„Prezidenti“ zakončili dlouhodobou sezónu v Praze na Spartě

03.03.2015 · Michal Samiec
Statisticky nejlepší základní část skončila v neděli večer na pražském výstavišti, kde své zápasy hraje Sparta. Oceláři dokázali v této sezóně získat nejvíce bodů a vyhrát nejvíce zápasů od doby, co před 20 lety postoupili mezi elitu. Klub má však vyšší ambice – nejdůležitější pasáž ročníku teprve přichází.

Veškeré statistiky v tomto článku jsou aktuální k 1. březnu 2015, kdy bylo na programu závěrečné 52. kolo základní části Tipsport extraligy.

Základní část Tipsport extraligy 2014/2015 byla zakončena první březnový den. Oceláři se k nedělnímu večernímu zápasu vypravili na led pražské Sparty. Vzhledem k charakteru utkání, kdy se pozice Třineckých v tabulce již nemohla nijak změnit, dostala spousta hráčů základního kádru Ocelářů volný den. V brance se tak poprvé v extraligové kariéře objevil nadějný brankář české reprezentační dvacítky, který chytal o Vánocích na MS v Kanadě, Miroslav Svoboda. V obraně z hráčů základního kádru nastoupilo kvarteto Trončinský, Roth, Milan Doudera a Nosek a v útoku Klepiš, Orsava, Matuš, Rákos, Žejdl a Hrňa. Zbylou část mužstva tvořili hráči na rozhraní základní sestavy nebo úplní nováčci. A vedli si bravurně – utkání bylo považováno za jedno z nejatraktivnějších v závěrečném kole (skončilo porážkou Ocelářů 5:6). Za Třinec se nejvýrazněji prosadil Aron Chmielewski, který si připsal první dvě branky v extralize, a ve svém ligovém debutu zářil i havířovský Antonín Pechanec (1+2).

Tabulka Tipsport extraligy se nakonec vyprofilovala tak, že za vítězi Prezidentského poháru z Werk arény se hned těsně usadili hokejisté Litvínova (ze 14bodové ztráty, která vznikla v průběhu základní části, nakonec Chemici ukrojili 12 bodů). O pozice ve čtverce se nemuseli v závěru strachovat týmy Komety (95) a Sparty (94). Nakonec relativně velký bodový rozdíl byl mezi čtvrtým a pátým týmem – Hradec Králové ztrácel na čtvrté místo 9 bodů a na šestý Zlín držel čtyřbodový náskok. Zlín měl na pozice v předkole náskok celých šesti bodů, avšak pozici přímo ve čtvrtfinále si zajistil až v posledních okamžicích. Týmy v předkole byly namačkány na pouhých třech bodech – Plzeň a Vítkovice (75), Pardubice (74) a premiérově také nováček z Mladé Boleslavi (72). Účast v play-off unikla po roční pauze opět Bílým Tygrům z Liberce (69), jako již tradičně karlovarským Energetikům (62). Na prozatím „barážových“ pozicích jsou Olomouc (54) a Slavia Praha (44). Pražané již nemají ani teoretickou naději se baráži vyhnout, naopak Tygrů stačí k definitivě záchrany získat čtyři body.

Individuální statistiky

Nejproduktivnějším hráčem extraligy se po dvou dekádách opět stal hokejista Litvínova. Tehdy osmnáctiletého Roberta Reichela, který vyhrál produktivitu ještě jako hráč s ochranným košíkem na obličeji, napodobil téměř o generaci starší Viktor Hübl. Nasbíral celkem 58 bodů, v závěrečné čtvrtině své vítězství podpořil 5 brankami a 7 asistencemi. Záda mu kryl Martin Ručinský, další představitel zlaté generace českého hokeje. Mladou krev v elitní pětici reprezentoval třetí Tomáš Mertl z Hradce Králové a pátý Ocelář Hrňa, který sezónu načal v Olomouci.

Erik Hrňa se stal nejlepším střelcem základní části. K jeho korunovaci letos stačilo 26 branek, které rozdělil mezi Olomouc (10) a Oceláře z Třince (16). Stejný počet gólů nasázel soupeřům i Petr Sýkora z Pardubic, ale odehrál více zápasů, což bylo při rovnosti rozhodující kritérium. Na čtvrté dělené pozici se uvelebil Martin Adamský, který dal 22 gólů (celkem jich má v barvách Ocelářů 98), a na osmé pozici je Jakub Orsava - ten se prosadil dvacetkrát. První tři pozice mezi nahrávači si udrželo trio - Viktor Hübl (37 přihrávek, v závěrečné čtvrtině přihrál na sedm gólů), Martin Ručinský 35 a Jaroslav Hlinka 33.

Produktivitu obránců vyhrál Adam Polášek z pražské Sparty. Dá se ovšem předpokládat, že kdyby Vladimír Roth z týmu třineckých Ocelářů, jenž nakonec skončil druhý, byl zdravý, asi by si triumf ujít nenechal. Na Poláška ztratil pouhé tři body, měl průměr téměř jednoho bodu na zápas a několik zápasů byl vůbec nejproduktivnějším hráčem Třince. Zajímavostí jsou tři hráči Plzně v první desítce – obránci Jeřábek, Mozík a Kadlec dohromady nasbírali 88 kanadských bodů. Na devátém místě se pak usadil Filip Pavlík, jehož můžeme znát jako třineckého odchovance. V dresu Ocelářů ale působilo více produktivních obránců – přes 20 bodů měl ještě David Nosek a více bodů by nasbíral patrně také Marek Trončinský, jenž část sezóny strávil na hostování v Mladé Boleslavi.

10. Vladimír Svačina (VIT) 42 (17+25)

Erik Hrňa na začátku sezóny nastartoval své motory a do konce roku, byť jej na část základní sezóny pozdrželo zranění, nepolevil. Stal se hráčem, který z třineckých Ocelářů nastřílel nejvíce branek (dokonce více než kdokoliv jiný v extralize) a byl nejvýše v kanadském bodování. Společně s Hrňou dal 26 branek i Petr Sýkora z Pardubic, ale vzhledem k nižšímu počtu odehraných zápasů se nejlepším střelcem extraligy stal Hrňa.

10. Tomáš Plíhal 20 (11+9)

Martin Adamský dal nejvíce branek v barvách Ocelářů. Síť soupeře napnul dvaadvacetkrát. Se 76 brankami, které měl za Třinec na svém kontě před začátkem této sezóny, nastřílel celkem 98 gólů. Pokud dá v play-off dvě branky, stane se po Královi (209), Polanském (164), Peterkovi (157), Martinu Růžičkovi (145), Zadinovi (139), Květoňovi (118) a Martynkovi (102) osmým hráčem, který pokoná metu sta gólů za Oceláře.

Nejlepší střelec:
26 – Erik Hrňa (TRI), Petr Sýkora (PCE)
24 – Tomáš Mertl (MHK)
22 – Martin Adamský (TRI), Petr Ton (KOM), Lukáš Klimek (SPA)
21 – Viktor Hübl (LIT)
20 – Jakub Orsava (TRI), Ján Sýkora (PLZ)
19 – Martin Ručinský (LIT), Radek Duda (KVA)

7 – Vladimír Dravecký, Jakub Klepiš

Vladimír Roth udivoval zhruba v polovině základní části obrovskou produktivitou. Na několik kol byl nejproduktivnějším Ocelářem, dlouho vedl kanadské bodování obránců. Nakonec byl produktivnější pouze Adam Polášek ze Sparty. Roth byl však jednoznačně úspěšnější v přepočtu počtu získaných bodů na 1 utkání – chyběl totiž téměř ve dvou desítkách zápasů. Konečná bilance: 35 utkání, 33 bodů.

Nejlepší nahrávač:
37 – Viktor Hübl (LIT)
35 – Martin Ručinský (LIT)
33 – Jaroslav Hlinka (SPA)
29 – Lukáš Radil (PCE)
28 – Ondřej Roman (VIT), Lukáš Pech, Martin Réway (oba SPA), David Výborný (MLB)
27 – Jaroslav Bednář (SLA), Radoslav Tybor (PCE)

12 – Marek Trončinský

Pokud máme mluvit o úspěšných třineckých formacích, je nutné zmínit trio Dravecký, Polanský, Adamský. To se těsně před koncem základní části rozpadlo a bylo to na ledě znát. Jiří Polanský zažívá skvělou sezónu – daří se mu i individuálně. Sám se postaral o třinecké góly ve vítězných zápasech v Brně (4 zásahy) a doma s Libercem (2 góly).

5. Milan Doudera 13 (2+11)

Jste pověrčiví? Dva měsíce nosil některý z Ocelářů zelenou helmu Radegastu za vítěze měsíčního bodování Radegast Indexu. Bylo to v listopadu (Lukáš Galvas) a únoru (Rostislav Klesla). Galvas a Klesla měli dohromady na hlavě zelenou helmu v 10 zápasech s bilancí 2 výher a 8 proher. V ostatních 42 zápasech měli Oceláři bilanci 34/8. Náhoda? Naši beci však byli za své spolehlivé výkony odměněni po zásluze.

Individuální hodnocení Radegast indexu vyhrál královéhradecký tvrďák Jiří Vašíček. Nasbíral 248 bodů, o osm bodů překonal druhého Jana Hanzlíka z Komety Brno a třetí se umístil další tvrdý harcovník – liberecký kapitán Jan Výtisk. Na čtvrtém místě byl nejlepší Ocelář - Lukáš Galvas. Připsal si celkem 210 bodů za +21 bodů v +/- hodnocení, 61 hitů (1,3 v průměru na utkání) a zblokoval 64 střel soupeře. Z třineckých hráčů byli v hodnocení RI do první dvacítky ještě kapitán Klesla (10. místo za 173 bodů), Tomáš Linhart (14., 159) a spolu s Hollwegem a Trávníčkem jeden ze tří útočníků mezi elitní dvacítkou Vladimír Dravecký (20., 152). Pro zajímavost – nejvíce hitů ze všech extraligových hráčů rozdal Ryan Hollweg (104 – nejlepší Ocelář byl s 85 srážkami na 4. místě Martin Adamský); nejvíce střel soupeře zblokoval brněnský Jan Hanzlík (101 – nejlepší Ocelář je šestý Lukáš Galvas se 64 bloky).

Jednoznačně nejtrestanějším hráčem Tipsport extraligy je Václav Skuhravý, který tak po jedné sezóně, již strávil hlavně v Českých Budějovicích, opět navázal na svůj styl hry na hraně pravidel a potvrdil své problémy se sportovním chováním. Skuhravý nashromáždil jako první hráč v české historii extraligy více než dvě stě trestných minut (212). Celkem 12 hráčů nastřádalo aspoň 100 trestných minut, ale rozdíl mezi Skuhravým a druhým v pořadí (klubový spoluhráč Duda) byl 66 TM. Oceláři hráli letos velice ukázněně a nejvíce trestaný hráč byl Marek Trončinský, který nasbíral 64 minut a skončil na 30. místě. Část trestů ale nasbíral na hostování v Mladé Boleslavi. Hned za ním je na 33. místě Tomáš Linhart - ten měl na svém kontě 62 TM.

Nejlepšími přesilovkami v soutěži se mohou pyšnit jednoznačně hráči Sparty. Ti patří mezi tři týmy, jež překročily dvacetiprocentní hranici úspěšnosti (spolu s Třincem - 20,61 %; a Litvínovem – 20,27 %), ale jako jediní se přiblížili čtvrtinové úspěšnosti využití přesilovek. Úspěšnost využití přesilovek Sparťany byla 24,22 %. Výše uvedené týmy také nastříleli nejvíce branek v přesilovce – Sparta dala v početní výhodě 78 gólů, hráči Třince a Litvínova a také mladoboleslavští hráči nastříleli 61 branek. Nejhorší úspěšnost na druhé straně měli karlovarští (11,74 %) a brněnští hokejisté (11,66 %). Tyto týmy také nastříleli nejméně branek v přesilovce – 33. Z hlediska absolutního počtu početních výhod vévodí Sparta (322 vyloučení soupeře), třinečtí měli šestý nejvyšší počet přesilovek (296), nejméně šancí v početní výhodě měli hradečtí hráči (253). Čtyři extraligoví hráči nastříleli v početní výhodě deset a více gólů. Nejvíce jich dal Tomáš Mertl (11) a 10 gólů dalo trio Erik Hrňa, Jánský z Litvínova a Klimek ze Sparty.

Nejvíce oslabení hráli hráči pražské Sparty (316 vyloučení) a hned na druhém místě byli Oceláři (310). Na druhém konci tabulky, tedy nejméně oslabení, inkasovali Vítkovičtí (243). Co je ale velice paradoxní, je to, že byť Oceláři hráli druhý nejvyšší počet oslabení, tak v pořadí počtu trestných minut byli druzí nejlépe hodnocení – hned po Vítkovicích. Ty nasbíraly 587 trestných minut (průměrně v zápase 11), Oceláři 748 minut (na zápas 14). Bylo to způsobeno zejména tím, že Oceláři nastřádali minimum vyšších trestů – pouze devět desetiminutových osobních trestů. Nejméně gólů v oslabení dostali hráči Plzně (36) a Litvínovští a Mountfieldu HK (oba 37). Z hlediska procenta ubráněných přesilovek soupeře jsou Oceláři umístění na pátém místě (84,8 % ubráněných oslabení). Nejlepší z tohoto pohledu byli Plzeňští (88 %). Třinečtí hráči nastříleli v oslabení soupeřům 13 branek a byli v tomhle ohledu nejlepší v lize. Druzí byli hráči Komety (10). Každý z ligových týmů dal minimálně dva góly v početní nevýhodě.

Expertem na vítězné góly se stal královéhradecký Tomáš Mertl, ten dal totiž soupeřům osm branek, u kterých se nakonec ukázalo, že rozhodly nakonec dané utkání. Šest vítězných gólů nastřádal Mertlův spoluhráč Jiří Šimánek – společně tak rozhodli 14 z 29 vítězných zápasů Hradce Králové. Pět hráčů dalo pět vítězných gólů – mezi nimi byl Jakub Orsava, nejlépe postavený Ocelář. Nejpilnějším střelcem – z hlediska počtu střel, které mířily na branku – byl karlovarský forvard Martin Bartek, který začal sezónu v Liberci. Ten zamířil na branku soupeře 207 střel – průměrně na zápas to činilo zhruba 4 střely. Na čtvrtém místě je Martin Adamský z Třince – ten vypálil 166krát (průměrně 3,9 střel na branku).

Nejvíce vhazování absolvoval a také vyhrál litvínovský Viktor Hübl. Ten se sklonil k 1323 buly a 680, tedy 51,4 %, z nich vyhrál. Přes 1000 buly ještě absolvoval Tomáš Mertl (1149), Petr Čajánek (1079) a Ondřej Roman (1011). Přes 600 vítězných buly prošel opět zlínský Čajánek (636) a Mertl z Hradce Králové (603). Pokud se týká úspěšnosti vhazování (bereme do úvahy hráče, kteří byli minimálně u 500 buly), jediný hráč – třinecký Tomáš Plíhal - měl úspěšnost nad 60 %. Další v pořadí je zlínský Čajánek (58,9 %), opět třinecký forvard Jiří Polanský (58,8 %) a litvínovský Robin Hanzl (58,2 %).

Z hlediska vytíženosti hráčů toho nejvíce absolvoval Jan Hanzlík, defenzor brněnské Komety. Ten na ledě strávil 1294 minut a 48 sekund. Přes 1000 minut odehrálo celkem 19 hráčů, přes 1100 minut pak 9 hráčů. Největší počet střídání absolvoval Vladimír Sičák z Karlových Varů – jednalo se o 1566 střídání. Spolu s Marušákem ze Zlína a Vampolou z Liberce jeden ze tří hráčů s počtem střídání vyšším než 1500. 38 hráčů průměrně nastupovalo každý zápas více než 20 minut. Jediný hráč průměrně hrál 25 a více minut – byl to liberecký Martin Škoula, který však odehrál jen 10 utkání. Z dalších hráčů to bylo brněnské obranné duo Hanzlík (24:54) – Kempný (24:11). Nejvytěžovanějším útočníkem byl Radek Duda (22:54 na 11. místě). Na 37. místě byl třinecký bek Josef Hrabal, který průměrně nastupoval přesně 20 minut každý zápas.

Tomáš Plíhal odehrál za Oceláře v základní části jenom něco přes polovinu utkání. Plíhal patří mezi experty na vhazování, průměrně se skloní ke dvěma desítkám každý zápas. Z hráčů, kteří v extraligových duelech této sezóny absolvovali aspoň pět stovek vhazování, měl Plíhal nejlepší úspěšnost. Hráč s číslem 39 vyhrál 60 % z 611 buly.

“Železní muži“ třinecké sestavy
V této sezóně pouze dva hráči z celé sestavy Ocelářů, která v ročníku 2014/2015 čítala rovné čtyři desítky jmen, odehráli všech dvaapadesát extraligových kol. Jedná se o obránce Milana Douderu a forvarda Jakuba Orsavu. Zvláštní pozici měl až do nedělního utkání na Spartě Tomáš Linhart. Ten přišel ze Zlína v létě 2013 a od té doby nevynechal jediné ze 114 extraligových utkání, které Oceláři sehráli. Až v nedělním 52. kole této sezóny.

Nájezdy a trestná střílení

Samostatné nájezdy rozhodovaly zápasy Třince čtyřikrát. Po úvodních neúspěších, kdy Třinec prohrál ve 3. kole v Litvínově (2:3) a v 18. kole doma s Libercem (2:3), se Oceláři radovali po 13 kolech v Liberci, kdy Slezané ve vánočním zápase vrátili Tygrům porážku a vyhráli 4:3. Následně Třinec vyhrál ve 36. kole v Brně – rovněž 4:3. Oba třinečtí brankáři již čelili nájezdovým sériím – velmi dobře si radí Peter Hamerlík, který má stoprocentní úspěšnost (vychytal všech 6 pokusů soupeře), zatímco Šimon Hrubec má úspěšnost dvoutřetinovou (inkasoval třikrát z 9 nájezdů). Vepředu je nejlepší David Nosek, měl jediný pokus a ten proměnil. Gól dal ještě Jiří Polanský a Jakub Orsava - oba ze dvou nájezdů. V rozstřelu se ještě objevili Hrabal, Adamský, Plíhal, Hrňa a Klepiš (nedali všichni jeden nájezd), dále Dravecký neproměnil dva a Irgl tři pokusy.

Oceláři čelili celkem již sedmi trestným střílením, pouze z jediného byla branka soupeře. Šimon Hrubec čelil čtyřem trestným střílením a všem úspěšně. V úvodní čtvrtině vychytal v Liberci Tomáše Filippiho a ve druhé extraligové části byl dvakrát úspěšný doma, proti Kometě, kdy David Ostřížek trefil tyč, a proti Zlínu vychytal Hrubec Romana Vlacha. Posledním chyceným trestným střílením byl pokus Viktora Hübla v domácím utkání s Litvínovem v závěrečné čtvrtině. Peter Hamerlík čelil třem trestným střílením soupeře s jedním neúspěchem. Ve 38. kole ve Zlíně Petr Leška trefil tyč, neuspěl ani Rác v Olomouci ve 41. kole. O pět kol později byl ale úspěšný mladoboleslavský Jarůšek. Pro Oceláře byla nařízena dvě trestná střílení – Vladimír Dravecký uspěl na Slavii a prostřelil Adama Svobodu, naopak Martin Adamský proti mladoboleslavskému Davidu Rittichovi neuspěl.

Tomáš Linhart patří v této sezóně, kdy je řada třineckých hokejistů kosena zraněními a nemocemi a spousta z nich mnoho utkání vynechala, mezi „držáky“. Linhart odehrál až na poslední utkání na Spartě všechna utkání a od léta 2013, kdy přestoupil ze Zlína pod Javorový, to bylo jeho první vynechání. Odehrál až do pátku 27. února 2015 celkem 114 mistrovských utkání Třince.

Individuální statistiky – brankáři

Pořadí čistých kont nakonec v závěrečné čtvrtině extraligy pro sebe rozhodl litvínovský brankář Pavel Francouz, který měl po 39. kole pět čistých kont a nakonec jich nashromáždil sedm. Třinecký Šimon Hrubec měl po třech čtvrtinách šest nul a tento počet již nerozšířil. Naopak nulu vychytal Peter Hamerlík - k čistému kontu v zápase ve Zlíně ve 12. kole přidal ve 48. kontě čistý zápas na ledě Hradce Králové. Nejvytíženějším brankářem ligy dle počtu odchytaných minut se stal Ján Lašák, který stal v brankovišti Liberce 2735 minut. Z hlediska počtu zápasů, do kterých zasáhl, jeho a Pavla Francouze, kteří nastoupili do 46 utkání, předběhl plzeňský Matěj Machovský - ten se totiž objevil ve 48 utkáních. Nejvíce vítězství vychytal velmi vytěžovaný Francouz, jehož tým zvítězil ve 34 ze 46 duelů, do kterých nastoupil. Francouz byl zároveň jediným brankářem, který odchytal více než tři desítky vítězství. Nejvíce vytíženým brankářem z hlediska počtu střel, které na gólmana mířilo, byl opět Francouz z Litvínova. Ten musel čelit 1378 střelám. Průměrně si musel poradit s 30 puky. Brankáři Tipsport extraligy měli na svém kontě celkem 28 kanadských bodů (vše za přihrávky) – hned pět asistencí si připsal Ján Lašák, který je známý výbornou práci s holí. Čtyřikrát nahrál na gól pardubický Robert Kristan, třikrát Francouz s Machovským a zbylých 10 brankářů si připsalo jednu nebo dvě nahrávky. Nejtrestanějším maskovaným mužem byl Lašák – inkasoval celkem 51 trestných minut.

Čistá konta gólmanů:
7 – Pavel Francouz (LIT)
6 – Šimon Hrubec (TRI)
5 – Marek Čiliak (KOM)
3 – Libor Kašík (ZLN)
2 – Peter Hamerlík (TRI), Jiří Trvaj (OLO), Martin Růžička (MLB), Dominik Furch (SLA), Ján Lašák (LIB), Matěj Machovský (PLZ)
1 – Rastislav Staňa, Filip Novotný (oba SPA), Vladislav Habal, Tomáš Závorka (oba KVA), Tomáš Štůrala (ZLN), Ondřej Kacetl, Pavel Kantor (oba MHK), Adam Svoboda (SLA), Daniel Dolejš (VIT), Robert Kristan (PCE)

Peter Hamerlík zažil lepší základní část než tu loňskou, kdy nastoupil pouze do devíti utkání. Dlouhou dobu mu zabrala rekonvalescence po nepříjemném zranění, které utrpěl v letní přípravě před loňskou sezónou. Hamerlík hájil branku Oceláři v 16 utkáních a ve dvou úplně vynuloval střelce soupeře. Slovenský reprezentant se v této sezóně stal čtvrtým gólmanem, který v barvách HCO nastoupil do dvou stovek utkání. Více duelů mají pouze Vojtek (251), Lakosil (243) a Biegl (215). Hamerlík odchytal 207 utkání a 19krát neinkasoval – v této kategorii je nejlepší ve třinecké historii.