První ocelářské derby sezóny ovládli Oceláři z Třince!

19.10.2010 · Daniel Ježek
Devatenáctý říjnový podvečer přinesl první letošní derby dvou celků z Moravskoslezského kraje. Po dramatické koncovce se ze zisku tří bodů radovali třinečtí, kteří dokázali svého soka porazit 3:2. Toto vítězství zajistilo Ocelářům z Třince jednobodové vedení po první čtvrtině!
13.kolo, úterý 19.10.2010
3:2
Třetiny: 2:0, 1:1, 0:1  Branky a nahrávky: 2. Peterek (Zíb), 16. Polanský (Varaďa, Kohn), 28. Varaďa (Bonk) - 29. Pohl (Klimek, Vrána), 55. Pohl (Vrána). Rozhodčí: Šindler, Jeřábek - Jelínek, Pešek. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 4370. Střely na branku: 22:30. Průběh utkání: 3:0, 3:2.
Hamerlík - Zíb, Lojek, Hořava, Krajíček, Kania, Vágner, Hrabal - Polák, Bonk, Varaďa - McGregor, Polanský, Kohn - Květoň, Peterek, Adamský - Hrňa, Ostřížek, Orsava
Málek - Voráček, Trnka, Rehák, Ficenc, Barinka, Punčochář, Kucsera, Ovčačík - Svačina, Burger, Huna - Tomas, Hlinka, Ujčík - Vrána, Klimek, Pohl - Káňa, Sýkora, Szturc

Dlouho očekávané derby dvou ocelářských klubů přineslo až závěrečné kolo první čtvrtiny.

Úvod do utkání vyšel lépe domácím, kteří se již od úvodního buly drali do zakončení. Odměnou za velkou aktivitu jim byla úvodní branka, kterou již po necelých dvou minutách hry vsítil Jan Peterek, jemuž se podařilo projet přes celé hřiště a střelou nad beton nedal sebemenší šanci Málkovi v brance Vítkovic. Po inkasované brance se hosté probudili, ale nedokázali vyzrát na dobře zformované obranné šiky domácích. Ujala se až akce Ujčíka s Hlinkou. První jmenovaný se rozhodl vzít zodpovědnost na sebe, se svou střelou však neuspěl. Tempo hry poté určovali opět domácí. Do dobré střelecké pozice se dostal člen čtvrtého útoku Ostřížek, který střílel přes obránce. Málek jeho pokus uviděl v posledním okamžiku a se štěstím zabránil druhému gólu domácích. Necelých šest minut před koncem úvodního dějství dostali domácí možnost své druhé přesilovky v utkání. Tu dokázal využít Jiří Polanský, který po krásné kombinaci Kohna s Varaďou zkrátil o šest vteřin trest vítkovického Barinky.

Zlomový moment této třetiny nastal v 18. minutě. Po prohřešcích Krajíčka a Adamského dostali hosté možnost dvojnásobné přesilovky trvající 38 vteřin. V té si však mohl brankář Hamerlík odskočit ven na párek, jelikož hostující útočníci nebyli schopni vyslat jedinou střelu na jeho svatyni.

Druhá část začala opět velkou aktivitou domácích, kteří měli od úvodního buly prostřední periody mnohem více ze hry, než jejich soupeř. O největší rozruch se postarala střela Zíba. Ten však z prostoru kruhů nedokázal vymést pavučiny v brance Málka. Hosté se do útoku dostávali jen sporadicky, jejich ojedinělé šance končily na výborně chytajícím Hamerlíkovi. Aktivita domácích byla odměněna uklidňující brankou na 3:0. Duo zkušených útočníků Radek Bonk – Václav Varaďa předvedlo hostům, jak se zakončuje akce na jeden dotek. Nejprve si vyměnili kotouč a poté druhý jmenovaný vsítil třetí gól do odkryté klece Vítkovic.

Neuplynula ani minuta a skóre se opět měnilo, tentokráte na straně hostů. Slabší chvilku si při této brance vybral brankář Hamerlík, kterému pod betonem propadla nenápadná střela Radka Pohla. Po inkasované brance se do tlaku pustili opět domácí. Své funkce si vyměnili Bonk s Hořavou a druhý jmenovaný se snažil tečovat nahození kapitána Ocelářů. Hořava se svou tečí však neuspěl, jelikož se mu nepodařilo trefit prostor mezi třemi tyčemi. Nejaktivnější z hostujících byl Radek Pohl, který měl dvě příležitosti na korekci stavu. V obou případech mu ve snížení zabránil svými skvělými zákroky Peter Hamerlík.

Poslední čtvrtinu prostřední části ovládli domácí borci, kteří hýřili aktivitou, lépe bruslili a k ničemu svého soka nepouštěli. Šance domácích šly za sebou jak na běžícím páse. Nejprve se do šance dral Varaďa, který se dokázal dostat přes dva bránící hráče. V pádu se mu podařilo vystřelit, ale Málek jeho pokus dokázal zlikvidovat. Poté se ke dvou střelám dostal Lojek, oba jeho pokusy dokázal Málek zneškodnit. Náznak příležitosti hostů zlikvidoval s přehledem Zíb, který se následně vydal na útočný výlet. Bez vyrušení projel skrz kluziště, vypálil od modré, ale Málek mu zabránil v gólové radosti.

O druhé pauze se v kabině hostů muselo asi prohnat tornádo, jelikož vítkovičtí vsoupili do závěrečné části jako polití živou vodou. Velkou překážkou v dobývaní třinecké branky jim však byl obránce Lukáš Krajíček, který postupně zmařil akce Huny a Tomase. Když už byla obrana domácích překonána, jistil je výbornými zákroky Hamerlík. O větší rozruch před Málkem se až v osmé minutě poslední periody postarala čtvrtá formace podporovaná zkušeným duem Hrabal – Krajíček. Skvělé střídání této formace však neskončilo brankou, a tak bylo stále o co hrát.

O dramatickou zápletku se necelých šest minut před koncem třetí třetiny postaral obránce domácích Lojek, který v přesilovce ztratil puk na modré a Petr Pohl zakončil svůj samostatný únik střelou pod lapačku Hamerlíka. Následně byl za podražení vyloučen McGregor a hosté dostali možnost zkrácené přesilovky. Oslabení však sehráli čtyři stateční na výbornou. Závěrečná minuta přinesla velmi napínavý závěr utkání. V hostující powerplay vystřelil Pohl, v následné tlačenici se nejlépe orientoval muž s maskou a ukryl puk do své lapačky. Hamerlík si připsal ještě jeden zákrok, a tak zakončili Oceláři své putování první čtvrtinou vítězstvím nad odvěkým rivalem.

Pavel Marek (HC Oceláři Třinec)
Bylo to derby se vším všudy, které splňovalo kritéria play-off. Obě mužsva potvrdily, že právem patří nahoru a mají vynikající formu. My byli dnes ti šťastnější. Za stavu 3:0 jsme se začali soustředit na obranu a chtěli si pohlídat výsledek. Naštěstí jsme to v závěru zvládli. Hlavně díky divákům, ti byli dnes našim šestým hráčem. Vytvořili báječnou kulisu, která hrala prim v dnešním vítězství, za což jim moc děkujeme.

Mojmír Trličík (HC Vítkovice Steel)
Viděli jsme parádní hokej ve skvělé atmosféře. Utekl nám začátek zápasu. Je to naše devíza. Jako bychom si nevěřili a zápasy hlavně na hřištích soupeřů nám v úvodu nevycházejí. Postupem času se hra vyrovnávala a v závěru jsme byli lepší my. Bohužel pro nás byli domácí o ten jeden gól produktivnější. Nicméně jsme prohráli se vztyčenou hlavou. Nemáme se za co stydět.