivní tvorby poměrně vyrovnané, ale v závěrečné desetiminutovce jej na svou stranu poměrně výrazně překlopila Sparta (1:5 z pohledu našeho týmu). Utkání bylo ve znamení potyček a jestliže tyto emoce z konce ledna budou mít hráči v paměti, může nás čekat velice horká série!

17. září 2023: HC Oceláři Třinec – HC Sparta Praha 2:3 po sam. náj. (1:2, 1:0, 0:0/0:0)
Branky a nahrávky:
1. Martin Růžička (Voženílek), 39. Voženílek (M. Daňo, Martin Růžička) – 10. Sobotka (Řepík, Chlapík), 12. Chlapík (Sobotka, Řepík), roz. sam. náj. P. Kousal

29. října 2023: HC Sparta Praha – HC Oceláři Třinec 3:2 po prodl. (2:1, 0:0, 0:1/1:0)
13. Kestner (Roman Horák, Kempný), 19. Moravčík (D. Vitouch, Roman Horák), 62. Kestner (Lajunen, Moravčík) – 1. A. Nestrašil (Kundrátek, L. Hudáček), 57. M. Daňo (L. Hudáček, A. Nestrašil)

20. prosince 2023: HC Oceláři Třinec – HC Sparta Praha 1:2 po sam. náj. (0:0, 0:1, 1:0/0:0)
58. Kundrátek (Čacho) – 37. J. Konečný (Němeček), roz. sam. náj. Roman Horák

28. ledna 2024: HC Sparta Praha – HC Oceláři Třinec 5:1 (1:0, 1:0, 3:1)
7. Petr Ton (Hauser), 28. Buchtele (Roman Horák, Irving), 49. Chlapík (Buchtele), 58. Chlapík (Kempný, Sobotka), 60. Forman (Krejčík, O. Najman) – 51. Kundrátek (Cienciala, P. Vrána)

Dosavadní průběh play off z pohledu Ocelářů

Původně nijak výjimečná a dramatická série mezi Třincem a Českými Budějovicemi se nakonec dostala do středu pozornosti hokejové veřejnosti v Česku. Jednak proto, že se natáhla na maximální počet sedmi zápasů, a potom také z toho důvodu, že mnoho nechybělo a českobudějovický Motor se stal prvním týmem, který by v historii extraligy otočil sérii ze stavu 0:3 na zápasy. Oceláři, kteří byli po třech zápasech na vrcholu pozitivních emocí krok od postupu do druhého kola play off a po šesti utkáních naopak zašlapaní v depresi v suterénu sebevědomí, nakonec tuto nepříjemnost nedopustili a do semifinále postoupili po jistém výkonu v sedmém utkání: „V prvních třech zápasech jsme byli výsledkově lepší, pak přišel pád až na dno a bylo těžké se z toho dostat zpět. Ta práce, kterou dnes hráči předvedli, byla vynikající, kvalitní, pracovali jsme celých šedesát minut. Ve třetí třetině jsme si vytvořili dostatečný tlak a příležitosti, abychom šli za tím jedním gólem, který byl rozhodující,“ hodnotil sérii i rozhodující zápas třinecký lodivod Moták.

17. března 2024: HC Oceláři Třinec – Banes Motor České Budějovice 2:0 (0:0, 0:0, 2:0)
44. Nedomlel (Martin Růžička), 60. A. Nestrašil (Voženílek)

19. M. Daňo (L. Hudáček, Kundrátek), 36. Cienciala (M. Daňo, L. Hudáček)

21. března 2024: Banes Motor České Budějovice – HC Oceláři Třinec 3:4 (2:3, 1:0, 0:1)
10. Kubík (F. Přikryl, Pech), 18. Gulaš (Kondelík, Gulaši), 26. Kubík (F. Přikryl, Harris) – 6. L. Hudáček (Nedomlel, Mazanec), 15. Cienciala (L. Hudáček, Marinčin), 17. Miloš Roman (Helewka, Smith), 51. L. Hudáček (M. Adámek, M. Daňo)

5. Kondelík (Štencel, Pech), 7. M. Toman (Koláček, Vopelka), 55. Kubík, 59. Ordoš (F. Přikryl, Simon) – 5. Nedomlel (Cienciala, M. Daňo)

41. Čacho (Marinčin, A. Nestrašil), 44. Voženílek (Martin Růžička, Kundrátek) – 13. Kondelík (M. Doudera, M. Beránek), 34. Pýcha (Pech, Kondelík), 56. Gulaš (Ordoš, Kondelík)

1. Gulaš (M. Doudera), 12. Kondelík, 57. Valský

50. Miloš Roman (Kurovský, Polášek), 60. Čacho

Dosavadní průběh play off z pohledu pražské Sparty

Sparta měla papírově poměrně snadnou práci. Čtvrtfinálový los jí přisoudil Liberec – tým, který musel hrát předkolo na maximální počet pěti zápasů a byl po psychicky i fyzicky náročném kole proti Olomouci, kdy musel překlápět na svou stranu vedení soupeře 2:0 na zápasy. Pražané si nakonec s Tygry poradili ve čtyřech zápasech, ale i tak série nabídla těžké momenty pro svěřence trenéra Grosse. V prvním utkání se hrálo maximálně možných osmdesát minut, v prodloužení byli sparťané blízko porážce, ale v nájezdech duel zvládl. Těsný zápas zvládli i o den později, kdy se museli mentálně smířit s těžkým zraněním obránce Moravčíka v průběhu utkání. Zápasy pod Ještědem vypadají opticky jasněji, nicméně ve třetím zápase museli Pražané otáčet skóre a zápas číslo čtyři jim zase do cesty přinesl zvedmutí domácího týmu ve druhé třetině. Vše Sparta zvládla a v nejkratším možném čase se zabookovala v semifinále.

15. března 2024: HC Sparta Praha – Bílí Tygři Liberec 3:2 po sam. náj. (0:1, 2:0, 0:1/0:0)
25. Krejčík (P. Kousal, Roman Horák), 31. D. Vitouch (Roman Horák, Kempný), roz. sam. náj. Irving – 11. Rychlovský (Flynn, Hrenák), 59. Bulíř (Filippi, McCoshen)

16. března 2024: HC Sparta Praha – Bílí Tygři Liberec 3:2 po prodl. (1:0, 0:1, 1:1/1:0)
4. Hrabík (Harper, Kempný), 45. O. Najman (Kempný, Chlapík), 74. Řepík – 25. Rychlovský (Filippi, Melancon), 47. Birner (Bulíř, Melancon)

19. března 2023: Bílí Tygři Liberec – HC Sparta Praha 3:5 (2:1, 0:1, 1:3)
8. Bulíř (Birner, Hawryluk), 18. Kelly Klíma (M. Ivan), 41. Zachar (Rychlovský, A. Najman) – 13. Forman (Lajunen, Němeček), 34. Krejčík (Forman), 44. Mikliš (Forman, Lajunen), 52. D. Vitouch, 59. O. Najman (D. Vitouch, Chlapík)

20. března 2023: Bílí Tygři Liberec – HC Sparta Praha 2:5 (0:2, 2:0, 0:3)
30. Pérez (J. Vlach), 32. Rychlovský (A. Najman, Faško-Rudáš) – 2. Buchtele (Forman, Krejčík), 13. Irving (D. Vitouch), 48. Forman (Chlapík), 53. Roman Horák (Mikliš, Chlapík), 59. Forman (O. Najman)

Statistické srovnání play off

Statistika HC Oceláři Třinec HC Sparta Praha
Bilance v play off 7 zápasů, 4/3, skóre 13:13 4 zápasy, 4/0, skóre 16:9
Bilance doma v play off 4 zápasy, 3/1, skóre 8:3 2 zápasy, 2/0, skóre 6:4
Bilance venku v play off 3 zápasy, 1/2, skóre 5:10 2 zápasy, 2/0, skóre 10:5
Bilance posledních 10 zápasů 10 zápasů, 4-1-1-4, skóre 21:24 10 zápasů, 6-2-1-1, skóre 39:26
Aktuální forma v posledních 5 zápasech - - - - - - - -
Aktuální série 1 výhra 5 výher
Vzájemná bilance (v play off) 31 zápasů, 18/13, skóre 102:84 (58% úsp.)
Vzájemná bilance (v play off) – doma 16 zápasů, 11/5, skóre 61:38 (69% úsp.)
Vzájemná bilance (v play off) – venku 15 zápasů, 7/8, skóre 41:46 (47% úsp.)
Lídr bodování Libor Hudáček 5 (2+3) Miroslav Forman 6 (3+3)
Nejlepší střelec Richard Nedomlel, Libor Hudáček, David Cienciala, Miloš Roman, Viliam Čacho všichni 2 Miroslav Forman 3
Nejlepší nahrávač Libor Hudáček, Marko Daňo oba 3 Filip Chlapík 4
Nejproduktivnější obránce Richard Nedomlel 3 (2+1) Jakub Krejčík 4 (2+2)
Nejtrestanější hráč Tomáš Kundrátek 12 Kryštof Hrabík, Jan Buchtele oba 27
Nejlepší v +/- Libor Hudáček +3 Miroslav Forman, Roman Horák oba +5
Vítězné góly Richard Nedomlel, Marko Daňo, Libor Hudáček, Miloš Roman všichni 1 Miroslav Forman, David Vitouch, Michal Řepík všichni 1
Góly v přesilovce David Cienciala, Daniel Voženílek, Viliam Čacho všichni 1 Jakub Krejčík 1
Body v přesilovce David Cienciala, Daniel Voženílek, Viliam Čacho všichni 1 (1+0) Jakub Krejčík 1 (1+0)
Góly v oslabení žádný hráč dosud nevstřelil gól v oslabení žádný hráč dosud nevstřelil gól v oslabení
Nejvíc gólů v nájezdech zápasy týmu dosud nerozhodovaly nájezdy Roman Horák, Aaron Irving oba 100 % (1/1)
Brankář s nejlepší úspěšností v nájezdech zápasy týmu dosud nerozhodovaly nájezdy Jakub Kovář 100 % (4/4)

Vzájemné zápasy v historii

Třinečtí Oceláři odehráli s pražskou Spartou od roku 1995, kdy Slezané postoupili do nejvyšší hokejové soutěže, celkem v základní části a play off 147 vzájemných zápasů s bilancí 73 výher Třince (z toho 12 v prodloužení nebo nájezdech), 71 výher Sparty (14 v nastavení) a tří remíz při skóre 463:471 z pohledu Ocelářů. Bodová úspěšnost je 51procentní z pohledu Třince. Ve vyřazovacích bojích odehráli tito soupeři spolu pět sérií, v nichž jednou byli úspěšní Pražané (čtvrtfinále 2002) a čtyřikrát třinečtí hráči (čtvrtfinále 2013, semifinále 2015, finále 2022 a loňské čtvrtfinále). V play off se oba týmy střetly ve 31 zápasech, z nichž 18 vyhrál Třinec a 13 pražská Sparta při skóre 102:84 z pohledu Třince.

Čtvrtfinále 2002

Už více než dvacet let starou čtvrtfinálovou sérii nerozehráli třinečtí hráči v Praze zrovna šťastně. Po prvním nepodařeném zápase (1:5) vstoupili hrůzně i do druhého zápasu a po první třetině prohrávali 1:4. Slezané tedy v prvních čtyřech třetinách série se Spartou inkasovali devět branek. Pak se tým konsolidoval a ve druhém utkání nakonec padl 4:6, přičemž šestý gól Sparty padl do prázdné branky Třineckých. Zápas číslo tři v Třinci taky padl kořistí Pražanů a svěřencům trenéra Stavjani již nezbývalo než vyhrát. To se ve čtvrtém utkání podařilo, Třinec vyhrál po samostatných nájezdech a do Prahy k pátému zápasu jel psychicky nabuzen, což bylo znát na konečném výsledku (7:3 pro Třinec!). V šestém utkání Třinečtí vyhráli první třetinu, za stavu 1:0 nebyl Jiřímu Haškovi uznán gól pro domnělý – jak se později ukázalo mylně odpískaný – ofsajd. Domácí se na výhru nakonec nezmohli, hosté ve třetí části hry skóre otočili a zpečetili svůj postup. Sparta později přešla v semifinále přes Slavii (3:0 na zápasy), ve finále porazila Vítkovice (3:1 na zápasy) a stala se extraligovým mistrem pro rok 2002.

Um. HC Oceláři Třinec HC Sparta Praha
1. Richard Král 9 (3+6) Michal Broš 8 (4+4)
2. Marek Zadina 8 (6+2) Ondřej Kratěna 7 (4+3)
3. Jan Marek 4 (1+3) Jaroslav Hlinka 7 (4+3)
4. Pavel Janků 3 (3+0) Richard Žemlička 6 (0+6)
5. Petr Gřegořek 3 (2+1) Róbert Tomík 4 (3+1)

Čtvrtfinále 2013

Více než deset let stará série prvního kola play off je v paměti třineckých fanoušků přeci jen zafoukaná vrstvou prachu. Oceláři vstoupili do série dominantním výkonem a výhrou 4:0, která ale byla vykoupena zraněním brankáře Hrubce, který hned v první třetině dostal z dorážky po odpískání od hostujícího Pacovského pukem do nekryté hlavy a utrpěl zranění oka. Výhry a porážky se střídaly zápas od zápasu – za zmínku stojí dvojzápas v Praze, kde Třinec jeden zápas vyhrál a druhý prohrál po nájezdech. V tomto zápase předvedl heroický výkon brankář Hamerlík, který si připsal 57 zákroků! Utkání dospělo do zápasu číslo sedm, který jednoznačně vyšel týmu zpod Javorového. Zápas gólově načala minela brankáře Pince, po které se snadno prosadil Růžička, a brankově jej završil Václav Varaďa. „Soupeř dával v celé sérii více takových lacinějších branek, zatímco my jsme se na góly strašně nadřeli. Ani dneska jsme netrefovali branku, tím pádem jsme neměli dorážky, nebylo to ono,“ hodnotil tehdy sérii sparťanský trenér Jandač.

1. Martin Adamský 10 (7+3) Petr Ton 7 (3+4)
2. Jiří Polanský 7 (0+7) Karel Pilař 6 (5+1)
3. Jan Peterek 5 (3+2) Petr Tenkrát 5 (4+1)
4. Erik Hrňa 5 (2+3) Zdeněk Bahenský 4 (1+3)
5. Marek Zagrapan 5 (2+3) Peter Jánský 3 (2+1)

Semifinále 2015

Další série těchto soupeřů přišla na řadu ve druhém kola play off 2015. Oceláři sérii zahájili jasnou výhrou na domácím ledě (6:2) a utrhli pro sebe i zápas číslo dvě, i když ten se nevyvíjel optimálně. Ještě po polovině zápasu Sparta vyhrávala o dva góly a rozhodnutí nakonec přišlo až v 76. minutě z hole obránce Rotha. V Praze dvakrát vyhráli sparťané, třetí zápas ozvláštnila situace, kdy trenérské duo Kalous – Varaďa před koncem druhé třetiny v přesilovce proti třem odvolala brankáře, aby zvýšila šance na využití přesilovky. To se povedlo, ale zápas nakonec tato situace neotočila. Jazýčkem na vahách série se nakonec ukázal návrat Zbyňka Irgla, kterému byla o pár měsíců dřív diagnostikována vážná nemoc a podstoupil těžkou operaci, při níž mu byla odoperována ledvina. Irgl zápasy číslo pět a šest rozhodl – pátý duel v Třinci v nájezdech a šestý v Praze gólem 192 sekund před třetí sirénou. „Zbyněk se vrátil v pravý čas. Je pro nás obrovským přínosem, v kabině i na ledě. Byl to opravdu ten žolík, který rozhodl sérii v náš prospěch,“ zhodnotil Irglův přínos trenér Kalous.

1. Erik Hrňa 7 (4+3) Jaroslav Hlinka 6 (4+2)
2. Jiří Polanský 6 (3+3) Karel Pilař 5 (1+4)
3. Štefan Ružička 6 (0+6) Robert Sabolič 4 (3+1)
4. Martin Adamský 4 (1+3) Petr Kumstát 3 (1+2)
5. Milan Doudera 3 (3+0) Daniel Přibyl 3 (1+2)

Finále 2022

Dva roky staré finále mají třinečtí fanoušci jistě ještě čerstvě ve svých vzpomínkách. Oceláři do série vstoupili úspěšně. První zápas ale lépe začala Sparta, která prvních čtyřicet minut byla lepší a vedla o gól. Ve třetí třetině utkání proteklo Pražanům mezi prsty, ti inkasovali čtyřikrát a museli se poprvé sklonit. Tuhý druhý zápas v Třinci patřil nakonec Spartě, která až na šestý pokus v sezóně porazila třinecký tým. Výhry se na obou stranách dál střídaly dle pravidla lichý zápas Oceláři, sudý Sparta a to až do zápasu číslo pět. Ten doma Oceláři vyhráli 7:3, Sparta se prezentovala překvapivě nekoncentrovaným výkonem a domů se jela k šestému zápasu bránit před koncem sezóny. Svěřenci trenéra Varadi vyhráli dvoubrankovým rozdílem první třetinu a po zbytek zápasu kontrolovali obraz hry, byť si situaci v závěrečné desetiminutovce drobně zkomplikovali. To však nezabránilo tomu, aby na konci večera 28. dubna roku 2022 mohli Oceláři slavit vytoužený zlatý hattrick.

1. Andrej Nestrašil 6 (3+3) Michal Řepík 5 (2+3)
2. Martin Růžička 5 (1+4) David Němeček 4 (2+2)
3. Martin Marinčin 4 (1+3) Tomáš Šmerha 4 (2+2)
4. Tomáš Marcinko, Vladimír Svačina, Ondřej Kovařčík 3 (2+1) Maxim Matuškin, Miroslav Forman 3 (1+2)
5. Erik Hrňa, Vladimír Dravecký 3 (2+1) Vladimír Sobotka 3 (1+2)

Čtvrtfinále 2023

Poslední dosud hraná série mezi Třincem a Spartou je loňského data. To se oba soupeři střetli ve čtvrtfinále, do něhož vstupoval jako jasný favorit pražský tým. Oceláři procházeli na konci základní části složitým obdobím a byť přes předkolo prošli poměrně jednoznačně, neměli být pro Pražany při cestě za medailovými vavříny složitějším úkolem. Nakonec Třinečtí vystavili pražskému kolosu stopku. Sparta v sérii dominovala prvních čtyřicet minut úvodního zápasu a pak také – mimo jiné díky řadě přesilovkám – v klíčovém utkání číslo pět. To zvládli Oceláři vyhrát na 12 střel a jeli k šestému zápasu domů postoupit do dalšího kola. To se nakonec díky výhře 5:1, jíž zařídila též Hudáčkova finta à la Kysela či Malík, povedlo.

1. Tomáš Marcinko 7 (4+3) Vladimír Sobotka 4 (2+2)
2. Martin Růžička 7 (3+4) Michal Kempný 3 (2+1)