Tři góly a Mazancova nula, Oceláři zdolali Plzeň

26.01.2024 · Daniel Ježek
Tipsport extraliga vstoupila do své závěrečné čtvrtiny, Oceláři ji zahájili domácí bitvou s Plzní. Hráči s drakem na prsou rozdělili své tři trefy rovnoměrně mezi jednotlivé periody, brankář Marek Mazanec pak zavřel svou bránu a Třinec slavil výhru 3:0. O trefy domácích se postarali Helewka, Dravecký a Růžička.
40.kolo, pátek 26.1.2024
HC Škoda Plzeň
3:0
Třetiny: 1:0, 1:0, 1:0  Branky a nahrávky: 19. Helewka (Kundrátek, Cienciala), 37. Dravecký (Čacho), 49. M. Růžička (Voženílek). Rozhodčí: A. Jeřábek, Vrba – Lederer, P. Blažek. Vyloučení: 1:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 434. Střely na branku: 26:24. Zblokované střely: 17:18. Hity: 4:3. Vhazování: 47:28. Průběh utkání: 3:0.
HC Oceláři Třinec: Mazanec (Kacetl) – Marinčin, Smith, Kundrátek, Nedomlel, Polášek, J. Jeřábek – M. Růžička (A), Nestrašil, Voženílek – Helewka, Vrána (C), Cienciala – Hrehorčák, Holinka, M. Roman – Sikora, Čacho, Dravecký (A).
HC Škoda Plzeň: Hlavaj (Pavlát) – Zámorský, Malák, Piskáček (A), Skok, Kvasnička, Houdek – Pour, Lev (A), Schleiss (C) – Rekonen, Mertl, Holešinský – Matýs, Indrák, Söderlund – Straka, Jansa, Hrabík.

Oceláři do utkání s Plzní naskočili s navrátilci do sestavy Čachem a Hrehorčákem, obranné řady pak vyztužil uzdravený Marinčin. Mimo hru naopak zůstal další bek Adámek, tři tyče od úvodního vhazování střežil Marek Mazanec.

Jako první se do velké šance dostali právě hráči s drakem na prsou, Kundrátkovo nahození do Hlavaje se odrazilo před Vránu, ten ale u pravé tyče dorážel jen do rychle se přesunuvšího plzeňského brankáře. V páté minutě otupil tlak domácích faulující Vrána, hosté ale početní výhodu nedokázali využít. Po ubráněném oslabení naopak zahrozil opět Třinec, Voženílek zatáhl kotouč do útočné třetiny, jeho střela z hrany kruhu ale Hlavaje nepřekvapila.

Od sedmnácté minuty hráli Slezané po faulu Rekonena přesilovou hru, přesně v okamžiku skončení přesilovky napálil kotouč od modré na branku Kundrátek, šikovnou tečí mimo Hlavajův dosah pak Adam Helewka poslal kotouč poprvé v utkání do sítě. Pro kanadského forvarda to byla premiérová trefa v třineckých barvách.

Do prostředního dějství tak s jednobrankovým vedením šli domácí, WERK ARENA ale v druhé periodě na větší šanci musela čekat až do osmadvacáté minuty. Na trestné v tu chvíli seděl plzeňský Schleiss, když svižnou ránu mezi Piskáčkovými nohami vyslal na Hlavaje Cienciala. Brankář Škody měl co dělat, aby vytáhl kotouč mimo svou klec.

Minutu po polovině střetnutí se ke slovu přihlásili také hosté. Pour projel pásmem a zakončil z levé strany, Mazanec kotouč vyrazil. Plzeň nicméně držela pásmo a Mazanec musel rychle likvidovat dorážku Rekonena. Ve třicáté čtvrté minutě mohl Vránovy dobré práce využít Helewka nebo dorážející Cienciala, ani jeden ale Hlavaje nepřekonal.

Z třinecké akce se nicméně zrodila další přesilovka domácího celku, tu sice Oceláři nevyužili, pět vteřin po návratu potrestaného Mertla na led ale podruhé slavili. Viliam Čacho zužitkoval zaváhání hostující defenzívy, když zcela sám před brankou namazal puk Vladimíru Draveckému, který jej uklidnil do odkryté klece.

Hned vzápětí mohl Třinec přidat třetí trefu, Marinčin po efektní kličce poslal beka na led, pak ale zamířil těsně nad. Třinecká aktivita nicméně pokračovala, pozorný Hlavaj ale další pokusy pochytal.

Úvod poslední části hry orámovaly závary před oběma brankami. Nejprve si musel dávat pozor Mazanec, který likvidoval pokusy Poura a Rekonena. Na druhé straně pak Hlavaj zastavil Voženílkovu teč Kundrátkovy střely i následné dorážky. Na konci čtyřiačtyřicáté minuty se Oceláři opět radovali, kotouč do posunuté branky bekhendem posílal Helewka, sudí ale po konzultaci u videa gól neuznali.

V devětačtyřicáté minutě už důvod k neuznání branky nebyl. Voženílek z mezikruží poslal kotouč na levou stranu, odkud z první nechytatelně pálil Martin Růžička. Třinecký kanonýr zapsal pětačtyřicátý kanadský bod v sezoně. Oceláři se následně začali soustředit na bránění vytvořeného náskoku, indiáni se dlouho nemohli dostat k většímu ohrožení Mazancovy branky.

Snahy o větší tlak navíc dvě minuty před koncem zcela uťal faulující Kvasnička, Oceláři tak v poklidu dovedli duel do vítězného konce, Marek Mazanec si připsal vychytané čisté konto.

Zdeněk Moták (Oceláři): „Pro nás vybojovnaé vítězství. Plzeň je urputné mužstvo, dobrá v soubojích i bruslařsky. Na to jsme hráče upozorňovali. Jsem rád, že se nám to podařilo urvat, i když nám trochu vázla kombinace ve středním pásmu. Moc jsme nedostávali puky do pásma útočného. Byli jsme slabí v držení kotouče. Hráčům ale musím poděkovat a pogratulovat, že se semkli a pracovali tak, abychom vyhráli. Je to pro nás důležitá výhra.“

Petr Kořínek (Plzeň): „Byl to boj, nebylo k vidění moc šancí. Třinec je velmi zkušené mužstvo. Počkal si na naše chyby. Dostal přesilovku, využil ji. Udělali jsme tři individuální chyby, dostali jsme tři góly. Zápas už se pak v podstatě jen dohrával, domácí si to pohlídali. Zaslouženě zvítězili.“