Kalous před odvetou Ligy mistrů: Bude to hodně o bruslení a fyzickém kontaktu

05.10.2015 · Martin Stebel
V úterý od 19:00 hodin čeká třinecké Oceláře odvetný duel play-off hokejové Ligy mistrů. Na ledě švédského Jönkopingu je rozhodně nečeká snadný úkol, což jistě velmi dobře ví hlavní kouč týmu zpod Javorového. "Rozhodnou opravdu maličkosti," tuší Jiří Kalous.

Trenére, co lze očekávat od úterní odvety?

Fyzicky hodně náročný hokej. Ten předvedli už u nás v prvním utkání. Viděl jsem i část jejich dnešního tréninku a musím říct, že to bude hodně o bruslení a fyzickém kontaktu. Bude to nesmírně náročný zápas.

Navíc je tady oproti Třinci poměrně velké hřiště, že?

No, to je další věc. Oproti našim rozměrům je to tady opravdu letiště. Je tady největší možný rozměr třicet na šedesát. Hráči mají víc prostoru na individuální hru, prosazení se v situacích jeden na jednoho a podobně. Z hlediska defenzivní činnosti je to kvůli těmhle věcem komplikovanější.

Bude to tedy ofenzivní hokej s velkým počtem branek?

Netuším, těžko říct. Bude záležet na tom, jak se nám povede aplikovat naši hru na tomto větším rozměru. Já věřím, že bruslařsky jsme dobře připraveni a pokud neuděláme zbytečné systémové chyby, bude zápas vyrovnaný. A pak už budou rozhodovat přesně ty chyby, kdo jich udělá méně. A kdo se prosadí lépe v koncovce, využije své šance. To samozřejmě není žádná novinka. My to utkání ale chceme zvládnout, chceme vyhrát a ne hrát na remízu.

Jak dobře máte nastudovanou hru soupeřů?

V lize se jim nedaří, ale my taky neměli začátek podle představ. Myslím, že jsou na tom podobně. V tom jednotlivém zápase ale rozhodnou opravdu maličkosti. Máme stažené zápasy, dívali jsme se na ně. Uvidíme, s jakou sestavou přijdou. To se dozvíme až těsně před zápasem.

Jak velkou komplikací je nepřítomnost Jiřího Polanského, který nemůže hrát kvůli trestu z prvního utkání?

Nechybí jenom on. Chybí ještě Martin Adamský a Lukáš Galvas, to jsou zkušení hráči, kteří umí tvořit hru. Především Jirka Polanský je hráč, který dělá jednu celou pětku. Rozdává nahrávky, umí i sám skórovat. Lukáš Galvas,to je zkušenost v obraně, Martinovi Adamskému zase přesně sedí tahle fyzická hra. Ti hráči nám chybí, ale na to my nemůžeme koukat. Musíme hrát s těmi, co máme k dispozici a já už to říkal, že ti, co tady jsou, musí ukázat, že tady mají své oprávnění.

Nedělní duel v Litvínově odchytal Šimon Hrubec, v Lize mistrů ovšem dostává prostor Peter Hamerlík. Kdo se postaví mezi tři tyče zítra?

Chytat bude Peter. Už před víkendem brankáři věděli, že Šimon bude chytat v neděli a Peter v úterý. Aby se na to připravili. Gólmani preferují, když to ví dopředu.

Pro mnohé Oceláře to bude možná nejtěžší zápas kariéry, důležitá tedy bude i psychická stránka. Jaká je momentálně nálada mužstva?

Je to buď anebo. A o tom je sport, je to ostrý soutěžní zápas a ještě k tomu mezinárodní. Je to velmi prestižní záležitost a já si myslím, že hráči mají chuť. Pro každého z nich je výzva, jestli jsou schopni obstát na mezinárodním poli, jestli jsou schopni se jim vyrovnat, nebo tam je pořád velká ztráta. My musíme dohánět spoustu věcí a já si myslím, že i hráči to tak berou. A chtějí vyhrávat.