První mečbol smazán! V nájezdech rozhodl Dravecký!

19.04.2015 · Daniel Ježek
Pátý finálový zápas mohl být tím posledním v letošní sezóně. Verva byla třicet pět vteřin od mistrovského titulu, v prodloužení jí chyběly centimetry. Oceláři ale skvělým týmovým výkonem prodloužili sezónu a snížili stav série na 2:3. O vítězný gól se v nájezdech postaral Vladimír Dravecký!
F5, neděle 19.4.2015
Litvínov
2:1sn
Třetiny: 0:1, 0:0, 1:0 - 0:0  Branky a nahrávky: 60. Plíhal (Irgl), rozhodující nájezd Dravecký - 11. Gula (Martynek). Rozhodčí: Hejduk, Šír – Lederer, Tošenovjan. Vyloučení: 3:6. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 200 (vyprodáno). Střely na branku: 50:30. Zblokované střely: 24:15. Hity: 27:15. Vhazování: 54:41. Průběh utkání: 0:1, 2:1. Stav série: 2:3.
Hamerlík – Klesla (C), Roth, Linhart, Nosek D., Doudera M., Trončinský, Foltýn – Dravecký, Klepiš, Irgl – Adamský, Polanský (A), Orsava – Ružička, Plíhal, Hrňa – Rákos, Matuš, Cienciala – Růžička M.
Francouz – Kubát, Chaloupka, Sklenička, Pavlík, Pavelka, Gula, Kokeš, Baránek – Lukeš, Hübl (A), Jánský – Ručinský (A), Hanzl, Petružálek – Trávníček (C), Gerhát, Martynek – Hořava M., Piroš, Jurčík.

Úvodní desetiminutovka pátého finálového zápasu se nesla ve vyrovnaném duchu. Prvním týmem, který mohl souvisleji ohrožovat soupeřova brankáře, byli Oceláři, kteří si v páté minutě vybojovali přesilovku. Ta ale trvala pouhých čtrnáct vteřin, po zaváhání Trončinského se hrálo ve čtyřech na obou stranách. První vážnější šanci zápasu měl v jedenácté minutě Ručinský, bekhendem ale pálil vedle.

Vervu tato nevyužitá šance ale dlouho mrzet nemusela, za třicet vteřin už se hosté radovali. Jako první se na střeleckou listinu zapsal litvínovský Jiří Gula. Hosté dokázali využít zmatků v třineckém brankovišti, kdy Hamerlík nejprve zastavil tutovku Gerháta, proti střele Guly od modré čáry už však byl třinecký brankář bezmocný – 0:1.

Oceláři mohli dorovnat krok hned vzápětí, nabídnutou přesilovku ale využít nedokázali. Po jejím skončení ještě drželi litvínovskou pětici pod tlakem, Francouz ale stále odolával. V patnácté minutě mohl hostující vedení navýšit Jánský, v úniku ale trefil jen tyč Hamerlíkovy branky.

V samotném závěru první periody pak v přečíslení neuspěl Hanzl, na druhé straně dvakrát nepřesně mířil Irgl. Verva mohla své vedení navýšit hned v úvodu prostřední části, Hamerlík ale dokázal zlikvidovat pokus Guly a Piroše, následná dorážka druhého jmenovaného pak mířila vedle. Hosté pokračovali v aktivní hře, hned za další minutu mohli skóre posunout Ručinský s Petružálkem, oba si ale vylámali zuby na pozorném Hamerlíkovi.

Oceláři se k šancím dostali po uplynutí poloviny duelu, jejich tlak byl místy až drtivý. Vše v oslabení odstartoval Cienciala, který v úniku ale přestřelil. V dalších šancích se pak postupně ocitli Klepiš, Irgl, Doudera či Hrňa, žádný z třineckých střelců ale úspěšný nebyl.

Aktivita Ocelářů se přenesla také do začátku periody závěrečné. Slezané si v rychlém sledu za sebou vybojovali dvě početní výhody, kýženou branku ale ani jedna z nich nepřinesla. Nejblíže ke skórování byl tečující Irgl, Francouz dokázal neposedný puk vyrazit mimo svou klec.

Po úspěšně ubráněných oslabeních se Verva mohla podruhé v zápase prosadit. Chaloupka dostal na modré dostatek času a prostoru, svou ranou ale trefil jen břevno Hamerlíkovy klece. Hosté pak v pětapadesáté minutě mohli přidat uklidňující branku, přesilovka se jim ale nevyvedla.

Oceláři v závěru zápasu chtěli ještě srovnat krok, při snaze vstřelit branku ale zapomínali na zadní vrátka. Právě přečíslení Vervy v padesáté deváté minutě mohlo definitivně rozhodnout celou sezónu, Lukeš ale úspěšný nebyl.

A to Vervu přišlo hodně draho. Hráči s dráčkem na hrudi v poslední minutě odvolali brankáře, při hře se šesti bruslaři v poli skóre bekhendem srovnal Tomáš Plíhal. K radosti drtivé většiny fanoušků ve WERK ARENĚ tak pátý duel šel do prodloužení.

Po uplynutí necelých dvou minut mohl v prodloužení rozhodnout Pavelka, jeho rána švihem ale trefila jen horní tyč Hamerlíkovy klece. Oceláři pak mohli o vítězi rozhodnout v přesilové hře, tu ale družina trenérů Kalouse a Varadi využít nedokázala.

O litvínovském titulu pak v šedesáté sedmé minutě mohl Ručinský, který před sebou měl poloprázdnou klec. Ručinského ale skvělým zákrokem zastavil Hamerlík. Oceláři pak nezužitkovali ani druhou přesilovku v prodloužení.

Všem třineckým fanouškům pak zatrnulo v minutě třiasedmdesáté. Peter Hamerlík zastavoval kotouč na brankové čáře, jeho úspěšný zákrok potvrdil také videorozhodčí. Hamerlík se ale při zásahu zranil, do branky tak naskočil Šimon Hrubec.

Ve zbytku prodloužení se do vyložených šancí dostávali domácí hráči. Nejprve, po přihrávce Polanského nepřesně tečoval Orsava, za pár minut zase Francouz vytěsnil prudkou ránu Irgla. O vítězi tak musely rozhodnout až samostatné nájezdy.

V dovednostní soutěži se jako jediný prosadil Vladimír Dravecký, a rozhodl tak o pokračování finálové série! Oceláři – Litvínov 2:3 na zápasy.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): Jsme nesmírně rádi, že jsme sérii prodloužili a vynutili si pokračování v Litvínově. Dnešní utkání nebylo až tak o hokejové kvalitě, spíše o bojovnosti a urputnosti. Musím kluky pochválit, samozřejmě se k nám přiklonilo i sportovní štěstí. Do Litvínova se těšíme, bude to krásný šestý zápas, který nás čeká.

Radim Rulík (HC Verva Litvínov): Měli jsme moře šancí, bohužel jsme je nedokázali proměnit. Jeden gól nakonec nestačil. Na to, abychom ten zápas zvládli, jsme těch šancí měli dost. Bohužel jsme je neproměnili a jedna branka nestačila.