Co nás čeká: Skelleftea? Město zlata, elitní klub a zvláštní gólman

11.11.2023 · Ondřej Kuchař
Už v úterý znovu vyjedeme k zápasu na led WERK ARENY! Po čtyřech letech Oceláři znovu postoupili do play off prestižní Ligy mistrů. V osmifinále evropské soutěže vyzveme Skellefteu. Jaký to bude soupeř, co nás čeká a co je na švédském městě i klubu zajímavého? S poznatky o soupeři se podělil taky třinecký odchovanec Lukáš Jašek.

Držitelé sezónních permanentních vstupenek mají na osmifinálové utkání Ligy mistrů vstup ZDARMA! Pro ostatní jsou vstupenky již v prodeji ZDE.

MĚSTO

Skelleftea se nachází v severní části Švédska v provincii Västerbotten. Pokud máte štěstí, můžete zde večer vidět polární záři. Severněji se z klubů švédské nejvyšší hokejové soutěže nachází jen Lulea. Svou velikostí je Skelleftea prakticky totožná s Třincem, žije v ní 35 tisíc obyvatel.

Ve světě je město známé především pro těžbu zlata. Místní těžařská společnost zaměstnává velké procento obyvatel města. Také proto se Skelleftee přezdívá Guldstaden, v překladu Zlaté město. Protéká jím řeka Skellefte, centrum se nachází asi 15 kilometrů od otevřeného moře Botnického zálivu.

Zajímavostí je, že partnerským městem Skelleftey v České republice jsou Pardubice.

HOKEJ

Hokejový klub AIK Skelleftea byl založen v roce 1921. Zejména v posledních letech je extrémně úspěšný. Za uplynulých dvanáct sezon hrála Skelleftea hned osmkrát finále play off! Tituly však ukořistila pouze dva, a to v letech 2013 a 2014.

Domácí stadion nese název Kraft Arena. Postavena byla v roce 1966, její kapacita je 5 801 diváků.

Z českých hráčů zanechal v klubu výraznou stopu současný sportovní manažer Mladé Boleslavi Martin Ševc. Necelé dvě sezony na severu strávil taky někdejší Ocelář Libor Procházka.

TÝM

Extrémně zajímavou postavou Skelleftey je brankář Linus Söderström. Gólman, který si ve čtvrtek proti Česku poprvé zachytal za švédský národní tým, totiž trpí Aspergerovým syndromem a poruchou pozornosti ADHD. O své diagnóze se dozvěděl, když mu bylo sedm let. Ve skvělé kariéře mu to však nezabránilo.

Söderström se málem prodral i do NHL. V draftu roku 2014 si ho vybrala organizace New York Islanders, jenže chytal jen v nižších soutěžích a po dvou letech v zámoří se vrátil do Evropy. Dva roky strávil v Ässätu Pori. Neodchytal toho však moc, covidové ročníky promarodil. V hlavě se trápil. „Byl jsem na tom špatně. Ani když jsem byl fyzicky zdravý, nemohl jsem pořádně hrát,“ přiznal.

Až ve Skelleftee svou kariéru znovu nakopl. Minulá sezona pro něj byla famózní. V dlouhodobé části měl průměr 1,6 inkasovaných gólů na utkání a úspěšnost 93,2 procent! V play off svá čísla ještě vylepšil, přidal pět čistých kont, avšak k titulu žlutočerné nedotlačil. Skelleftea prohrála ve finále s Växjö.

Z obránců poutá pozornost zejména osmnáctiletý supertalent Axel Sandin Pellikka. Jako celkovou sedmnáctku ho letos draftoval Detroit. V této sezoně už dal za Skellefteu šest branek v šestnácti duelech. V minulém roce si Sandin Pellikka zahrál na MS do osmnácti i dvaceti let. Na tom „mladším“ šampionátu pomohl Tre Kronor ke stříbru. Byl vyhlášen nejlepším obráncem turnaje, neminul ho ani All Star Team.

Z forvardů si budeme muset dát pozor zejména na Oscara Lindberga. Zkušený Švéd se ve 32 letech vrátil domů. V NHL odehrál přes 250 zápasů, dalších 150 přidal v AHL. Skvělými ofenzivními čísly se prezentoval taky v KHL či švýcarské soutěži.

TŘINEC vs. SKELLEFTEA

Poprvé se třinečtí hokejisté utkali se Skellefteou už v roce 1968. Byl to vůbec první zahraniční soupeř, kterého naši hráči přivítali na nově postaveném stadionu na Lesní ulici. Tehdy se zrodilo nečekané a slavné vítězství 4:3. Více o historickém zápasu si můžete přečíst ZDE.

Před rokem pak Oceláři potkali švédského soka v základní skupině Ligy mistrů. Sehráli s ním dvě vyrovnaná utkání. Na severu padli 2:3 v prodloužení, doma pak po boji 4:5. Teď by rádi v důležitém dvojzápase play off evropské ligy porážky žlutočerným oplatili.

CO RADÍ EXOCELÁŘ

Před pár týdny Skellefteu vyzval i odchovanec Ocelářů a pravidelný reprezentant Lukáš Jašek. Útočník, který od nové sezony hájí barvy Oskarshamnu, se pro náš klubový web podělil o poznatky ze vzájemného měření.

„Jde o klub na severu Švédska, má pověst velmi dobré organizace. Vím, že tam kladou na hráče velké nároky. Říká se, že se tam hodně dře jak na ledě, tak mimo něj. Jsou hodně silní na puku, skvěle fyzicky připravení a brusliví. Poslední dobou se jim v lize tolik nedařilo. Nedávají moc gólů, zároveň jich ale moc nedostávají,“ podělil se o své poznatky přímo z turnaje Karjala Cup Lukáš Jašek.

A na koho si dát podle něj bacha? „Napadají mě hlavně jejich obránci. Jsou hodně kreativní, neradi se zbavují puku, umí vymyslet překvapivá řešení. Ti jsou fakt šikovní,“ přidal Jašek.