V Litvínově se Ocelářům bodovat nepovedlo

04.03.2021 · Martin Stebel
Dohrávané utkání 50. kola Tipsport extraligy nepřineslo třineckým Ocelářům radostný pocit z výhry. Ve čtvrtém vzájemném měření sil aktuálního ročníku poprvé slavila litvínovská Verva, která zvítězila nejtěsnějším rozdílem 3:2. Branky třineckého kolektivu zaznamenali Miloš Roman a Erik Hrňa. Hned v pátek se Oceláři představí na ledě Mladé Boleslavi.
50.kolo, čtvrtek 4.3.2021
Litvínov
2:3
Zimní stadion Ivana Hlinky
Třetiny: 0:1, 1:1, 1:1  Branky a nahrávky: 27. Miloš Roman (M. Adámek, Hrehorčák), 45. Hrňa (Martin Růžička, Freibergs) – 17. V. Hübl (F. Lukeš), 21. Zygmunt (Gerhát, Ščotka), 49. Irving (Demel, P. Zdráhal) Rozhodčí: Kika, Obadal – Gebauer, Hlavatý. Vyloučení: 8:6. Využití: 1:1. Střely na branku: 36:19. Zblokované střely: 14:10. Hity: 9:9. Vhazování: 41:28. Průběh utkání: 0:2, 2:2, 2:3.
HC Oceláři Třinec: Kacetl (Štěpánek) – M. Doudera, Gernát, D. Musil, Freibergs, M. Adámek, Jaroměřský – Martin Růžička (C), Špaček, M. Stránský – Rodewald, Marcinko (A), Kurovský – O. Kovařčík, M. Kovařčík, Chmielewski – Hrňa, Miloš Roman, Hrehorčák – Dravecký (A).
HC VERVA Litvínov: Zajíček (Čermák) – Cibulskis, Balinskis, D. Zeman, Demel, Ščotka, Irving, Kudla – F. Lukeš, V. Hübl (C), Pospíšil – Látal, Gerhát, Zygmunt – Jarůšek, M. Hanzl (A), P. Zdráhal – P. Svoboda, Helt, M. Havelka.

Úvodní šanci čtvrtečního utkání měl na své hokejce po akci Hübla extřinecký Pospíšil, ale Kacetl jeho možnost zlikvidoval. Oceláři poprvé zaměstnali litvínovského Zajíčka krátce poté, kdy se v předbrankové zóně objevil Marcinko. Další šanci si vytvořil Michal Kovařčík, jenže ani jeho bekhend nepřinesl změnu ve skóre.

Další nadějná příležitost Třince přišla v době, kdy na časomíře svítila jedenáctá minuta. Marcinko vyslal do úniku Kurovského, ten zkusil litvínovského gólmana překonat mezi betony, ale puk se zastavil těsně před brankovou čárou. Devatenáctiletý strážce svatyně v podobném stylu vychytal několik chvil poté rovněž Gernáta. Stav utkání se tak změnil teprve v čase 16:40. Verva vyhrála buly, po krátké kombinaci se kotouč dostal od Lukeše na hokejku Viktora Hübla a ten oslavil dvanáctou trefu sezony.

Severočeši udeřili znovu krátce po zahájení druhé třetiny. Časomíra ukrojila pouze čtyřiadvacet vteřin, kdy polský útočník Paweł Zygmunt dostal hodně manévrovacího prostoru a rychlou střelou z kruhu umístil puk ke vzdálenější tyči. Inkasovaný gól nezanechal na Slezanech žádné negativní stopy a nadále byla jasně patrná snaha o aktivitu. Zajíček se pořádně zapotil například během třinecké přesilovky, kdy postupně likvidoval pokusy Hrni či Gernáta.

Kontaktní branku se bíločerveným povedlo vsítit až při hře pěti proti pěti. Od modré čáry vyslal tvrdý projektil Adámek a úspěšnou tečí z prostoru mezikruží se prezentoval Miloš Roman. Také v dalším průběhu druhé dvacetiminutovky si Oceláři vytvářeli šance. Za zmínku stojí akce Michala Kovařčíka, který ohrozil Zajíčka ránou z křídla. Vidět byl také Rodewald, jenž zkoušel dorážet z předbrankového teritoria. Byl to právě kanadský křídelník, při jehož vyloučení mohli naopak skórovat Krušnohorci. V posledních vteřinách prostřední části ovšem za Kacetlem zvolnila pouze tyč.

Svěřenci trenérů Varadi a Zadiny hned na startu třetí periody jasně naznačili, že se nehodlají s nepříznivým stavem smířit. Díky dobrému pohybu si vynutili početní výhodu a tu se podařilo zhodnotit. Růžička pasem oslovil na pravém kruhu stojícího Erika Hrňu, který ze své klasické pozice pověsil puk podruhé za Zajíčkova záda. Remízové skóre ovšem vydrželo jen něco přes tři minuty. Verva měla k dispozici přesilovku a tu využila.

Autorem třetího zásahu byl kanadský bek Aaron Irving, který se na levém kruhu razantně opřel do puku a zaznamenal svůj letošní už dvanáctý gól. Závěrečných deset minut hry nabídlo oboustranně ofenzivní hokej se spoustou přerušení kvůli několika faulům. Největší šance srovnat zápas se Ocelářům naskytla čtyři minuty před sirénou, kdy se před Zajíčkem vytvořila nepřehledná skrumáž. Třinečtí mocně finišovali a zkusili také hru bez brankáře, jenže bez efektu. Litvínov v hektickém závěru náskok uhájil.

Marek Zadina (HC Oceláři Třinec): "Myslím, že jsme si vypracovali dost slušných příležitostí na góly, ale bohužel jsme je neproměnili. V přesilovkách jsme udělali několik chyb, za což jsme byli potrestáni, ale rozhodly hlavně neproměněné šance."

Vladimír Országh (HC Verva Litvínov): "Byl to velmi těžký zápas. Jsme rádi, že jsme ho překlopili na naši stranu, ale byl to boj s velmi dobře připraveným soupeřem, Podržel nás brankář Šimon Zajíček. Viděl jsem obrovskou zarputilost z naší strany, bojovali jsme jeden za druhého. To jsou věci, které nás těší směrem k play off. Věřím, že v nastoleném trendu budeme dál pokračovat."