Před pauzou opět úspěšně

08.12.2019 · Michal Samiec
Dlouho vyrovnaný zápas definitivně překlopili Oceláři na svou stranu ve třetí třetině. Optickou i střeleckou převahu zužitkovali v navýšení jednobrankového vedení domácí hokejisté po brankách Stránského a Martynka. O výhře pro Třinec se definitivně rozhodlo v závěrečné power play Plzně.
26.kolo, neděle 8.12.2019
Plzeň
5:2
Třetiny: 1:1, 1:0, 3:1  Branky a nahrávky: 6. M. Kovařčík, 24. M. Kovařčík (M. Stránský, Gernát), 45. M. Stránský (P. Vrána, Krajíček), 54. Martynek (Adamský, D. Musil), 59. Dravecký (Adamský, D. Musil) – 3. Kantner (Budík), 56. Mertl (Gulaš, Budík). Rozhodčí: Kika, Piragic – Tošenovjan, Nothegger. Vyloučení: 4:5. Využití: 2:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 532. Střely na branku: 34:27. Střely mimo: 6:7. Zblokované střely: 14:11. Hity: 8:13. Vhazování: 44:38. Průběh utkání: 0:1, 4:1, 4:2, 5:2.
HC Oceláři Třinec: Kváča – Kundrátek, Gernát, Krajíček, M. Doudera, D. Musil, Galviņš – M. Stránský, P. Vrána, M. Kovařčík – Dravecký, Marcinko, Hrehorčák – O. Kovařčík, Polanský, Hrňa – Martynek, Š. Novotný, Adamský – Chmielewski.
HC Škoda Plzeň: Frodl – Pulpán, Čerešňák, Jank, Budík, Moravčík, Kaňák, Vráblík – Kantner, Mertl, Gulaš – Eberle, Kracík, Indrák – P. Straka, V. Němec, Pour – Luboš Rob ml., Kodýtek, Malát.

Úvodní třetina zápasu mezi Oceláři Třinec a Škodou Plzeň, která se stala posledním soupeřem letošního extraligového ročníku, jenž se představil na ledě Werk areny, patřila třineckým hokejistům, ale jen z hlediska optické převahy. Skóre bylo vyrovnané. Oceláři, kteří chtěli zvrátit nepříliš povedené období, kdy prohráli čtyři z posledních pěti zápasů, nezačali vůbec dobře. Po chybě ve středním pásmu najížděl v polovině třetí minuty z levé strany na Kváču Matyáš Kantner a střelou k levé tyči třinecké branky otevřel skóre. Vyrovnáno bylo zhruba o tři minuty později. První přesilovku využil Michal Kovařčík, ale za notného přispění brankáře Frodla. Ten sebral ve vlastním brankovišti nahození Chmielewského, který se tímto manévrem dostával do útočného pásma, a rozehrál jej nešťastně pro hosty tak, že trefil mladšího z bratrů Kovařčíků, od něhož se puk odrazil do branky. V dalším průběhu první třetiny domácí nevyužili další přesilovku, šanci na domácí straně měl Hrehorčák v situaci tři na jednoho, Hrňa se střelou z otočky ze slotu lehce otřel o horní tyč a velkou šanci měl po zmatku před Frodlem střelec jediného gólu Třince v úvodní třetině, kterému nabil na levý kruh Stránský. Hosté mohli průběžný výsledek překlopit na svou stranu po dorážkách Poura, kterému ale do cesty natáhl beton Kváča, nebo při akci tří Plzeňanů na dva bránící Oceláře, kdy Malát napálil svou střelu do vnější části brankové konstrukce Petra Kváči. Úvodní třetina vítěze neměla.

V prostřední hrací době diváci ve Werk areně sledovali dál hokej na dobré extraligové úrovni, kdy měli nejprve herně navrch domácí hokejisté, aby se posléze hra vyrovnala. V polovině třetí minuty měl velkou šanci Ondřej Kovařčík, který dorážel Hrňovu Frodlem vyraženou střelu. Následovala přesilovka domácích a po dvaceti sekundách společné vyloučení Marcinka s Gulašem. Rezultovala z toho pokračující početní výhoda Ocelářů, kterou využil Michal Kovařčík. Křídlo první formace si pro svůj druhý gól v zápase sjelo mezi kruhy na přihrávku od Matěje Stránského. Domácí pak měli další přesilovku po vyloučení Budíka, následovalo i první početní výhoda hostujících hráčů, když na konci Budíkova trestu šel ven Štěpán Novotný. Po skončení nevyužité přesilovky Škodovky měl velkou šanci aktivní Ondřej Kovařčík, který ale před brankou Frodla místo zakončení hledal spoluhráče. Na druhé straně se do velké šance dostal Rob. Ale neprosadil se, gól hostů nevstřelil ani v další přesilovce po faulu Stránského Mertl. Po teči centra první plzeňské formace vznikl před Kváčou zmatek, ale hosté z této situace nevyrovnali. Pár sekund před druhou sirénou trefil hned po buly v útočném pásmu horní tyč Kváčovy branky Jank, ale gól z této střely nebyl – druhou třetinu tak určil jediný gól.

Do třetí třetiny tak oba týmy vstupovaly za nejtěsnějšího vedení domácích hokejistů. Hosté vstoupili do třetiny dobrým bruslením, snažili se napadat hru domácích a získat tlak vedoucí k vyrovnání. V páté minutě poslední dvacetiminutovky normální hrací doby však Oceláři navýšili vedení, když se Matěj Stránský prosadil střelou nad Frodlovo rameno. Po vstřelené brance se domácí hokejisté stáhli vědomi si toho, že je pro ně zásadní uhájit vypracované vedení. Dvě minuty po gólu na tři jedna se objevil v šanci dva na jednoho zakončující Indrák, který dostal k dispozici ještě jeden pokus, ale neuspěl. Čas hrál pro Oceláře, byť se Plzeňští snažili být neustále aktivní a při každé příležitosti se pokoušeli o ofenzivní akce. Když ale šest a půl minuty před koncem našlápl na pravém křídle Rostislav Martynek a střelou z jízdy z pravého kruhu prostřelil Frodla, zdálo se, že jsou Třinečtí velmi blízko tříbodovému zisku z tohoto utkání. Plzeň se sice ještě dostala do zápasu, když využil přesilovku po vyloučení Stránského Tomáš Mertl, kterému na gól přihrál ofenzivní mág Gulaš. Hosté se následně dvě minuty před koncem odhodlali ke hře bez Frodla v brance a s šesti muži v poli, ale zápas definitivně rozhodl Vladimír Dravecký, který poslal puk do odkryté svatyně. Oceláři odčinili porážku z prvního vzájemného utkání a dostali se taky do lepší pohody po pátečním nepovedeném utkání v Liberci.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "Za dnešní výkon hráče chválím. Naše první branka byla se štěstím, ale pomohla nám, dodala sebedůvěru. Po těch nemastných neslaných porážkách z posledních zápasů tentokrát můj tým ukázal, že chce hrozně moc vyhrát. Věřím, že kluci tak budou hrát i nadále a potvrdí, že jsou dobrým týmem. Nikdo nám zadarmo body nedá. Dnešní zápas nás stál spoustu sil, ale odměnou je zasloužené vítězství."
Jiří Hanzlík (HC Škoda Plzeň): "Moje hodnocení bude krátké: Myslím, že domácí byli v zápase aktivnější a tím si zaslouženě došli pro tři body. Nebyli jsme dobří v pohybu, něco nám neustále chybělo. Víc k tomu nemám co říct."