Počtvrté vzájemný zápas o gól, indiáni loupili ve WERK ARÉNĚ

30.01.2022 · Patrik Czepiec
V rámci 47. kola Tipsport extraligy se mohli Oceláři opět přiblížit stobodové hranici, nicméně uvítali silnou Plzeň, která už jednou v sezoně ve Slezsku slavila. A po jediné brance Thorella se jí to povedlo i tentokrát. Domácí se snažili zlomit bezgólovou situaci, ale branku dali až po závěrečné siréně.
47.kolo, neděle 30.1.2022
Plzeň
0:1
Třetiny: 0:0, 0:1, 0:0  Branky a nahrávky: 30. Thorell (Blomstrand, Bulíř). Rozhodčí: Jeřábek, Úlehla – J. Svoboda, Malý. Vyloučení: 3:5. Využití: 0:1, navíc Daňo (TRI) - Bulíř (PLZ) oba 5 min. za bitku. V oslabení: 0:0. Diváci: 982 (omezená kapacita). Střely na branku: 29:26. Průběh utkání: 0:1.
HC Oceláři Třinec: Kacetl (Mazanec) – Marinčin, Doudera, Kundrátek, Musil, Adámek, Zahradníček, Jaroměřský – Růžička, Vrána, Daňo – O. Kovařčík, Roman, Chmielewski – Kofroň, Marcinko, Nestrašil – Dravecký, Szturc, Hrehorčák
HC Škoda Plzeň: Pavlát (Svoboda) – Čerešňák, Kaňák, Holý, Graňák, Kindl, Budík, Kremláček – Lang, Mertl, Dufek – Přikryl, Bulíř, Suchý – Schleiss, Kodýtek, Blomstrand – Malát, Thorell, Marcel

Ještě před prvním buly si užil poděkování klubu Martin Růžička, a sice za překonání Richarda Krále v historickém bodování Ocelářů. Pak už šly týmy do akce a ve třetí minutě se pokusil Ondřeje Kacetla výjezdem ze strany překvapit Gustaf Thorell. Třinecký brankář přední tyčku uhájil. Na druhé straně o chvíli později Marko Daňo pálil přes obránce a kotouč lehce líznul brankovou konstrukci. Zhruba v polovině třetiny nebezpečně tečoval Jan Dufek, ke gólu mu chybělo několik centimetrů.

Zhruba za další minutu se zkoušel zpoza klece do nebezpečného prostoru vytáhnout Tomáš Marcinko, ale Dominik Pavlát jeho záměr přečetl včas. Adámkovo nahození pak zvládl nasměrovat Roman Szturc jen do hrudě brankáře. Oceláři se ke konci první části dočkali slušného tlaku, nicméně v největší šanci byl stržen k ledu kapitán Petr Vrána. Brankou neskončil ani Hrehorčákův pokus o rychlý výpad. Třinec nevytěžil ani dlouhou ponechanou výhodu v závěru.

Oceláři si přenesli nápor i do další periody, ale Aron Chmielewski v dobré šanci přestřelil. Slezané měli nadále více ze hry, v další ponechané výhodě znovu mačkali Plzeň jako citrón, ale bez úspěchu. Na kontr Západočechů v oslabení reagoval oslavenec Růžička, ale Pavlát s vypětím všech sil vytáhl jeho pokus lapačkou. Marko Daňo se před polovinou zápasu provinil napadením a hosté dokázali zužitkovat přesilovku. Po krásné křižné přihrávce z hole Blomstranda do prázdné klece zakončil Gustaf Viking Thorell.

Šest minut a 47 vteřin před koncem třetiny nastal zajímavý moment. Dominik Pavlát přišel v souboji o masku, jejíž konstrukce se uvolnila tak, že indiáni museli poslat mezi tři tyče Miroslava Svobodu. Nerozcvičený náhradník propustil hned první puk za svá záda, ale zákrokem na brankové čáře ho zachránil zadák Jan Holý. Při druhé střele už Svoboda neváhal a vytáhnul při přesunu parádní zákrok betonem. Až po dvouminutové odmlce se Palát konečně vrátil do klece, aby sledoval vypjatou řežbu.

Že je utkání vyhrocené, to potvrdila rozmíška mezi budoucím olympionikem Markem Daněm a hostujícím Tomášem Mertlem. Bojovníci se nechtěli odloučit ani po pádu na led. Hra nepřinášela vyložené šance a hosté bránili svůj hubený náskok. Až v 51. minutě vyplaval před brankovištěm Petr Kodýtek, ale ze slotu zakončoval do Kacetlovy rukavice. O minutu později podpořil třinecký útok Milan Doudera, ale ve velké příležitosti zklamal.

Ondřej Kacetl šest a půl minuty před koncem udržel třineckou naději, když ho nechtěnou tečí zaměstnal Martin Růžička. Ani jeho snaha ovšem nestačila, indiáni si závěr utkání pohlídali a pod Javorovým uhájili fotbalový výsledek 0:1. V šokujícím závěru ještě Tomáš Kundrátek dostal puk do sítě, ale video ukázalo, že to bylo po časovém limitu.

Miloš Říha (HC Škoda Plzeň):

Po posledních třech zápasech, kdy jsme poztráceli dost bodů, jsme se na Oceláře hodně připravovali. Myslím, že to bylo na naší hře vidět. Hlavně tedy v první třetině, kdy jsme proti tak silnému soupeři uhrávali souboje. Měli jsme i více ze hry, více šancí. Ve druhé třetině to z naší strany vyprchalo, dostali jsme se pod tlak. Měli jsme ale dost brejků, pomohl nám gól, který byl rozhodující. Soupeř se pak snažil tlačit, ale my jsme šli bojovností výhře naproti. Pomohl nám i dobrý výkon brankářů. Myslím, že jsme si výsledek zasloužili.

Marek Zadina (HC Oceláři Třinec): První třetina nebyla taková, jakou jsme si představovali. Rozjížděli jsme se. Od té druhé už jsme začali vyhrávat osobní souboje, měli jsme více ze hry. Když jsme si vytvořili šance, tak jsme je bohužel nepotvrdili a nedali z nich gól. Málo jsme chodili do předbrankového prostoru. Věděli jsme, že utkání bude těžké, protože Plzeň hraje dobře v obraně a je tam agresivní. Během třetí třetiny jsme tlačili, soupeř hrál jednoduše a vyhazoval. V globálu jsme byli bezzubí v útočné fázi, nebyli jsme dost hladoví.