Vítězná tečka za Ligou mistrů: Oceláři zdolali Davos

11.10.2022 · Adam Sušovský
Třinečtí Oceláři sice do vyřazovacích bojů evropské Champions Hockey League nepostoupí, ale s účinkováním v prestižní soutěži se rozloučili vítězstvím. V úterý na domácím ledě přehráli silný Davos 4:3, utkání rozhodl dvě minuty před koncem Daniel Voženílek!
6.kolo, úterý 11.10.2022
Davos
4:3
Třetiny: 1:1, 2:2, 1:0  Branky a nahrávky: 12. Łyszczarczyk (Matěj), 23. L. Hudáček (M. Daňo), 33. J. Jeřábek (Čukste, Łyszczarczyk), 59. Voženílek (Hudáček)– 16. Prassl (Ambühl, Wieser), 21. Corvi (Nordström, D. Egli), 39. Knak. Rozhodčí: Smetana, Mrkva – Rampír, D. Hynek Vyloučení: 3:1. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1 732. Střely na branku: 25:29. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 3:2, 3:3, 4:3.
Kacetl – Čukste, J. Jeřábek, Jaroměřský, Zahradníček, Ročák, M. Doudera (A), Zeleňák – M. Daňo, L. Hudáček, Voženílek – Hrehorčák, Miloš Roman (TS), Chmielewski – Kurovský, Dravecký (C), Svačina – Łyszczarczyk, Haas, Matěj
Senn – D. Egli, Dahlbeck, Nygren (A), Jung, Barandun, Paschoud, Minder – Bristedt, Rasmussen, Knak – M. Stránský, Corvi (TS), Nordström (A) – Wieser, Prassl, Ambühl (C) – Schmutz, C. Egli, Nussbaumer – Canova

Bez šance postoupit ze základní skupiny, za to s obrovskou chutí obrat o body jeden z nejlepších hokejových týmů Evropy. Karty před závěrečným zápasem skupiny H hokejové Ligy mistrů byly rozdány jasně, Oceláři hráli především o vítěznou čest a řada hráčů ze širšího kádru také o pozornost trenérů.

Zdeněk Moták s Vladimírem Országhem totiž v zápase dali prostor k odpočinku hráčům, které v posledním nabitém programu trápily drobné šrámy a díky tomu dostali příležitost i hokejisté z partnerského Frýdku-Místku, ať už jde o navrátilce Alana Lysczarczyka, či talentované třinecké juniory Oskara Haase nebo Pavla Matěje. A přestože Švýcaři přijeli do Třince kompletní a navíc jim k jistotě prvního místa ve skupině povinnost velela zvítězit za tři body, na ledě to prakticky celých šedesát minut znát nebylo.

Oceláři od úvodních minut drželi se silným sokem krok, i bez elitních útočníků Martina Růžičky, Andreje Nestrašila nebo Tomáše Marcinka dokázali Davos dostat pod tlak a dokonce šli v utkání také do vedení, ve 12. minutě ukázal svou střeleckou formu z partnerského Frýdku-Místku polský reprezentant Alan Lyszczarczyk a nenápadnou střelou se štěstím propálil hostujícího gólmana.

Hosté ale zvládli poměrně rychle vyrovnat, po chybě v rozehrávce se kotouč v 15. minutě dostal k legendárnímu Ambühlovi, ten ho posunul před branku a Raphael Prassl zakončoval i dlouhou holí přesně za Kacetlův beton. Hosté měli tou dobou o něco více ze hry a ještě před přestávkou mohli jít do vedení, střela Rasmussena se ale čtyři vteřiny před sirénou odrazila od tyčky.

Co Davosu nevyšlo na konci první třetiny, to se hostům povedlo na začátku té druhé. Od úvodního buly uběhlo pouze 39 vteřin, když šli hosté do vedení. Přesnou střelou nad lapačku třineckého gólmana se ve WERK ARENĚ prezentoval také další švýcarský reprezentant Enzo Corvi - 1:2.

Jak dlouho ale nevydrželo vedení v první třetině Třinci, tak dlouho se v té druhé neradoval ani Davos. Už o dvě minuty později totiž ukázal svou hokejovou genialitu Libor Hudáček, když všechny přítomné překvapil střelou z brankové čáry. Gólman Senna zůstal u své tyčky jen nevěřícně stát, když mu kotouč prolétl kolem hlavy pod horní tyčku - 2:2. Až v polovině zápasu o sobě poprvé dal vědět Matěj Stránský, někdejší Ocelář v dresu Davosu napřáhl ve velké šanci z mezikruží, ale trefil Kacetla na solar.

Ve 33. minutě tak šli do vedení podruhé v zápase domácí, na modré čáře napřáhl obránce Jakub Jeřábek a kotouč skončil až za Sennou. Ten se sice na brankovišti chvíli předtím srazil s jedním z útočníků Ocelářů, ale lavička Davosu s trenérskou výzvou u videa neuspěla a tak gól na 3:2 platil. Hosté mohli prakticky vzápětí vyrovnat, po Stránského přihrávce se za obranou ocitl Corvi, ale Kacetl jej stačil ustát.

Tou dobou už diváci znali také průběžný stav ze Švédska a Davos dobře věděl, že v Třinci bude muset vyhrát. Ve 39. minutě se hosté znovu dostali na vyrovnaný stav, třineckou přihrávku vystihl Simon Knak a svůj samostatný únik zakončil krásnou střelou do šibenice Kacetlovy branky - 3:3.

Strhující zápas tak rozhodla až třetí třetina, ve které po vítězství sahaly oba celky. Oceláři do ní vstoupili velkým náporem, kdy v prvních dvou minutách doslova vařili první formaci Davosu, ale více gólových šancí si v závěrečné dvacetiminutovce nakonec asi vytvořili hosté. V jedné z nich, v té největší, byl znovu Stránský. Tři minuty před koncem, poté co zachytil domácí rozehrávku, ale tváří v tvář Kacetlovi odmítl vítězství, když zamířil vedle. A proto hned z protiútoku trestal Třinec, vítěznou akci zápasu vymyslel přesně dvě minuty před koncem Libor Hudáček, který u zadní tyčky viděl připravenou hůl Daniela Voženílka a ten zasouval do prázdné branky - 4:3!

Davos se následně ještě pokusil o hru bez brankáře, v ní si ale největší šanci vytvořil znovu Třinec. Zakončení Kurovského ze středního pásma prázdnou branku těsně minulo, ale Ocelářům to vůbec nemuselo bavit. V těžké základní skupině H nakonec posbírali osm bodů a obsadili konečné třetí místo.

Zdeněk Moták (HC Oceláři Třinec): Dneska jsme si ukázali, že když budeme bojovat a dobře bruslit, tak můžeme porazit kohokoliv. I takové mužstvo jako je kvalitní Davos. Mladí kluci, kteří dnes dostali šanci, ukázali, že máme kde brát. Je důležité, že dělali věci, které jsme pro nich chtěli, byli bruslařsky, takticky i bojovně dobře vybavení. Víme o nich, a kdyby nastaly nějaké nepříjemnosti, mohou do toho naskočit. Zápasy CHL měly svou kvalitu, všichni jsme se z nich měli co učit. Působení v soutěži pro nás byla dobrá zkušenost, ze které můžeme dál čerpat.