Čtveřice mladých Ocelářů vyráží do zahraničí

24.08.2023 · Martina Sikorová
V uplynulé sezoně se výrazně podepsali pod zisk mistrovského titulu v extralize dorostu, úspěch v podobě stříbra z Hlinka Gretzky Cupu slavili i s českou osmnáctkou. V té nadcházející si čtyři talentovaní Oceláři vyzkouší zahraniční angažmá. Klubové barvy navíc mění i obránce Vladimír Dravecký mladší, který odchází na Slovensko, aby splnil regule IIHF a v budoucnu mohl reprezentovat svoji zem.

Brankář Jakub Milota byl v play off jistotou mistrovského dorostu a neztratil se ani o kategorii výše, kde v rozhodujícím zápase s klidem ustál nervy drásající nájezdy a pomohl Ocelářům k postupu do finále a titulu juniorského vicemistra. “Nejradši budu vzpomínat určitě na mistrovský titul a vlastně na celou tuhle sezonu. Byli jsme výborná parta na ledě i mimo něj a s kluky mám spoustu zážitků, na které nikdy nezapomenu.”

V červnu jako druhý nejvýše draftovaný gólman uspěl Jakub Milota na draftu CHL a další rok stráví v týmu Cape Breton Eagles. “Asi v prosinci jsem pomalu začal řešit, kde budu příští sezonu. Byla možnost zůstat i v Třinci, ale v CHL o mě projevilo zájem několik týmů a nakonec jsem se rozhodl, že půjdu za moře.”

Jako další Ocelář se na draftu dočkal Aleš Zielinski. Talentovaný obránce strávil pod Javorovým pouze jednu sezonu, rychle se ale zařadil mezi klíčové obránce dorostu. “Když jsem přicházel do Třince, pan Peterek věděl, že pokud dostanu možnost odchodu do Severní Ameriky, tak ji využiju. Rozhodně ale neberu Třinec jako přechodnou stanici. Jsem z tohoto regionu a jednou se rád vrátím, pokud bude mít Třinec zájem.”

Ve 14 zápasech play off, které Oceláři potřebovali k zisku titulu, se Aleš Zielinski blýskl 15 body. Vůbec nejlepším výkonem mezi všemi beky v loňském ročníku. A jako 35. v pořadí si ho na draftu CHL zamluvila organizace Moncton Wildcats. “Kanadskou juniorku beru jako nejlepší mládežnickou ligu na světě, kde hrají nejlepší junioři a pokud se mám zlepšovat, tak musím hrát proti těm nejlepším. Moncton patří k nejlepším organizacím v celé CHL, má hrát Memorial Cup a nečeká mě nic jednoduchého. Tvrdě se připravuji a věřím, že si vybojuju důležitou roli v týmu, ale určitě jdu s pokorou.”

Draftem do zámořských juniorských soutěží prošel také kapitán zlatého třineckého týmu Matěj Kubiesa. Šestnáctiletý útočník se do Třince vrátil na přelomu roku po krátkém angažmá ve Švédsku a zástupce Prince Albert Reiders pak oslovil skvělými ofenzivními výkony v závěru dlouhodobé části i play off, když si udržel průměr 1,5 bodů na zápas. “Je to pro mě jeden ze splněných snů a jsem za tuto příležitost neskutečně vděčný. Po návratu do Třince jsem říkal, že pokud se mi naskytne možnost odchodu do Severní Ameriky, tak ji využiju. Nicméně na Třinec mám parádní vzpomínky, mám zde spoustu přátel a budu se zde vždy rád vracet. Třinecká organizace mi pomohla v mém hokejovém rozvoji, za což jim moc děkuju.”

V nových barvách vyjede do nadcházející sezony i Šimon Pohludka, jeden z nejproduktivnějších Ocelářů v dorostenecké soutěži. “Medailí si moc vážím, hlavně zlata s dorostem, jelikož se nám titul podařilo vyhrát jako týmu, který v sobě měl plno třineckých odchovanců a všichni podle toho bojovali. Hodně kluků mi bude chybět, jelikož jsme spolu v třinecké organizaci strávili plno let a společně jsme došli přes dobré i těžké momenty až k titulu."

Autor hned několika důležitých gólů ve vyřazovací části bude v ročníku 2023/2024 hájit barvy finského klubu Lahti Pelicans. “Finsko mě táhlo už delší dobu, jelikož jsem vždy v mnoha aspektech jako je bruslení nebo přístup k rozvoji vzhlížel k jejich práci s hráči. Po rozšíření české juniorky jsem neváhal a rozhodl jsem se pro Pelicans.”