Rozpálenou Ocel zchladili až v Liberci

30.10.2009 · Petr Schultz, Adam Sušovský
Navázat na pětizápasovou vítěznou šňůru se v Liberci Ocelářům nepodařilo. Na začátku druhé třetiny přitom svěřenci trenérů Marka a Kopřivy pod Ještědem vedli 2:1. Liberec ovšem lépe zvládl druhou část zápasu a mohl se radovat z výhry 5:2.
21.kolo, pátek 30.10.2009
Liberec
5:2
Svijanská aréna
Třetiny: 1:0, 2:2, 2:0  Branky a nahrávky: 7. Kašpařík, 30. Víšek (Blatný), 31. Bartovič (Nedorost), 41. Bartovič (Kašpařík, Hunkes), 59. Klimenta - 23. Růžička (Polanský, Kohn), 27. Květoň (Bonk). Rozhodčí: Fraňo, Kubeš - Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 8:6, navíc Zíb 2x, Bonk, Peterek a Výtisk (všichni Třinec) 10 minut, Zíb (Třinec) osobní trest do konce utkání. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 7083. Střely: 34:29. Průběh utkání: 1:0, 1:2, 5:2.  7083
Pinc - Holub, DeSantis, Derner, Hunkes, Čakajík, Rýgl, Jareš, Spiller - Podkonický, Dušek, Špaček - Bartovič, Kašpařík, Nedorost - Víšek, Plodek, Klimenta - Bárta, Blatný, Packard.
Hamerlík - Zíb, Kania, Malec, Seman, Cartelli, Výtisk, Lojek, Andersons - Růžička, Polanský, Kohn - Květoň, Peterek, Martynek - Kanko, Polák, Bonk - Tomas, Ostřížek, Pospíšil.

Už před utkáním bylo jasné, že se Liberec bude muset obejít bez dvou základních kamenů sestavy, tedy zraněného kapitána Nedvěda a nejlepšího střelce týmu Jana Hlaváče, jež odešel do švédského Linköpingu. Domácím se tak rozpadl kompletní první útok.

Ač Liberec oslaben o několik hráčů, držel s lídrem extraligy v úvodu utkání krok, i tak byli ale v úvodu zápasu nebezpečnější Třinečtí. Po chybě Dernera se k zakončení dostával po pěkné přihrávce Malce Květoň, jeho střela zaduněla jen o mantinel. Pak už ale vystrčili růžky i Liberečtí a hned z toho byla první branka zápasu. Pavel Kašpařík si sám vybojoval v čase 6:18 kotouč v mezikruží, vystřelil na slezského brankáře, ten jeho šťiplavou střelu vyrazil před sebe, kam si opět sjel autor střely a procedil gumovou pryž až za brankovou čáru – 1:0. Na dvoubrankový rozdíl mohl upravit Víšek, který málem potrestal hrubku Zíba, Hamerlík ale stihl proti jeho dělovce bleskově vystřelit beton.

O chvíli později předvedla liberecká trojice Klimenta – Plodek – Víšek krásnou kombinaci, když dokázala oklamat takřka celou petici hostů, jenže na konci kombinace ukázal pěkný skok proti Klimentově kličce Hamerlík, a zabránil tak velice slibné šanci domácích. Aktivnější byli i nadále Bílí Tygři, zejména Kašpařík, Bartovič a Nedorost, červenobílý brankář už ale do konce třetiny gumovou pryž za svá záda nepustil. V závěru prvního dějství se začalo přitvrzovat, zároveň musel Pinc řešit několik ošemetných situací. Nebezpečná byla především střela Malce, kterou zkrotil Pinc v brankářské výstroji.

Do druhého dějství vstoupili lépe svěřenci trenéra Marka díky vyloučenému Dernerovi, který dřímal na trestné lavici za krosček. Třinečtí nakonec přesilovou hru nevyužili, to je ale nemuselo dlouho mrzet, jelikož v čase 22:42 svítil na ukazateli v Tipsport areně remízový stav. DeSantis chyboval za vlastní brankou, kde kotouč ulovil Kohn, přihrál před branku dvojici Polanský – Martin Růžička a druhý jmenovaný sám před Pincem poslal kotouč do branky – 1:1. Po pár minutách bylo libereckým šelmám ještě hůř. Na trestnou lavici odešel pykat Bárta za srolování Výtiska a vyfasoval 2+2 minuty za vysokou hůl. První polovinu čtyřminutové přesilovky Slezani zamkli domácí v obranném pásmu, ale přesilovku využili až v její druhé polovině. Bonk našel v předbranovém prostoru zpoza mantinelu Davida Květoně, který střelou pod víko poslal svůj tým do vedení – 1:2.

Další hřebíček do liberecké branky mohl zatlouct z trestné lavice ujíždějící Kanko, Pinc se ale vyznamenal. Že v hokeji platí pravidlo, nedáš – dostaneš, se hosté přesvědčili po necelé minutě. Blatný našel před brankou osamoceného Jana Víška, jehož blafák do bekhendu zbaštil Hamerlík i s navijákem a podruhé v zápase kapituloval – 2:2. Přesně o minutu později už ale opět vedli Bílí Tygři. Bonk ztratil ve středním pásmu kotouč, toho využil Nedorost, nahrál přesně před branku Milanu Bartovičovi, jehož střela švihem vymetla všechny pavučinky v brance Třince – 3:2.

Červenobílí mohli srovnat při početní výhodě 5 na 3, která trvala téměř dvě minuty. K vyrovnávacímu gólu jim mohla pomoci i zlomená hokejka Kašpaříka a Liberečtí se bránili ve dvou, i tak ujel už v oslabení 5 na 2 Bartovič, Hamerlíka zachránila špička hokejky od čtvrtého zásahu do své svatyně. Následně fauloval Zíb Bartoviče a druhý desetiminutový trest v zápase pro něho znamenal automaticky odchod do šaten. I nadále se hrál velice kvalitní hokej, v němž měli více šancí modrobílí. Třinecký muž s maskou ale odolal náporu v závěru třetiny, a tak se šlo do kabin opět za jednobrankového vedení „libereckých predátorů“.

Diváci, kteří nestihli v čas usednout na svá sedadla na začátku třetí třetiny, přišli o branku Milana Bartoviče. Liberecký express přebral v čase 40:36 kotouč od Kašpaříka a střelou z vrcholu kruhů trefil vingl Hamerlíkovy branky – 4:2. Snížit na jednobrankový náskok mohl Květoň, místo toho, aby skóroval do poloprázdné branky, tak trefil připravenou lapačku Pince. Stejně si počínal o chvíli později Malec.

Další pěknou akci předvedl na začátku třiapadesáté minuty Peterek, jeho otočku si ale Pinc pohlídal a následně se raději přikrčil proti střele Lojka od modré, která se jen otiskla o zadní plexisklo. Napěchovaná Tipsport arena se další branky přeci jen dočkala. Slezané se snažili s vývojem zápasu něco udělat, a tak se Liberečtí mohli pouštět do brejků. Jeden takový využil Tomáš Klimenta střelou pod horní tyčku – 5:2.

Jiří Kalous (Liberec):
"Myslím, že to je neskutečně cenné vítězství nad lídrem tabulky. Jsme rádi, že při různých absencí jsme dnes uspěli. Celkově myslím, že naše výkony jdou nahoru. Navíc to je podloženo dobrými výkony Marka Pince, který nás v klíčových momentech zápasu vždy podržel.

Břetislav Kopřiva (Třinec):
"Dneska rozhodla naše špatná koncovka na rozdíl od předchozích utkání a poté naše nedisciplinovanost za stavu 1:2, kdy jsme polevili a dostali domácí zpátky na koně. Ve třetí třetině jsme měli plno šancí, ale bohužel jsme nedokázali vyrovnat."