Martin Růžička pod drobnohledem

29.03.2011 · Michal Samiec
Nejproduktivnější Ocelář této sezóny a jeden ze základních kamenů sestavy trenérů Marka a Kopřivy, to je pětadvacetiletý Martin Růžička. Jak si vedl v pátém semifinále, kdy šlo slezskému týmu o vykřesání naděje v prodloužení sezóny, se dočtete dále v článku.

Martin Růžička s hokejem začínal sice v Berouně, ale v mládeži působil na Spartě a na Kladně. V létě 2003 odešel zkusit štěstí za velkou louži, dvě sezóny strávil na americkém Severozápadu a v kanadské Albertě. Po návratu působil ve Spartě, kde ale dostával místo spíše ve čtvrtém útoku. Byl však členem mistrovského týmu. Poté odešel na tři sezóny do Znojma, kde dostal daleko více prostoru a učil se vedle Jiřího Dopity. Odehrál tam 165 zápasů a připsal si 51 kanadských bodů (30+21).

Po třech sezónách v jižním pohraničí vyměnil hranici s Rakouskem za česko-polsko-slovenský cíp republiky, usídlil se v Třinci. Hned první sezóna mu vyšla náramně. Většinu odehrál po boku Ladislava Kohna, v součtu s play-off nastřílel 25 branek. Trenér Vladimír Růžička jej po vyřazení Třince ve čtvrtfinále play-off pozval do kempu před mistrovstvím světa. Jeho jmenovec a třinecký Ocelář Martin tak mohl rozšířit sbírku čtyř reprezentačních startů, které nasbíral ještě jako Orel ze Znojma. Růžička v kempu vydržel od konce března a možná překvapivě – také díky řadě omluvenek – se octl v konečné nominaci na MS v Německu. Tam nakonec odehrál šest zápasů, ale byl členem vítězného mančaftu, z Kolína nad Rýnem si přivezl zlatou medaili.

Druhá sezóna pod Javorovým zatím vychází Růžičkovi ještě lépe. Byl s 50 body nejproduktivnější Ocelář v základní části, statistiky play-off před pátým semifinále s 18 body ovládal na úrovni celé extraligy. Mezi 50. kolem základní části a 1. semifinále skóroval ve všech deseti zápasech za sebou a vytvořil tak nový rekord ligy. Nový trenér národního mužstva Alois Hadamczik jej během sezóny pozval na dva turnaje.

Martin Růžička před pondělním pátým semifinále nastoupil celkem ke 117 zápasům v třineckém dresu, ve kterých nasbíral celkem 119 kanadských bodů (58+61). V pondělním zápase se jeho bilance rozrostla o další čtyři body. Jako třinecký Ocelář reprezentoval 19x Českou republiku (1 branka).

Momenty Martina Růžičky:

5:24 - Třinečtí hrají první přesilovku, zahajuje ji první pětka. Bonk hledá od hrazení před brankou Varaďu, ten však nezpracuje a jen plácne do puku. Ten se odrazí od Kopřivova chrániče přímo před volného Růžičku. Třinecký snajpr nemá problém zamířit do zpola odkryté branky a zaokrouhlit počet branek v play-off na deset.
7:30 - Puk se dostane po buly v obranné třetině Třince na modrou, odkud pálí Vašíček. Martin Růžička neohroženě a trochu nekoordinovaně skáče do rány slávistického Dědy Mráze. Ta ho trefuje snad do přilby, třinecký reprezentant se tak aktivně zapojil i do obranných prací.
26:00 - Oceláři zahajují sedm sekund před zmíněným časem přesilovku 5 na 3, kterou hrají po vyloučeních Rotha a Žižky. Po ráně Zíba od modré má Růžička opět čas zamířit. Dorážka končí za Kopřivou – 2:0.
27:13 - Série vyloučeních sešívaného týmu pokračuje. Růžička je na ledě už od času 5:39 druhé třetiny. V mezičase se několikrát přerušovalo – kvůli vyloučení hostů a díky brance na 2:0. Oceláři hrají opět proti třem. Před brankou vzniká obrovský závar, Květoň v krkolomné pozici trefuje tyč, Růžička pohotově doráží. Rozhodčí jedou situaci konzultovat s videem, vítězné gesto Martina poté, co se dostal z klinče před brankou, ale hovoří o tom, že si je situací jist. Druhý gól během jediného střídání! Hattrick završen ještě před polovinou zápasu!
32:28 - Slavii moří nedisciplinovanost. Opět hraje jen ve třech. Květoň křížnou příhrou skrz brankoviště našel u pravé Kopřivovy tyče Růžičku a ten neomylně zakončuje. Kopřiva jede střídat, Martin Růžička slaví čtvrtý gól v zápase! Třetí během necelých šesti a půl minut druhé části!

Výsledná známka: 1*

Kdyby se ve škole udělovala nula, Martin Růžička by ji dostal. Fantastické představení třineckého snajpra viděla včera vyprodaná Werk aréna. Mistr světa z Kolína nad Rýnem splnil plán na 200 procent. Jak jinak nazvat čtyřbrankový přínos pětadvacetiletého forvarda? To všechno za necelých 15 minut na ledě, ze kterých ještě byly tři v oslabení. Prostě paráda!

Fotogalerie Martina Růžičky v zápase

Okamžik po první brance utkání. Kopřiva s Vašíčkem vědí, že je zle, naopak třinecký „Růža“ se raduje