Představení soupeře pro čtvrtfinále – České Budějovice

14.03.2024 · Michal Samiec, foto: Lukáš Filipec
Už v sobotu 9. března večer – v době, kdy ještě nebylo dohráno celé předkolo play off – bylo jasné, že se čtyřnásobní obhájci extraligového prvenství z Třince poprvé ve své bez roku třicet let dlouhé historii v nejvyšší soutěži střetnou v play off s týmem z Českých Budějovic. Soupeřem Ocelářů pro čtvrtfinále letošních bojů o titul bude Motor!

Třinečtí hokejisté nedovolili v této sezóně to, co se jim stalo na konci loňské základní části. Přestože se tehdy až do poloviny ledna drželi v zóně, která zaručuje přímý postup do čtvrtfinále bez nutnosti hrát v předkole, nakonec vinou špatné závěrečné třetiny dlouhodobé části sezóny spadli až na šesté místo, ze kterého museli následně absolvovat heroickou cestu za titulem. Konec základní části 2023-24 přinesl úplně jinou pohádku: v novém roce vyhráli 15 z 22 zápasů a mezi 31. lednem a 23. únorem vyhráli sedm zápasů v řadě při zisku 21 bodů. Díky této povedné pasáži nakonec uhráli v základní části třetí místo a na svého soupeře pro první kolo play off tak museli čekat, vygenerovalo ho totiž předkolo.

Čtvrtfinálová série má stanoveny následující termíny pro první čtyři zápasy:

VSTUPENKY ON-LINE ZDE!

Předprodej vstupenek na úvodní dva domácí zápasy odstartoval už ve středu 6. března, aktuálně jsou všechny místa v hale vyprodána. Pokud ještě vstupenku na Oceláře nemáte, sledujte dál rezervační systém. V něm se totiž ještě mohou objevit uvolněné permanentky i povinné technické rezervace.

Základní část českobudějovického Motoru

Českobudějovičtí hokejisté měli velice slibný začátek sezóny. Z prvních sedmi utkání vyhráli hned pět a drželi se v popředí tabulky. Pak ale přišlo období s pěti porážkami v řadě (z toho čtyři byly po prodloužení, resp. nájezdech) a sedmi prohrami z osmi utkání a Motor šel trochu dolů. Od přelomu října a listopadu se ale Jihočeši prezentovali stabilními výkony – pravidelně brali body a do konce sezóny prohráli maximálně dvakrát za sebou. Přestože se jim občas stávaly výpadky (domácí prohry 1:8 s Libercem a 4:7 s Litvínovem či porážka 2:7 na závěr základní části v Pardubicích), byli až do konce dlouhodobé sezóny v boji o čtvrté místo, které jim nakonec uteklo o pár bodů.

Motor se v základní části mohl spolehnout na nestárnoucího Milana Gulaše, který si podobně jako o dva týdny starší Martin Růžička drží v osmatřiceti letech vysoký standard – Gulaš nasbíral 40 bodů, stal se nejproduktivnějším hráčem Českých Budějovic a v bodování celé soutěže byl v top 20. Nejlepší střelec týmu Jan Ordoš se s 22 brankami vlezl do elitní desítky v tabulce střelců naší nejvyšší soutěže. Kladné reference jdou také na výkony útočníků Kondelíka, Harrise, Kubíka či Přikryla, v obraně patřil mezi klíčové muže kromě nejproduktivnějšího Štencela dlouholetý třinecký klíčový muž Doudera, mladý reprezentant Hovorka či tvrdou a obětavou hrou proslulý Gulaši. V brance dostal více prostoru Hrachovina, ale lepší statistiky měl havířovský odchovanec Strmeň.

Vzájemné zápasy v základní části

Vzájemné zápasy Ocelářů s českobudějovickým Motorem v základní části dopadly 3/1 na zápasy a 7/5 na body pro Třinecké, skóre bylo vyrovnané 11:11. Oceláři zahájili vítězstvím v pro ně neoblíbených samostatných nájezdech, když první vzájemný zápas, který se hrál v polovině října v Budvar aréně, rozstřihl nájezd Martina Růžičky. Třinečtí hokejisté pak dvakrát vyhráli na domácím ledě – nejprve 3:2 v normální hrací době (když ale málem prohospodařili tříbrankové vedení po první třetině) a následně 4:3 v prodloužení, které individuální akcí rozhodl Růžička. Poslední vzájemný zápas z konce února Ocelářům hrubě nevyšel – Třinečtí po dvou třetinách v Českých Budějovicích prohrávali 0:4, góly Daňa a Vrány z třetí části hry už jen zmírnily konečnou porážku 2:5, což byl nejvýraznější výsledek mezi Třincem a Motorem v této sezóně.

15. října 2023: Banes Motor České Budějovice – HC Oceláři Třinec 1:2 po sam. náj. (0:0, 0:1, 1:0/0:0)
Branky a nahrávky:
50. Valský (Pech, M. Doudera) – 39. Martin Růžička (Voženílek), roz. sam. náj. Martin Růžička

1. prosince 2023: HC Oceláři Třinec – Banes Motor České Budějovice 3:2 (3:0, 0:1, 0:1)
3. Voženílek (Pánik), 17. Kundrátek (Doktor, Miloš Roman), 19. Čacho (Marinčin) – 38. Ordoš (Gulaš, Kondelík), 55. M. Toman (Kachyňa, M. Doudera)

19. ledna 2024: HC Oceláři Třinec – Banes Motor České Budějovice 4:3 po prodl. (0:2, 3:0, 0:1/1:0)
26. A. Nestrašil (Martin Růžička, J. Jeřábek), 34. Voženílek (J. Jeřábek, Martin Růžička), 35. Miloš Roman (Voženílek, Martin Růžička), 61. Martin Růžička (Voženílek, Smith) – 4. Kachyňa (M. Toman), 15. Kubík (Pýcha, Hovorka), 48. Kubík (Ordoš, Štencel)

27. února 2024: Banes Motor České Budějovice – HC Oceláři Třinec 5:2 (2:0, 2:0, 1:2)
10. F. Přikryl (Štencel), 19. Pýcha (Harris, Kubík), 27. Ordoš, 38. Gulaš (Ordoš, Kondelík), 55. Ordoš (Pech, Štencel) – 54. M. Daňo, 58. P. Vrána (Miloš Roman, Marinčin)

Předkolo Českých Budějovic

České Budějovice si s Karlovými Vary poradily v nejkratší možné lhůtě tří utkání, tedy podobně jako před rokem Oceláři s Litvínovem. Po kvalifikačním kole play off tak budou hráči Motoru ideálně rozehraní, v euforii a zároveň také mají dostatek prostoru (rovný týden) na odpočinek. Oceláře tedy vůbec nečeká snadná práce!

Motor se v obou zápasech na domácím ledě v určité fázi utkání trápil – v prvním vzájemném utkání vedla Energie po druhé třetině 2:1, Motor ale tříbrankovou třetí částí zápas obrátil ve svůj prospěch. Ve druhém utkání si Motor vypracoval čtyřbrankový rozdíl už do poloviny utkání a zdálo se být rozhodnuto. Čtyři góly Karlovarských mezi 47. a 58. minutou ale zápas poslaly do prodloužení, které ukončil brzy Gulašův gól. Utkání číslo tři hosté zpracovávali ve svůj prospěch velice trpělivě – na konci druhé třetiny vedli hosté 0:2, gól Ondřeje Procházky z poloviny třetí části hry skóre upravil pouze kosmeticky – svěřenci trenéra Čiháka ihned kontrovali Harrisovou brankou. Zápas a celou sérii pak dovedli do vítězného konce.

Jihočeši v sérii inkasoval hned tři dodatečné tresty – Ordoš si svůj dvouzápasový trest odpykal už v průběhu série s Karlovými Vary. Druhým potrestaným byl Tomáš Chlubna, který po druhém utkání dostal dodatečně dvouzápasový trest za zásah do hlavy nebo krku a zbývá mu odstát jeden zápas ještě ve čtvrtfinále. Jakub Valský za faul kolenem v utkání číslo tři dostal také jednozápasový distanc a také bude v úvodu série s Třincem chybět.

6. března 2024: Banes Motor České Budějovice – HC Energie Karlovy Vary 4:2 (0:0, 1:2, 3:0)
22. Valský (Pech, M. Toman), 52. Gulaš (Štencel, Hovorka), 56. Harris (Kondelík, Pýcha), 58. Harris (Gulaš, Kondelík) – 28. Gríger (O. Procházka, T. Rachůnek), 35. O. Procházka (Gríger, T. Rachůnek)

7. března 2024: Banes Motor České Budějovice – HC Energie Karlovy Vary 5:4 po prodl. (1:0, 3:0, 0:4/1:0)
18. Harris (M. Doudera, Gulaš), 23. Pech (Harris, Štencel), 28. Gulaš (Pech, Štencel), 31. Kubík (Hovorka, Pýcha), 62. Gulaš (Kondelík) – 47. Koffer (Redlich), 50. Kangasniemi (O. Procházka, T. Rachůnek), 51. Hladonik (Plutnar), 58. T. Rachůnek (Huttula)

9. března 2024: HC Energie Karlovy Vary – Banes Motor České Budějovice 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)
49. O. Procházka (Kangasniemi, T. Rachůnek) – 3. Gulaš (Pech, Štencel), 37. Kondelík (Pech, Štencel), 50. Harris (M. Beránek, Pýcha)

Statistické srovnání základní části

Statistika HC Oceláři Třinec Banes Motor České Budějovice
Umístění v tabulce 3. 6.
Bilance v základní části 52 zápasů, 25-9-6-12, skóre 172:132, 99 bodů 52 zápasů, 23-2-10-17, skóre 147:149, 83 bodů
Bilance doma v základní části 26 zápasů, 15-5-3-3, skóre 92:50, 58 bodů 26 zápasů, 14-2-4-6, skóre 79:66, 50 bodů
Bilance venku v základní části 26 zápasů, 10-4-3-9, skóre 80:82, 41 bodů 26 zápasů, 9-0-6-11, skóre 68:83, 33 bodů
Lídr bodování Martin Růžička 62 (23+39) Milan Gulaš 40 (16+24)
Nejlepší střelec Martin Růžička 23 Jan Ordoš 22
Nejlepší nahrávač Martin Růžička 39 Jáchym Kondelík 26
Nejproduktivnější obránce Jakub Jeřábek 35 (5+30) Jan Štencel 21 (3+18)
Nejtrestanější hráč Daniel Voženílek 65 Michal Gulaši 84
Nejlepší v +/- Martin Marinčin, Adam Smith oba +22 Mikuláš Hovorka +14
Vítězné góly Martin Růžička 4 Jáchym Kondelík, Jan Ordoš, Brant Harris, Adam Kubík, Jakub Valský všichni 3
Góly v přesilovce Daniel Voženílek 8 Jan Ordoš 8
Body v přesilovce Martin Růžička 28 (7+21) Milan Gulaš 14 (3+11)
Góly v oslabení Daniel Voženílek, Marko Daňo, Viliam Čacho všichni 1 Jan Ordoš 4
Nejvíc gólů v nájezdech Daniel Voženílek 50 % (3/6), Martin Růžička 38 % (3/8) Jan Štencel 50 % (1/2)
Brankář s nejlepší úspěšností v nájezdech Marek Mazanec 88 % (22/25) Dominik Hrachovina 62 % (13/21)
Nejvíce střel na branku Martin Růžička 139 Milan Gulaš 139
Nejvíce času na ledě Martin Růžička 20:54 Jan Štencel 20:26
Využití přesilovek / počet branek v přesilovkách / pořadí v lize v základní části 23,43 % / 41 / 3. 20,73 % / 34 / 6.
Ubráněná oslabení / počet branek vstřelených v oslabení / pořadí v lize v základní části 81,56 % / 3 / 3. 79,66 % / 10 / 7.
Nejslušnější tým (počet trestných minut na tým) / pořadí v lize v základní části 480 / 4. 563 / 11.
Týmový Radegast Index / pořadí v lize v základní části 1 337 / 2. 932 / 8.