Fantazie pod Bílou věží: Oceláři pěti góly otočili duel

17.11.2023 · Daniel Ježek, FOTO: Mountfield HK
Po reprezentační přestávce vycestovali hráči s drakem na prsou do Hradce Králové. Utkání proti Mountfieldu nezačalo pro Třinecké dobře, když prohrávali 0:2. Slezané ale pěti brankami otočili utkání na svou stranu a oplatili Východočechům porážku z prvního vzájemného zápasu.
19.kolo, pátek 17.11.2023
Mountfield Hradec Králové
3:5
ČPP Aréna
Třetiny: 2:0, 0:2, 1:3  Branky a nahrávky: 3. Lalancette (Perret), 13. Lalancette (Freibergs, Estephan), 55. Okuliar – 33. Nestrašil (Daňo, J. Jeřábek), 37. Dravecký (Čacho, Kurovský), 44. Voženílek (J. Jeřábek, Adámek), 49. Kurovský (Marinčin, Vrána), 51. M. Růžička (Daňo, Voženílek). Rozhodčí: Šír, Vrba - Rampír, Blažek. Vyloučení: 8:5. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 256. Střely na branku: 31:28. Zblokované střely: 15:14. Hity: 3:1. Vhazování: 33:23. Průběh utkání: 2:0, 2:5, 3:5.
Mountfield HK: Bartošák (Lukáš) – Jank (A), Blain, Kalina, F. Pavlík, Pavelka, Freibergs, Marcel – R. Pavlík, Miškář, Eberle (C) – Okuliar, Tamáši, Chalupa – Perret, Lalancette, Estephan – Šťastný, Pilař, Jasper.
HC Oceláři Třinec: Mazanec (Kacetl) – Smith, Marinčin, Polášek, Kundrátek, J. Jeřábek, Adámek, Nedomlel – Pánik, Voženílek, M. Růžička (A) – Nestrašil, Vrána (C), Daňo – Sikora, M. Roman, Hrehorčák – Dravecký (A), Čacho, Kurovský.

Oceláři naskočili do druhé reprízy posledního finále s pozměněnou sestavu. Mimo hru zůstal útočník Libor Hudáček, premiéru v extralize v třineckém dresu prožil junior Petr Sikora. Mezi tři tyče se postavil Marek Mazanec.

Gólman slezského celku musel poprvé lovit kotouč ze své sítě po necelých třech minutách. Christophe Lalancette si najel z levého kruhu až do mezikruží, jeho vyražený pokus se od bránícího Nedomlela odrazil za bezmocného Mazance. Oceláři mohli kontroval za dvě minuty, Bartošák ale zastavil akci hostujícího celku a udržel svou neprůstřelnost.

Další minuty první třetiny mnoho velkých šancí nenabídly, další podstatné věci se tak děly až v druhé polovině periody. Hradec nejprve přidal druhou branku, opět se radoval Christophe Lalancett, který tentokráte dorážel střelu Perreta. Třinec mohl odpovědět v přesilovce po faulu Pavlíka, příležitost ale nevyužil. V krátkém časovém sledu za sebou pak na tresty ještě obdrželi Bartošák, Kurovský a Pánik, Mountfield tedy hrál v pěti proti čtyřem, ani domácí ale ve výhodě nic nevymysleli.

Po změně stran mohl hradecké vedení navýšit Pavelka, jemuž dobrou pozici přichystal Perret. Jeho střela z první ale šla přímo do připraveného Mazance. Oceláři následně ustáli i další dvě přesilovky domácích, kdy na trestnou postupně usedali Pánik a Růžička. V polovině utkání pak Mazanec likvidoval nebezpečnou střelu Pilaře v přečíslení dvou proti jednomu.

Zatímco v první půli utkání skórovali domácí, v té druhé se na střeleckou listinu zapisovali hosté z Třince. Oceláři nejprve v třiatřicáté minutě využili přesilovku po vyloučení Marcela, Andrej Nestrašil z pravého kruhu pro vhazování zamířil přesně pod Bartošákovu vyrážečku. V sedmatřicáté minutě pak Kurovský vybojoval kotouč pro Čacha, který před brankou namazal najíždějícímu Vladimíru Draveckému. Bartošák byl na tuto slovenskou kombinaci krátký.

V závěru třetiny ještě fauloval Perret, v největší příležitosti této herní situace však byl domácí Pilař, který upaloval sám na Mazance. Třinecký gólman si mezírku mezi betony pohlídal. Tři minuty po startu poslední části pak Oceláři otočili skóre na svou stranu. Jeřábkovo nahození z levé strany před Bartošákem hokejkou za tělem šikovně tečoval Daniel Voženílek, puk proskákal mezi betony domácího brankáře až do sítě.

Hned vzápětí navíc Třinec hrál další přesilovku, v největší šanci ale neuspěl Růžička, jehož střelu z levé strany Bartošák vytěsnil.

V sedmačtyřicáté minutě Okuliar krosčekoval Adámka, Třinec hrál přesilovku, tu ale neyužil. Dvanáct vteřin po návratu Okuliara na led ale Oceláři slavili, Marinčinovo nahození mimo Bartošákův dosah tečoval Daniel Kurovský. Padesátá první minuta, další faul Hradce a pátá branka Třince. Daňo v přečíslení dvou proti jednomu namazal kotouč Martinu Růžičkovi, ten jej z první uklidil pod horní tyč.

Šest minut před koncem Oliver Okuliar podržel kotouč v třineckém pásmu, vybruslil si do kruhu pro vhazování a z otočky překvapil Mazance. Třinecký kapitán Vrána navíc Okuliara nedovoleně atakoval, Hradec tak hrál přesilovku. Domácí to navíc zkusili bez Bartošáka v brance, v obrovské šanci pak Pavelku vychytal skvělý Mazanec, což posvětil i videorozhodčí. Domácí pokračovali se šesti bruslaři v útočném pásmu, domácím ale ve velkém tlaku chybělo přesné zakončení. Třinec svůj náskok ubránil a prodloužil sérii bodových zápasů na jedenáct.

Zdeněk Moták (Oceláři): Měli jsme velice špatný vstup do utkání. V první třetině jsme velice špatně bruslili, prohrávali souboje a od toho se odvíjel také výsledek - prohrávali jsme 0:2 a nezasloužili jsme si nic jiného. Po přestávce jsme to ale zlepšili. Řekli jsme si jak a co chceme hrát, jaké nástroje a zbraně použít a myslím si, že když jsme ve druhé třetině srovnali, drželi jsme trumfy v rukou my. Třetí třetinu jsme zvládli dobře, zaslouženě jsme vyhráli.

Tomáš Hamara (Mountfield HK): „Mohu jen potvrdit slova trenéra soupeře. Měli jsme dobrý vstup do zápasu, byl nás plný led, všude jsme byli dřív a navíc jsme proměnili šance. Věděli jsme, že to Třinec po přestávce změní, měli jsme i přesto ještě k dispozici přesilovky, které jsme ale nedokázali proměnit a neudělali si víc klidu. Třinec se pak gólem dostal do hry, pak jsme udělali hrubou chybu, která nás srazila a měla vliv i na třetí třetinu, ve které byl Třinec výš. Byl silnější, ovládl ji a vyhrál. Můžeme jen blahopřát.“