Vyrovnaná bitva pro Energii: Oslabení Oceláři vezou z Varů bod

08.02.2022 · Adam Sušovský, foto: HC Energie Karlovy Vary
Bez pěti reprezentantů a dalších zraněných hráčů museli třinečtí trenéři zejména v defenzivě před zápasem v Karlových Varech hodně improvizovat, Oceláři i přesto vezou z lázeňského města alespoň bod. Na ledě Energie prohráli 2:3 po prodloužení.
40.kolo, úterý 8.2.2022
Karlovy Vary
3:2p
KV Arena
Třetiny: 0:0, 1:1, 1:1 - 1:0  Branky a nahrávky: 23. Pulpán (Koblasa, Beránek), 51. Mikúš (Koblasa, Pulpán), 63. Redlich (Beránek) - 37. Marcinko (Chmielewski, Růžička), 41. Hrehorčák (Adámek). Rozhodčí: Pešina, Kika - Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 4:6. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 000. Střely na branku: 34:24. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 2:2 - 3:2.
Karlovy Vary:  Habal - Rohan, Plutnar, Dlapa, Parkkonen, Pulpán, Havlín, Weinhold – T. Rachůnek (A), T. Mikúš, Flek – Hladonik, Kulich, O. Beránek – Koblasa, Černoch, Kohout – Redlich, Osmík, Vondráček (C).
Třinec: Mazanec - Jaroměřský, Adámek, Krenželok, Teper, Zbořil, Michálek - Hrehorčák, Vrána, Růžička - Nestrašil, M. Kovařčík, O. Kovařčík - Chmielewski, Marcinko, Svačina - Bakoš, Szturc, Dravecký - Kofroň.

Debutující Martin Bakoš v sestavě Ocelářů jen těžko mohl v utkání s Karlovými Vary nahradit ztráty, které trenér Václav Varaďa počítal především ve své obraně. K reprezentantům na olympijských hrách (Kundrátek, Marinčin a Musil) se totiž čerstvě přidal zdravotně indisponovaný Milan Doudera a třinecký trenér tak v sestavě postrádal hned čtyři beky základní kostry defenzívy.

Třinečtí přesto začali o něco aktivněji, i když se utkání po pár odehraných vteřinách muselo vinou technických problémů s části mantinelu v areně na chvíli přerušit. K žádné výraznější šanci Ocelářů ani poté nedošlo, naopak série tří vyloučených hráčů za sebou Třinci vítr z plachet až do konce třetiny vzala. Byli to domácí, kdo mnohem častěji hrozili směrem k brance Marka Mazance. Ondřej Beránek po drzém průniku Hladonika z mezikruží třineckého gólmana neprostřelil, Martin Kohout zase v přesilové hře v jasné gólové šanci netrefil puk před úplně prázdnou brankou.

Změna skóre tak přišla až krátce po začátku druhé třetiny, byly to Karlovy Vary, kdo se ujal jako první vedení. Ve 23. minutě totiž Oceláři důkladně nevyčistili prostor před svým brankářem, který nic neviděl. Nahození Lukáše Pulpána z dálky tak skončilo až za jeho zády.

Úvodní branka zápasu zároveň rozvířila tempo na ledě, hrál se velice rychlý hokej nahoru dolů a šance tak logicky přicházely na obou stranách. Chmielewskému se ale při akci po pravém křídle postavil kotouč v zakončení na hranu, Michálek zase z mezikruží nepropálil blok těl před sebou. Domácí zahrozili z dálky, když puk od modré čáry znovu propadl chumlem těl před Mazancem a brknul o brankovou konstrukci, Jakub Flek posléze chybu Jaroměřského na útočné modré v rychlém brejku nepotrestal, jeho střela se mezi tři tyčky nevešla.

Ve 33. minutě se mohl poprvé v ocelářském dresu prosadit Bakoš, jenže po hezké přihrávce Draveckého před brankou v dobré šanci neuspěl. A tak Oceláře vrátily do hry až přesilové hry. Tu první ještě hosté navzdory velkému tlaku nevyužili, tu druhou už ano. A to i díky tomu, že Szturc při signalizované výhodě drzým průnikem mezi tři obránce vybojoval i druhý faul a Ocelářům se tak na konci prostřední části naskytla možnost hrát celé dvě minuty pět na tři. Dvojnásobnou početní výhodu Třinec využil už po pár vteřinách díky ukázkové souhře: Chmielewski z levého kruhu střílenou přihrávkou po ledě našel hůl Tomáše Marcinka, který puku ještě přidal razanci i směr a bylo srovnáno.

Aktivitu si třinečtí hokejisté přenesli také do závěrečné části, těžko její začátek mohli sehrát lépe. K vedoucí brance na 2:1 jim stačilo jen jedenáct vteřin, než po přihrávce Adámka z pravého křídla našel skulinku ve výstroji brankáře Habala útočník Patrik Hrehočák.

Značně oslabení Oceláři se po vstřelení vedoucí branky stáhli a vyčkávali na to, co vymyslí soupeř. Energie přitahovala šrouby, ale Mazanec drtivou většinu střeleckých pokusů domácích kryl. Karlovy Vary se tak prosadily také až díky přesilovce pět na tři. Po faulech Jaroměřského a Adámka sice domácí bezmála minutu a půl dlouhou dvojnásobnou početní převahu využít nedokázali, ale ze souvislého - a místy až drtivého - tlaku dokázali těsně po návratu obou třineckých hráčů na led dotlačit puk do branky Tomáš Mikúš.

O vítězi celého zápasu tak nakonec rozhodlo až prodloužení, ve kterém Energetici měli hru pod kontrolou. Obrovské šance Rachůnka i Černocha ještě brankou neskončily, při další chybě Třince ve středním pásmu se ale v polovině nastaveného času Karlovy Vary dostaly do úniku dva na nula a v něm mířil přesně Tomáš Redlich. Protesty Ocelářů, kteří chvíli před tím reklamovali faul, u rozhodčích neprošly. A tak se tým trenéra Václava Varadi domů vrací jen s jedním bodem.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): Chtěl bych poblahopřát soupeři za extra bod. Náš dnešní výkon nebyl moc dobrý, dělali jsme spoustu individuálních chyb a brali si „momentum“ utkání zbytečnými vyloučeními. Ty byly klíčové v tom, že domácí srovnali krok. Šli si za vítězstvím více než my. Samozřejmě jsem zklamaný, že jsme v Karlových Varech nechali nějaké body, ale musíme pogratulovat soupeři, který byl ve fázích, kdy se srovnala hra, lepší.

Tomáš Mariška (HC Energie Karlovy Vary): My jsme hlavně rádi, že jsme dokázali utkání dotáhnout do vítězného konce. V poslední době se nám to moc nedařilo. Podali jsme bojovný a obětavý výkon, byli jsme více než vyrovnaným soupeřem a dobrým pohybem jsme si vytvářeli poměrně dost příležitostí. Možná nebýt zbytečného dvouminutového oslabení ve třech a lehkovážného nástupu do třetí třetiny, tak jsme mohli mít i tři body. Ale rozhodně s Třincem dva body bereme všemi deseti.