Oceláři vyhráli a stále žijí!

07.04.2024 · Jakub Vaněček, foto: Lukáš Filipec
Fantastický výkon předvedli třinečtí hokejisté ve čtvrtém utkání série s pražskou Spartou. V první třetině poslal domácí do dvoubrankového vedení Daňo, Oceláři ale ani po snížení Krejčíka nepolevili a ve třetí části hry nejprve využil přesilovku Nestrašil a do prázdné branky pečetil skóre Vrána.
SF4, neděle 7.4.2024
HC Sparta Praha
4:1
Třetiny: 2:0, 0:1, 2:0  Branky a nahrávky: 7. M. Daňo, 16. M. Daňo (Kundrátek, Nedomlel), 49. A. Nestrašil (Marinčin), 58. P. Vrána (Hrehorčák, M. Daňo) – 29. Krejčík (Mikliš, P. Kousal). Rozhodčí: A. Jeřábek, L. Květoň – Zíka, P. Šimánek. Vyloučení: 4:4, navíc Kundrátek, M. Daňo – Sobotka, Chlapík všichni 5 min. a Řepík (Sparta) 5 min. a do konce. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 400 (vyprodáno). Střely na branku: 20:34. Střely mimo: 14:14. Zblokované střely: 23:16. Hity: 6:8. Vhazování: 27:29. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1. Stav série: 1:3.
HC Oceláři Třinec: Kacetl – Marinčin, Smith, Kundrátek, Nedomlel, M. Adámek, Šenkeřík – Hrehorčák, Čacho, A. Nestrašil – L. Hudáček, Cienciala, M. Daňo – Martin Růžička, Helewka, Voženílek – Dravecký, P. Vrána, Miloš Roman.
HC Sparta Praha: Jakub Kovář – Mozík, Kempný, Mikliš, Krejčík, Irving, Němeček, Moravčík – Řepík, Sobotka, Forman – Chlapík, Roman Horák, D. Vitouch – J. Konečný, Lajunen, Buchtele – P. Kousal, O. Najman, Hrabík.

Oceláři ve čtvrtém semifinálovém zápase odvraceli první mečbol Sparty. Do sestavy se vrátil po odpykaném trestu Daniel Voženílek. Trenérské duo Moták – Ország si pro čtvrté měření sil připravilo několik změn v útočných formacích. Do branky se postavil Ondřej Kacetl. Hned ve svém prvním střídání po návratu se ukázal Voženílek ve svém klasickém rozpoložení. Jeho dohrání nevonělo Chlapíkovi, následně nadělal potíže při zákroku i Kovářovi. Prvním vyloučeným v zápase byl Dravecký, který sekal soupeře v útočném pásmu. Hned vzápětí byl vyloučen Čacho za stejný prohřešek a Třinec šel do tří. Pražané si vytvořili tlak, nicméně branku se jim vsítit nepodařilo. Navrativší do sestavy Voženílek vybojoval faulem na svou osobu první početní výhodu pro domácí. Oceláři v ní drželi přes minutu soupeře pod tlakem a Marko Daňo se nejlépe zorientoval na brankovišti a dorazil puk za záda Kováře. Trenér Gross si vyžádal trenérskou výzvu, v té hlavní rozhodčí branku potvrdil a Sparta musela kvůli zdržování hry znovu do čtyř.

Oceláři ždímali rudé dresy, jejich tlak ale nebyl branky ohrožující. Kotouče spíše létaly po mantinelech z jedné strany na druhou. Po přesilové hře se na útočné modré objevil sám Hudáček, jenž se řítil nikým nehlídán na Kováře, na poslední chvíli mu ale puk z hole utekl a nezakončil. V následujících minutách pokračovala aktivní hra Ocelářů, Marko Daňo nabral kotouč na hůl v rohu kluziště, proháčkoval se až ke střele z pravého kruhu a Kovářovi puk propadl mezi tělem a rukou. Zhruba tři a půl minuty před první sirénou si po delší době sáhl na puk Kacetl, svým zákrokem lapil nahození Kempného od modré. Další Kempného střela už byla pro Kacetla daleko náročnější, od Ciencialovy hole puk totiž rázem změnil směr a domácí brankář vyrážečkou poslal puk mimo své ohrožení.

Hned v úvodní minutě druhé periody jsme viděli velkou šanci Sparty. Vitouch celou akci založil a rovněž byl i hráčem, který několikrát nepříjemně dorážel před domácí svatyní. Na druhé straně vznikl brejk Helewky s Růžičkou, druhý jmenovaný v jízdě zpracoval puk a střelou zápěstím o kousek minul brankové zařízení. Další šanci si vypracovala čtvrtá hostující formace, Kousal přiťukl puk Najmanovi, ten si vyjel až na vrchol pravého kruhu, jeho střela letěla těsně nad horní tyč a orazítkovala zadní plexisklo. Pak přišel čas na skromnější pasáž zápasu, byl to spíše boj. Ale po vyhraném buly Kousala se kotouč dostal na modrou, odkud Jakub Krejčík vyslal střelu zápěstím, jež skončila až za zády Kacetla. Jednalo se o velmi podobnou situaci, jako při třetím semifinálovém zápase, který rozhodl téměř totožnou střelou Krejčík. Tím se změnil další průběh třetiny.

Spartu kontaktní branka nabudila, najednou byl celek s rudými dresy daleko více vidět. Následně přišlo podrážení Kundrátka, načež se strhla v rohu kluziště pořádná mela. Do souboje přijel i Mikliš, který najel do třineckého hráče a byl ve stejném čase vyloučen. Pokračovala tak hra v pěti na obou stranách. Záhy nato zahrozil z dorážky Sobotka, jeho pokus vyrazil do bezpečí Kacetl. O pár chvil později ukázal Helewka svůj um s pukem na holi, dokázal i vystřelit, puk se odrazil do slotu, kde číhal Růžička, ale tomu se touš odrazil od brusle mimo jeho dosah. Formace vedená Ciencialou navázala na předchozí akci Ocelářů a dokázala uvolnit Daňa ve slotu. Jeho pokus bez přípravy zamířil do Kovářovy lapačky. Po dvou třetinách tedy Oceláři vedli o jednu branku.

Obrovskou šanci si vypracovali Oceláři hned ze startu třetího dějství. Čacho hledal hůl Nestrašila před Kovářem, hostující brankář dokázal sevřít betony včas, přesto si svým zákrokem úplně jistý nebyl. Hned vzápětí byl v přečíslení Daňo s Voženílkem, Daňova střela Kovářovi vypadla a jako první byl u puku Voženílek, ten v plné rychlosti smetl hostujícího brankáře i branku. Následnou šarvátku nechali sudí bez trestu. Poté dostal puk na modrou Moravčík, jeho střelu hráči Třince zblokovali, následná střela z otočky Řepíka orazítkovala levou tyč Kacetlovy branky. Poté nabral ve středním pásmu rychlost Helewka, najel do útočné třetiny a střelou ze stahovačky o kousek minul horní tyč.

Pražané pak hráli v šesti, to neuniklo rozhodčím a Třinec měl k dispozici přesilovou hru. Tu Oceláři dokázali využít. Po vyhraném buly kotouč doputoval k Marinčinovi, jeho střelu odrazil Kovář jen před sebe, kde pohotově dorážel Andrej Nestrašil, který vrátil Třinci dvoubrankové vedení. Poté byla zase Sparta aktivnějším týmem, pobyty Pražanů ale nebyly pro Třinec nějak nebezpečné. Oceláři si hru nekomplikovali, vyhazovali puky ze svého pásma a nepouštěli Spartu do nebezpečných pozic. Dobrým napadáním se prezentoval Voženílek, jeho každý pobyt na ledě byl pro Spartu hodně nepříjemný. Pražané pak odvolali brankáře a hráli v šesti, přišli ale o puk a ten dopravil do prázdné branky Petr Vrána. Při vstřelení Vránovy branky byl Hrehorčák seknut a Řepík byl vyloučen do konce zápasu. Strhla se velká bitka, emoce byly vyhrocené na obou stranách. V poslední minutě se už nic nestalo, Oceláři drželi puk na svých holích a dokráčeli pro první semifinálové vítězství. Série se tedy přesune zpět do O2 Arény.

Zdeněk Moták (HC Oceláři Třinec): „Z naší strany byla první třetina po ubránění oslabení tři na pět výborná, vedli jsme 2:0. Druhá třetina dobrá, ale trošičku ustrašená. Třetí třetina kvalitně odehraná. Musím poděkovat chlapcům za bojovný, odvážný výkon.“

Pavel Gross (HC Sparta Praha): „Gratuluji Třineckým k vítězství. Viděli jsme zajímavý zápas. Nevyšla nám první třetina, tam se to lámalo. Ve druhé jsme byli lepší a mohli jsme něco přidat, ale nepřidali a výsledek je takový, jaký je. V úterý jedeme dál.“