Partnerský klub Nadační fond President Cup Třinecké statistické okénko Klubový informační systém
MISTR 2010/2011
MISTR 2018/2019
MISTR 2020/2021
MISTR 2021/2022
MISTR 2022/2023
MISTR 2023/2024
Pohár prezidenta 2010/2011
Pohár prezidenta 2014/2015
Werk Arena Rozpis ledu Fanshop

Jakub Štěpánek po podpisu smlouvy: V Třinci jsem pookřál a získal novou chuť do hokeje!

26.03.2020 · Klub
Třinečtí Oceláři pokračují v budování kádru pro extraligový ročník 2020/2021. Po bratrech Kovařčíkových prodloužil kontrakt s posledním oficiálním mistrem České republiky také brankář JAKUB ŠTĚPÁNEK!

Jakub Štěpánek označil uplynulou sezonu za turbulentní a bod obratu směrem k lepšímu pro něj nastal až s příchodem do třineckého hokejového klubu. I proto zkušený gólman, který nastupoval osm let v KHL, nad nabídkou prodloužení smlouvy vůbec neváhal.

"Kuba nás přesvědčil, že je výborným brankářem," řekl Jan Peterek, sportovní ředitel Ocelářů, a vypíchl i hodnoty dvou nejsledovanějších brankářských statistik. "V extralize měl u nás úspěšnost zásahů 93 procent a průměr inkasovaných branek stlačil pod dvě celé. To mluví samo za sebe. Své kvality potvrzoval i na Spenglerově poháru, kde dominoval. Navíc je to charakterově výborný kluk do šatny," vysvětlil.

Plusové body si Štěpánek připsal od úvodu svým přístupem. "Mě osobně si získal i tím, že po příchodu k nám neměl vůbec problém začít v první lize v našem partnerském klubu ve Frýdku-Místku, přestože je to hráč s parádní kariérou. I to svědčí o tom, jaký je. Navíc tam odchytal oba zápasy neuvěřitelně," dodal Peterek.

Štěpánek měl od začátku nabídky jasno a o žádné jiné možnosti ani neuvažoval, přestože ještě loni v létě ho lákalo po konci v KHL zahraničí. "Nebylo co řešit. Jsem v Třinci spokojený, po dlouhé době hraju v ambiciózním mužstvu. Když se mě proto Honza Peterek zeptal, zda bych měl zájem pokračovat, rozhodl jsem se rychle. Dohodu jsme upekli bez žádných velkých průtahů," uvedl Štěpánek.

Prozradil, že má za sebou sezonu, jakou v kariéře nezažil. Ještě před jejím startem skončil ve Slovanu Bratislava, který odstoupil loni koncem května z finančních důvodů z KHL. Žádná cizina už narychlo neklapla, a proto se rozhodl pro návrat do české extraligy. Sezonu zahájil v Pardubicích, kde ale odchytal jen šest utkání s nelichotivými statistikami. Obě strany se poté dohodly na rozvázání kontraktu.

"Tato sezona byla od úvodu turbulentní," prohlásil Štěpánek, který přišel na začátku prosince do Třince původně na zkoušku. Zaujal volné místo po Patriku Bartošákovi a po měsíci, během kterého pomohl týmu i k účasti ve finále Spenglerova poháru, si vybojoval kontrakt do konce sezony. "Vím, že jsem přicházel do Třince s pošramocenou pověstí. S její nápravou jsem začal ve Frýdku a těší mě, že jsem i v extralize ukázal, že ještě chytat umím," podotkl.

Základní část zakončil ve velkém stylu - dvěma vychytanými nulami proti silným soupeřům (Liberec a Plzeň). "Některé předchozí zápasy jsem měl odchytat lépe. V globálu jsem ale v Třinci pookřál, vyhrávali jsme. Hokej jsem si užíval, více jsem se zase těšil na tréninky a do kabiny. Je tu také super kolektiv. Sedli jsme si s Jardou Kamešem (trenérem gólmanů) i po lidské stránce, a to je pro mě hodně důležité. S Kvakym (Petrem Kváčou) jsme si rozuměli. Za tři čtyři měsíce, co jsem tady, si nemám nač stěžovat," podotkl.

Po posledním utkání převzal i cenu pro nejlepšího hráče týmu a fanoušky potěšil skokem střemhlav, který prováděli oba třinečtí gólmani po vítězných zápasech. Na první pohled vypadá i nebezpečně, když letí vzduchem. "Je to super rituál, nebojím se. Je to odměna za jejich povzbuzování. Vnímám je během zápasu, pomáhají mi. I když jsem se někdy přistihl, že jsem udělal dobrý zákrok a říkám si, že jsem to pěkně chytil. A v hale bylo přitom ticho," rozesmál se Štěpánek. "Budu ve skocích pokračovat, vážím si podpory fanoušků," dodal.

Titul by si přál

Jakub Štěpánek nastoupil za Oceláře v extralize k patnácti utkáním a v úspěšnosti zásahů (93%) i průměru inkasovaných branek (1,96) by se dělil s Dominikem Hrachovinou z Liberce o pozici nejlepšího gólmana soutěže.

"Nebudu zastírat, ta čísla se mi líbí. Pomohly mi poslední tři zápasy, ve kterých jsem dostal jen jeden gól. Na druhou stranu si uvědomuju, že jsem v Třinci neodchytal celou sezonu a že se v daném množství zápasů statistiky mění rychleji. Stačí jedno špatné utkání a vypadaly by jinak. Ale i nová smlouva je důkazem, že byl klub s mými výkony spokojen. Doufám, že na ně navážu i další sezonu a že budeme úspěšní," pokračoval.

Úspěch = titul? Štěpánek už dovedl Vítkovice před deseti lety do finále, mistrovské zlato mu ale z extraligy chybí. "Nikdy jsem neměl rád velkohubá prohlášení. Samozřejmě bych si titul přál, člověk chce vyhrávat. Mohlo se to povést už letos. Na konci základní části jsme se nastartovali a věřil jsem, že můžeme dojít daleko. Ale to se už nikdo nedozví, osud tomu chtěl jinak," konstatoval. Stejně při zemi se držel i na dotaz, zda by se chtěl usadit v extralize. V červnu mu bude 34 let. "Těžko něco plánovat. Na začátku sezony bych neřekl, že ji dochytám v Třinci. Dopředu si proto nic neplánuju a zrovna v této chvíli mi to přijde i zbytečné," vysvětlil.

Na play off si musí počkat. Je pro něj těžké být bez pohybu

Jakub Štěpánek má bohaté zkušenosti z KHL (Petrohrad, Lev Praha, Čerepovec a Slovan Bratislava). Zachytal si i ve Švýcarsku (Bern, Lausanne) a Finsku (Lukko Rauma). Byl součástí týmu, který získal na mistrovství světa poslední český titul mistrů světa (2010). Na turnaji působil jako trojka, do hry vůbec nezasáhl, i proto si více váží triumfu s Bernem v roce 2016. Od té doby si ale play off vůbec nezachytal.

"O to více mě mrzí, že letos sezona předčasně skončila. Věřil jsem, že bychom mohli něčeho dosáhnout, z týmu jsem cítil sílu. Ale neužíral jsem se tím. Před týdnem jsem si sice ve středu vzpomněl, že by nám začalo play off, ale beru to, jak to je. Ze zdravotního hlediska to bylo nutné a správné rozhodnutí," podotkl.

Poslední dny tráví doma. "Jsem domácí typ, ale tohle je extrém. Nikam se moc nevypravuju. Pro mě osobně je těžké být bez pohybu, to mi vadí nejvíce. Když ještě nebyl vládou omezený pobyt venku a pohyb lidí, zašel jsem si zaběhat, trochu protáhnout a poškádlit kosti. Teď není moc co dělat. Ale nehrotím to. Je čerstvě po sezoně, i tělo by si mělo na chvíli odpočinout. Na trénink a přípravu ještě bude v květnu a červnu času habaděj. Lítám alespoň s dcerkami, to je v této chvíli takový můj udržovací trénink," pokračoval.

Obě dcery jsou ještě v předškolním věku. Starší Karolína má čtyři a půl roku, mladší Nikol oslavila před měsícem první rok. "Snažíme se je zabavit, ale manželce (Lence) jsem říkal, že jsem rád, že naše děti ještě nechodí do školy. Učit se s nimi, udržet jejich pozornost, to by nebylo jednoduché. Asi by mě trefilo," pousmál se Jakub Štěpánek, jehož švagrem je Petr Mrázek, který chytá v NHL za Carolinu.