Tři body z ledu nováčka: Boleslav kontra Oceláři 2:4!

14.11.2014 · Martin Stebel
Slušná práce, pánové! Oceláři navzdory rozsáhlé marodce dokázali v jubilejním dvacátém kole nejvyšší hokejové soutěže bodově loupit na kluzišti extraligového novice z Mladé Boleslavi, kde triumfovali poměrem 4:2. Trefy vítězů postupně obstarali Kamil Kreps, Erik Hrňa, Jakub Orsava a Vladimír Roth.
20.kolo, pátek 14.11.2014
Ml. Boleslav
2:4
Třetiny: 0:1, 2:2, 0:1  Branky a nahrávky: 23. Lenc (Látal), 27. Bárta (Hyka, Výborný) – 17. Kreps (Orsava, Roth), 32. Hrňa (Trončinský), 33. Orsava (Nosek), 51. Roth (Polanský, Trončinský) Rozhodčí: Šindler, Hejduk – Komárek, Ondráček Vyloučení: 4:8 Využití: 0:2 Střely na branku: 34:25 Zblokované střely: 4:7 Hity: 13:12 Vhazování: 36:29 Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:4 Diváci: 3 873
Rittich – Stříteský, Vidmar, Hruška, Ovčačík, Trška, Kučný, Čermák – Mikulík, Broš, Klimenta – Hyka, Výborný, Bárta – Látal, Vrbata, Lenc – Pacovský, Kubica, Rys
Hrubec – Linhart, Roth, Trončinský, Nosek, Doudera M., Matyáš, Doudera L. – Orsava, Kreps, Hrňa – Adamský, Polanský, Dravecký – Rufer, Růžička, Rákos – Matuš, Kindl, Jašek

První šanci utkání si vypracovali Třinečtí, ale Noskovu tečovanou střelu dokázal Rittich zneškodnit. Poté ale iniciativu převzali domácí a Broš svým pohybem vybojoval i první přesilovou hru pro svůj tým. V početní výhodě si však Bruslaři nedokázali vytvořit jedinou solidní příležitost, Látalova jakás takás, chcete-li pološance Hrubce v brance Ocelářů vůbec neohrozila. Ani další minuty nepřinesly žádnou situaci, která by stála za zmínku.

Oboustrannou defenzívní bitvu na chvilku přerušilo další vyloučení Slezanů, ale Boleslavští si v přesilovce vytvořili jedinou šanci – Klimentova střela od modré změnila směr, ale Šimon Hrubec vůbec nemusel zasahovat. Zato ve vlastním oslabení se domácí ze začátku paradoxně činili. Agilní Kubica s Rysem strávili celé své střídání v útočném pásmu a donutili Slezany k vyhození na icing. Na druhé straně mohl zahrozit přesilovkový expert Trončinský, ale se svou střelou neuspěl. Oceláři se přeci jen dočkali. V čase 16:20 dorazil za záda bezmocného Ritticha kotouč po Orsavově střele Kamil Kreps – 0:1.

Inkasovaná branka Bruslaře nabudila, Hyka si vynutil další faul. Následná početní výhoda se Středočechům povedla o poznání lépe, ale žádnou větší šanci si nevytvořili. Po první třetině se šlo do kabin za stavu 0:1.

Prostřední dvacetiminutovka odstartovala úvodním náporem Středočechů, Hruškovu střelu Hrubec přes hradbu těl před sebou vůbec neviděl a vytrčil svůj beton až na poslední chvíli. Snaha domácím přinesla ovoce ve 23. minutě – Látalovu střelu vyrazil Hrubec jen k Radanu Lencovi, který vymetl pavučinky v horním růžku jeho branky a poprvé rozjásal domácí příznivce. Bruslaři byli v laufu a dobře odehráli i druhé oslabení – Klimenta přesprintoval přes celé hřiště a z mezikruží prověřil strážce třinecké pokladnice.

V sedmadvacáté minutě domácí převážili jazýčky vah na svou stranu. Dobrou střeleckou formu potvrdil Michal Bárta, položil si Hrubce a vstřelil svou třetí branku ve dvou zápasech. O pár minut později byla hostující obrana přečíslena, ale unikající Čermák z dobré pozice nemířil mezi tři tyče. Bruslaři si vytvořili další pěknou řádku šancí, ale znovu se potvrdilo klišovité pravidlo nedáš – dostaneš. Erik Hrňa našel způsob, jak dostat kotouč za brankovou čáru a poprvé po návratu z Olomouce se prosadil ve staronovém dresu. A to nebylo vše. O půl minuty od střely vystřelil od modré David Nosek a Jakub Orsava uzemnil domácí snahu dalším přesným zásahem – 2:3.

Tým z města automobilů dostal výhodu dlouhé dvojnásobné přesilovky. Do velké šance se dostal Michal Broš, ale jeho pokus efektním semaforem eliminoval Hrubec, brankář hostí. Po čtyřiceti minutách tak stále platil stav 2:3.

Ve třetí periodě si hosté spíše bránili svůj náskok a svého soupeře ze středních Čech do větších šancí nepouštěli. Oceláři mohli zvýšit svůj náskok v přesilovce, ale Draveckého pokus z mezikruží famózně vychytal Rittich. V čase 50:14 se Slezanům přeci jen podařilo vsítit uklidňující branku. V závaru na brankovišti se nejlépe zorientoval Vladimír Roth a přidal pověstnou uklidňující branku. Bruslaře tento gól definitivně srazil do kolen. Obrovskou šanci si dvě a půl minuty před koncem vypracoval David Výborný, ale prováhal ideální moment k zakončení a ležícího Hrubce nepřekonal. Diváci už předem opouštěli svá místa, možná i proto, že se domácí vůbec nedostali k závěrečnému tlaku. Na Třinec jednoduše nestačili a Slezané ukončili sérii porážek. Naopak Bruslaři padli popáté v řadě.

Marian Jelínek (BK Mladá Boleslav): "Našemu mužstvu není moc co vytknout, rozhodly přesilové hry - to je snad jediná věc, v níž jsme neobstáli. Jinak co se týče nasazení, bojovnosti a taktických povinností, které mančaft plnil, to všechno tam bylo. Ale síla soupeře je veliká, musíme mu pouze pogratulovat k vítězství."

Jiří Kalous (HC Oceláři Třinec): "Viděli jsme výborné utkání. Klíčovým momentem pro nás bylo, že jsme ubránili téměř dvouminutové oslabení pět na tři. V několika vyložených šancích nás podržel brankář Hrubec, také se nám podařilo proměnit dvě přesilové hry. Že jsme tady utrhli tři body, považuji za velmi dobrý výsledek. Máme problémy se zraněními, sestavu jsme lepili už před reprezentační přestávkou. Je tam zlomená klíční kost, utržená kolena... Nějakým způsobem se s tím pereme. A jsme vděční za každý bod, který v tomto stavu získáme."