Zápas s parametry play off pro Oceláře!

17.09.2021 · Michal Samiec
Říká se, že hokejová extraliga má pomalý rozjezd. Dnes v pražské O2 areně to neplatilo. Oceláři ve fenomenálním zápase s parametry utkání vyřazovacích bojů zkazili Spartě úvod sezóny před domácím publikem a dokázali v hlavním městě vyhrát vysoko 7:4. Třinec položil základ cenné výhře čtyřmi góly ve druhé části hry.
4.kolo, pátek 17.9.2021
Sparta Praha
4:7
O2 arena
Třetiny: 1:1, 2:4, 1:2  Branky a nahrávky: 3. Moravčík (T. Dvořák, Chlapík), 24. Chlapík (E. Thorell, M. Jandus), 30. D. Vitouch (Moravčík, Polášek), 52. E. Thorell (Chlapík, D. Kaše) – 19. Hrňa (Martin Růžička, Marcinko), 21. Kundrátek, 27. Martin Růžička (P. Vrána, M. Doudera), 28. Hrehorčák (Miloš Roman), 31. D. Musil (M. Adámek, A. Nestrašil), 49. A. Nestrašil (Kundrátek, M. Kovařčík), 60. Hrehorčák (Miloš Roman). Rozhodčí: Kika, Pražák – Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 7:10. Využití: 2:3. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 973. Střely na branku: 29:20. Střely mimo: 16:7. Zblokované střely: 8:9. Hity: 6:3. Vhazování: 26:32. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2, 2:4, 3:4, 3:6, 4:6, 4:7.
HC Sparta Praha: Neužil (28. Salák) – Mikliš, Moravčík, T. Pavelka, T. Dvořák, M. Jandus, Polášek – Řepík, Roman Horák ml., Sobotka – Chlapík, D. Kaše, E. Thorell – Forman, D. Vitouch, Buchtele – Prymula, Zikmund, Z. Doležal.
HC Oceláři Třinec: Mazanec (30. Kacetl) – Kundrátek, D. Musil, Marinčin, M. Doudera, M. Adámek, Zahradníček, Jaroměřský – Martin Růžička, P. Vrána, M. Daňo – O. Kovařčík, M. Kovařčík, A. Nestrašil – Miloš Roman, Marcinko, Hrehorčák – Hrňa, Dravecký, D. Kofroň.

První třetina šlágru kola mezi pražskou Spartou a třineckými Oceláři začala v režii domácích. Sparta se dostala do tempa díky vyloučení Musila po 22 sekundách od úvodního buly. Rudí přesilovku nevyužili, ale po jejím skončení využil zmatků před Mazancem Michal Moravčík, který se prosadil prudkou střelou z levého kruhu k levé tyči třineckého brankáře. Ve zbývajícím průběhu první třetiny byli domácí střelecky aktivnější, ale neměli vyložených šancí, ty počítali především Oceláři. V dobrých pozicích s pukem na holi byli Daňo, Miloš Roman a největší šanci první třetiny neproměnil Ondřej Kovařčík, který v bratrské akci dva na jednoho poslal puk po přihrávce Michala mimo tři sparťanské tyče.

V úvodní dvacetiminutovce byla k vidění řada šarvátek a emotivních momentů. Hru kouskovala vyloučení, včetně vzájemných za pošťuchovačky, první přesilovku hrála skvadra Václava Varadi až před koncem třetiny. Po necelé půlminutě napálil ze své pozice na vrcholu pravého kruhu křížnou přihrávku Martina Růžičky Erik Hrňa do Neužilovy sítě. Po třinecké učebnicové přesilovkové kombinaci jednašedesát sekund před první sirénou bylo vyrovnáno.

Druhá třetina byla doslova nabitá událostmi. Po dvaceti sekundách zaplachtilo nahození Tomáš Kundrátka do Neužilovy sítě. Sparťanský brankář toho přes clonícího Daňa moc neviděl. Na konci čtvrté minuty byl vyloučen Doudera a domácí se po dvanácti sekundách dostali zpět do zápasu. Filip Chlapík si vybruslil z rohu s pukem na holi a poslal jej k levé Mazancově tyči. Na začátku sedmé minuty byl vyloučen Prymula a hosté využili i svou druhou přesilovku v zápase. Martin Růžička po výborné práci Marcinka a Vrány před brankou poslal Oceláře opět do vedení. O sedmnáct sekund později dostal Roman puk ze souboje z rohu na zcela volného Patrika Hrehorčáka, který z pravého kruhu dokázal prostřelit Neužila. Pro sparťanského brankáře to byla poslední situace, které asistoval přímo na ledě.

O dvě minuty později David Vitouch dostal puk do samostatného úniku, který dokázal proměnit a i pro Mazance tento zápas skončil předčasně. O jediný gól to ale moc dlouho nebylo. Chvíli po polovině normální hrací doby navýšil vedení David Musil, kterému byl připsán gól po tečovaném nahození od levého hrazení. Teč byla identifikována jako sparťanského původu, branka tedy započítána třineckému svátečnímu střelci. Pět minut před druhou sirénou došlo k velké potyčce u třinecké střídačky, po které měla Sparta k dispozici přesilovou hru. Tu domácí nevyužili a nedokázali se prosadit ani z přesilovky, jež následovala ihned po návratu pátého třineckého hráče na led. Sparta většinu z posledních pěti minut druhé třetiny strávila v početní převaze, ke gólu to však přes velký tlak domácích nevedlo.

Třetí třetinu začali z logiky věci aktivněji domácí, kteří měli dvacet minut na smazání dvoubrankového manka. Do velkých šancí se v první desetiminutovce nedostali. Jedinou branku této pasáže hry zaznamenali hosté. Sedmým vyloučeným sparťanem se v polovině deváté minuty stal Jandus – sedmé vyloučení domácích hráčů ale vedlo teprve k třetí přesilovce. Oceláři se prezentovali stoprocentní úspěšností, hráčem, který využil třetí početní výhodu na hostující straně byl Andrej Nestrašil, který se prosadil svižnou střelou z levého kruhu do horních pater Salákovy branky.

Deset minut před koncem se provinil faulem Michal Kovařčík, domácí v ponechané výhodě dostali puk do sítě, ale gól nebyl uznán. Hlavní rozhodčí totiž před tím přerušil hru. Pražané se prosadili až v samotné přesilovce, kterou využil Erik Thorell – ten nabral v obranném pásmu kotouč na hůl a rychlost a z osy kluziště v útočném pásmu prostřelil Kacetla a bylo to opět o dva góly. Sparta odvolala dvě a půl minuty před koncem třetí třetiny brankáře Saláka na střídačku, vytvořila si v útočném pásmu velký tlak, ale s výsledkem už hnout nedokázala. Naopak necelou minutu před koncem přidal sedmý gól hostujícího týmu Patrik Hrehorčák, který trefil prázdnou branku. Konečné resumé – Sparta 4, Třinec 7!

Foto použité v článku: Jan Beneš

Jaroslav Hlinka (HC Sparta Praha): „Začátek zápasu jsme měli slušný. Dali jsme rychle gól, a pak se hra srovnala. Bylo to vyrovnané utkání, ale nefungují nám speciální týmy. Nedali jsme gól z přesilovky, naopak jsme v nich třikrát inkasovali, což rozhodlo.“

Marek Zadina (HC Oceláři Třinec): „Prvních deset minut měla Sparta více ze hry. Rozjížděli jsme se pomalu a dostali jsme rychlý gól, ale vždycky jsme dokázali reagovat a postupem času jsme se zvedali. Tým začal hrát, jak jsme chtěli. Hráli jsme agresivně, dohrávali jsme hráče a byli jsme aktivní v útočném pásmu. Druhá třetina byla vyhrocená, ale emoce k hokeji patří. Výborně jsme zahráli přesilové hry. Když jsme potřebovali, pomohli jsme si v nich. To nás dostalo na koně. Myslím, že na začátek sezony to byl super zápas a jsme rádi, že jsme ho zvládli.“