Hokejistou sezóny 2014/2015 se stává Martin Ručinský, Třinec veze domů tři ceny

27.04.2015 · Michal Samiec
Třinečtí Oceláři vezou z pražského galavečera domů celkem tři ceny. Kromě týmového ocenění pro vítěze základní části ukořistil dvě trofeje Erik Hrňa. 26letý vsetínský rodák byl nejslušnějším hráčem extraligy a nejlepším kanonýrem ligy. Hokejistou sezóny se stal Martin Ručinský.

Galavečer českého ligového hokeje každoročně končí extraligový ročník. Nejinak tomu bylo letos, kdy na začátku týdne, na jehož konci začne v Praze a Ostravě šampionát v ledním hokeji. Vyhlašování cen českého ligového hokeje každoročně začíná předáním ceny pro vítěze druhé nejvyšší soutěže, kterým letos byl tým Pirátů Chomutov. Chomutovští se po roce vracejí mezi elitu, pohár přebral Břetislav Kopřiva – trenér, kterého dobře známe z mistrovské sezóny třineckých Ocelářů.

Cenu hokejových fanoušků, kterou zaštítil portál iSport.cz, získal stejně jako před rokem hráč Brna, tentokrát obránce Michal Kempný. Nejslušnějším hráčem extraligového ročníku byl třinecký forvard Erik Hrňa. Erik Hrňa na jedné straně byl nejlepším střelcem extraligy, byl velmi produktivní také v play-off a přesto v celém ročníku nastřádal pouze 18 trestných minut, tedy devět menších trestů.

Nejlepší nováček vzešel z hlasování redaktorů České televize a stal se jim slovenský šikula, který trápil Oceláře i v semifinále play-off, Martin Réway. Další cenou byla trofej pro nejtajemnější muže hokejového dění a sice pro nejlepšího sudího. V letošním roce cenu dostal čárový rozhodčí Miroslav Lhotský, který pískal v letošní sezóně finále juniorského světového šampionátu, finále extraligy a bude působit také na MS elitní kategorie.

Ceny za kategorie nejlepší trenér a nejlepší brankář mířily do mistrovského Litvínova. Nejlepším trenérem se stal stejně jako loni kouč týmu vítěze extraligy. Po dvou letech, kdy ocenění získal zlínský trenér Rostislav Vlach, jej vystřídal Radim Rulík. Nejlepším gólmanem sezóny byl stejně jako v roce 2013 litvínovský Pavel Francouz. Ten už v základní části vychytal sedm čistých kont a držel si úspěšnost přes 93 procent. V play-off pak byl základním kamenem úspěchu litvínovské Vervy, připsal si další čtyři čisté zápasy a hlavně pouštěl průměrně jen pět puků ze sta. Ve finále notně snížil naděje Ocelářů na mistrovský titul.

Další cena vyplývala přímo ze statistik. Nejslušnější hráč extraligy Erik Hrňa se stal s 26 brankami v základní části zároveň nejlepším střelcem nejvyšší soutěže. Karlovarský gólman Tomáš Závorka, druhý muž základní části dle úspěšnosti zákroků, se stal držitelem trofeje pro nejlepšího hráče utkání. Relativně novou kategorií je Radegast Index, který je konstruován z hodnocení +/-, tedy hodnocení prospěšnosti pro tým za účast při vstřelených a inkasovaných brankách na ledě, počtu zblokovaných střel soupeře a počtu hitů.

O držiteli další ceny bylo jasno 22. února, kdy Třinec doma porazil Kometu Brno 4:1 a pojistili si tak konečné první místo v základní části – stali se tak po roce 2011 podruhé v klubové historii vítězem základní části a držitelem tak zvaného „prezidenta“. Třinečtí porazili Litvínov v konečném účtování nakonec o pouhé dva body. Stejně tak nejproduktivnější hráč byl určen na základě statistik po základní části. Nejvíce bodů za branky a asistence si připsal jeden z tahounů mistrovské Vervy Viktor Hübl, který měl celkem 58 bodů za 21 branek a 37 asistencí. Následně byla udělena Cena Václava Paciny, která je udělována nejlepšímu hráči play-off a uděluje se tradičně opoře mistrovského týmu. Stejně jako Erik Hrňa si pro druhou cenu večera zašel Pavel Francouz.

Hokejistou sezóny se stal veterán a velký tahoun mistra z Litvínova. Finálový příběh Litvínova byl ztotožňován s postavou Martina Ručinského, který měl možnost převzít nově vytvořenou cenu pro Hokejistu sezóny. Litvínovský večer zakončila zlatá tečka, když si představitele klubu zpod Krušných hor přišli na pódium symbolický převzít Masarykův pohár, který i tak je zhruba od čtvrtečních osmi hodin večer již v jejich moci. V tu chvíli si jej totiž přebrali už na ledě třinecké Werk areny...

Vítěz 1. ligy: Piráti Chomutov
Cena hokejových fanoušků: Michal Kempný (HC Kometa Brno)
Nejslušnější hráč: Erik Hrňa (HC Oceláři Třinec)