Malí Oceláři se zúčastnili turnaje v Rusku

11.05.2016 · Redakce
Začátkem května se hráči čtvrté třídy vypravili na dlouhou cestu do ruského Kimry, kde se jako jediný český zástupce představili na Mezinárodním turnaji Denise Kokareva. Jak třineckou účast na kvalitně obsazeném turnaji komentoval trenér Jan Lucák?

„Hodnocení hokejového turnaje pro kategorii do 10 let v ruském Kimry rozdělím na dvě části. První část se týká mého pohledu na organizaci turnaje a druhá část sportovně - společenského hodnocení výjezdu do Ruska.

Z organizačního hlediska není nic, co bych mohl pořadatelům vytknout. Turnaj byl připraven naprosto profesionálně a je velmi zřejmé, že si Rusové potrpí na perfektní prezentaci jak své země, tak i samotného hokeje. Osobně jsem jsem se trošku obával organizační úrovně, přece jen to byl turnaj velmi mladých hokejistů, ale byl jsem velmi mile překvapen.

Samotný turnaj začal 29. dubna, skončil 1. května a zúčastnilo se jej šest týmů, Severstal Čerepovec, SKA Petrohrad, Lokomotiv Jaroslavl, Neman Grodno, Biele medvedi Kimry (výběr Tverské oblasti) a naši kluci.

Cestu vlakem si malí Oceláři rozhodně užili.

Po celou dobu turnaje jsme trpěli přílišným respektem k soupeřům. Klukům jsme se snažili vysvětlit, ať hrají svojí hru a že jsou tito kluci stejně staří jak oni, ale nezabralo to. Křeč byla obrovská a doplatili jsme na to, což mě mrzí. Jediná dvě utkání jsme odehráli se ctí. Nejprve jsme se naháněli s týmem SKA Petrohradu, oni ale nakonec dokázali využít své šance a utkání skončilo prohrou 6:9.

Druhý zápas, který musím kvitovat, byl proti Dynamu Moskva (přátelské utkání po ukončení turnaje v Moskvě). Kluci se zvedli a konečně začali bez obav hrát, od druhé poloviny utkání jsme byli jasně lepším soupeřem. Zápas nakonec skončil poměrem 6:6.

Rozbruslení před jedním ze zápasů.

Nutno podotknout, že oproti našim poměrům, hrají v Rusku na velké hřiště již od mala. My jsme takto začali hrát až v polovině letošní sezóny, což se rázně projevuje. Taktéž jsme z této sezóny nebyli zvyklí na vyloučení, neboť se za fauly jezdily nájezdy a tak nám dělalo velké problémy oslabení, které jsme nezvládli.

Vítězem turnaje se stal Lokomotiv Jaroslavl. Je ale zapotřebí říct, že hráčská základna kluků Lokomotivu, narozených v roce 2006, čítá okolo 150-ti hráčů, takže selekce je obrovská a s našimi poměry nesrovnatelná. Odrazilo se to na individuálních schopnostech hráčů, kteří naše kluky zastínili rozdílem minimálně jedné třídy. S jejich podmínkami se v České republice zatím rovnat nemůžeme a tak není divu, že jsme na turnaji skončili poslední.

Společné foto s hráči Jaroslavle.

Závěrem bych chtěl říct, že turnaj splnil to, co jsem od něj očekával. Věřím, že i když nebyly výsledky dobré, zkušenosti z odehraných utkání naše mladé hráče určitě posílí. Už v posledním zápase s Dynamem Moskva šla vidět změna. Kluci si věřili a začali hrát hokej bez zbytečného respektu z tak věhlasného týmu.

Nejdůležitější na tomto výjezdu jsou ale krásné vzpomínky, které klukům zůstanou na celý život! Viděli styl a úroveň života v Rusku a našli si nové přátele mezi ruskými hokejisty. Jsem moc rád, že se kluci mohli zúčastnit tak kvalitního turnaje. Dle mého názoru by se na takové akce mělo jezdit častěji. Pro mě jako trenéra to byla obrovská zkušenost. Nasbíral jsem spoustu poznatků, které bych chtěl dál využít ve své práci.“

Kompletní fotogalerii najdete ZDE