Juniorská extraliga opět v novém kabátě

29.07.2015 · Martina Sikorová
Do prvního zápasu DHL extraligy zbývá sice ještě více než měsíc, ale stejně jako loni, je už teď při pohledu na rozlosování soutěže zřejmé, že hrací systém bude znovu odlišný. Tou nejpodstatnější novinkou je nejspíše to, že od sezóny 2015/2016 bude nejvyšší mládežnická soutěž nesestupová. Co se měnilo dál a jak změny hodnotí nový kouč juniorky, Mgr. Vlastimil Wojnar?

Jak již bylo zmíněno, juniorská extraliga bude od letošní sezóny zespoda uzavřená a žádný z jejích účastníků tak nebude moci sestoupit do nižší soutěže. "Po několika letech je to změna, která tady dlouho nebyla a jestli bude pozitivní nebo ne, to bych hodnotil až po sezóně. Na jednu stranu, je pravda, že bude klid na práci, na druhou, kluci nebudou pod takovým tlakem. To znamená, teď záleží, jestli je dobré ten tlak nemít, nebo špatné, že ten tlak není. Uvidíme, co to s nimi udělá na ledě, jestli si víc nedovolí, když nebudou pod tlakem. Je tam strašně moc pro i proti."

V nejvyšší juniorské soutěži dojde také k navýšení počtů účastníků. Šestnáctku týmů, mezi které si v loňské baráži vybojovali postup junioři hradeckého Mountfieldu, doplní mladíci Karlových Varů, kteří již nebudou pokračovat v MHL a do nejvyšší mládežnické soutěže se po neúspěšné baráži vrací také hráči Jihlavy. Nově tedy bude DHL extraligu hrát celků osmnáct. "To můžu jednoznačně říct, že je krok vzad. Protože aby hrálo osmnáct týmů extraligu juniorů, tak to fakt hraje každý, kdo má ruce a nohy. Tam by měli hrát jen kluci, co na to mají a bohužel, osmnáct týmů v republice, i když je čtrnáct extraligových, to si myslím, že ztrácí kvalitu víc, než nějaké sestupy a nesestupy."

A změny se nevyhnuly ani samotnému hracímu systému. Osmnáct týmů bude rozděleno územně do tří skupin, přičemž junioři Ocelářů budou v jedné skupině spolu s Vítkovicemi, Zlínem, Olomoucí, Kometou a Jihlavou. V rámci této skupiny pak třinečtí mladíci odehrají čtyři utkání formou každý s každým (dohromady 20 utkání), s týmy ze zbylých dvou skupin se pak svěřenci trenéra Wojnara střetnou pouze dvakrát (dohromady 24 utkání). Základní část tedy bude nově čítat 44 zápasů.

Po této části již nebude následovat nadstavba ani tzv. "boje o play-off", ale týmy na prvním až šestnáctém místě postoupí rovnou do vyřazovacích bojů. Osmifinále a čtvrtfinále budou odehrána na tři vítězná utkání, přičemž první, druhý a případný pátý zápas se odehraje na ledě lépe umístěného týmu. "Zase je to otázka spíš po sezóně, i když si myslím, že se to mohlo udělat trošičku jinak, více to zatraktivnit a že do vyřazovacích bojů mohlo jít asi méně týmů. Ale na druhou stranu, bude to o něčem jiném, protože šestnáct týmů bude mít šanci na titul a tam se může stát cokoliv, play-off je nevyzpytatelná soutěž."

Klasické semifinále ale v extralize juniorů neuvidíte. Úspěšné týmy ze čtvrtfinále postoupí na závěrečný turnaj, kde se utkají jednokolově každý s každým (dohromady 3 utkání). Poté se vytvoří tabulka a nejlepší dva celky se utkají ve finále, kde jediné utkání rozhodne o novém juniorském mistrovi České republiky. Zbylé dva týmy se utkají v zápase o bronz.

Jedné změně doznaly také technické normy soutěže. V loňské sezóně smělo do utkání zasáhnout 22 juniorů (dva brankáři a dvacet hráčů do pole), nově bude počet hráčů v jednom zápase omezen na 20. "Myslím si, že je to revanš toho, že se nesestupuje, tak ať je vlastně vytvořený tlak, když už ne zvenčí, tak aspoň uvnitř klubu na hráče, aby bojovali o místo."