Parádní vstup do finálové série – Oceláři smetli Kometu 5:1!

14.04.2018 · Michal Samiec
Oceláři zaskočili úřadujícího šampiona z Brna drtivým nástupem. Už v šesté minutě vedli 2:0. Hosté se následně dostali do hry, ale bylo to zároveň jejich poslední slovo v utkání, zatímco Třinečtí nasázeli ještě tři góly. Slezané tak dali Kometě okusit to, co poslední dvě play off nezažila – neúspěšný vstup do série. Třinec vede 1:0!
F1, sobota 14.4.2018
5:1
Třetiny: 2:1, 1:0, 2:0  Branky a nahrávky: 2. Marcinko (Hrňa, Dravecký), 6. Krajíček (Polanský), 23. J. Petružálek (Hrňa, M. Doudera), 47. J. Petružálek (Rákos, Cienciala), 58. Chmielewski (Marcinko) – 10. Haščák (Zaťovič, P. Holík). Rozhodčí: Pešina, Hejduk – Lhotský, Hynek. Vyloučení: 5:9, navíc Vondráček (Kometa) 10 min. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 5 200. Střely na branku: 32:30. Střely mimo: 10:9. Zblokované střely: 6:14. Hity: 12:13. Vhazování: 34:37. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 5:1. Stav série: 1:0.
HC Oceláři Třinec: Hrubec – M. Doudera, Krajíček, L. Kovář, D. Musil, Matyáš, Linhart – J. Petružálek, Cienciala, Rákos – Hrňa, Marcinko, Dravecký – Svačina, Polanský, Adamský – O. Kovařčík, M. Kovařčík, Chmielewski.
HC Kometa Brno: Čiliak – Barinka, O. Němec, Gulaši, Krejčík, Malec, Bartejs, Štencel – R. Zohorna, J. Hruška, M. Erat – Zaťovič, P. Holík, Haščák – Mallet, Nečas, H. Zohorna – Vincour, L. Čermák, Vondráček.

První třetina prvního finálového utkání play off 2018 začala velmi zhurta. Oceláři roztočili od úvodního buly vysoké otáčky. Již po několika desítkách sekund hledal Petružálek křížně na pravé tyči číhajícího Rákose, ale kvůli teči bránícího hráče puk nezachytil. Na konci druhé minuty se drtivá většina fanoušků v třinecké Werk areně už mohla radovat. Dravecký sebral v útočném pásmu puk, předal ho Hrňovi, který se šikovnou otočkou zbavil obránce, a skrz brankoviště nacentroval na Tomáše Marcinka. Slovenský olympionik byl, jak je to v jeho povaze, důrazný a dostal puk za záda Čiliakova. Po inkasované brance zvýšili aktivitu i hráči Komety, ale před druhým gólem Ocelářů si nevytvořili žádnou vyloženou šanci. Na konci šesté minuty přenesl z vlastního obranného pásma rychlou přihrávkou na útočnou modrou hru Musil, Polanský se šikovnou kličkou zbavil obránce Brna Malce a před třineckým centrem se najednou otevřel prostor a dva najíždějící spoluhráči. Rodák z Brna v barvách Třince si vybral kapitána Lukáše Krajíčka, který střelou z levého křídla překonal slovenského brankáře podruhé.

Od stavu 2:0 pro domácí byli mírně aktivnější hráči Komety. Na začátku deváté minuty si hosté vysloužili snížení. Na pravé Hrubcově tyči se k puku dostal Zaťovič, ten poslal puk do nebezpečného boxu před třineckým gólmanem, odkud střelou do horní části brány skóroval mezi kruhy operující Marcel Haščák. Třetí branka v utkání pomyslně završila první desetiminutovku, která nabídla divákům strhující podívanou hodnou závěrečné série play off. Do konce první tercie měl obrovskou šanci ještě jednou střelec jediného gólu Komety v úvodní třetině Haščák, ale zblízka jej Hrubec zastavil betonem. Na druhé straně měli Oceláři přesilovku po vyloučení Radima Zohorny, ale šanci si vytvořili paradoxně až po jejím skončení. Krajíček skrze střední pásmo našel najíždějícího Adamského, ale jeho střelu mířící mezi betony Čiliak pokryl. Po první třetině aktéry ze stranou obou týmů vyprovázel do kabin zasloužený potlesk.

Ráz prostřední hrací doby nastavila přesilovka, kterou zařídil pro domácí hostující gólman Čiliak. Ten totiž chtěl rozehrát puk po sklech ze svého obranného pásma, ale poslal jej do hlediště, za což jsou dvě minuty za zdržování. Třinečtí sehráli lepší početní výhodu než v první třetině – velkou šanci měl Polanský, který dostal nabito od Svačiny. Při pokusu o ránu z první ale zlomil hůl a puk se jen tak šoural k Ondřeji Kovařčíkovi, který by jej neomylně poslal za Čiliaka. Slovenský maskovaný muž hájící svatyni Komety situaci zachránil svým zákrokem. V samotném závěru přesilovky přihrával od pravého mantinelu do mlýnice před bránu Hrňa, Radim Zohorna příhru zblokoval k úplně volnému Jakubu Petružálkovi, který neměl problém napálit puk do odkryté brány. Oceláři byli v laufu, hned o pár desítek sekund později byl v hlavní roli několikrát Adamský, z bezprostřední blízkosti vychytal Svačinův pokus lapačkou brněnský brankář.

Pasáž, v níž zahrozila několikrát brankou Kometa, přišla na začátku 26. minuty. To byl vyloučen první Ocelář v zápase – Marcinko. Hosté přesilovku nesehráli moc dobře, až do úplného závěru, kdy vykombinovali Třinecké a Jan Hruška by pálil z nebezpečného prostoru z mezikruží, kdyby nepřišel záchranný šroubovák Rákose. Domácí tak plynule navázali druhým oslabením v řadě. Zde se zrodily nebezpečné situace Brna – klíčový byl levý kruh v obranném pásmu Třince. Odtud nejprve po rychlé kombinaci pálil vedle Hynek Zohorna, následně tam netrefil dobře puk Martin Nečas. Brno z této silné pasáže nevytěžilo nic.

Následoval fragment periody, kdy si vytvářeli šance spíš Třinečtí. Po půlce normální hrací doby z rohu hledal Chmielewského před brankou Ondřej Kovařčík, ve 34. minutě pak přišlo velmi dobré střídání Polanského lajny, kdy několikrát hledal ideální zakončení Adamský, ale buď puk nemířil mezi tři tyče, nebo byl na místě Čiliak. Hosté mohli skórovat ještě po nebezpečné ráně Hrušky z pravého kruhu, či při přesilovce, kterou dostali za další záchranný zákrok Linharta. Nestalo se tak – druhá třetina tedy nabídla jedinou branku.

Třinečtí vstoupili do třetí periody s cílem hrát nadále aktivně, nikoliv jen bránit náskok a odvracet útoky Komety. Aspoň z prvních minut byl jasný tento vzkaz. Oceláři mohli navýšit vedení ve třetí minutě po střele Hrni, který si obhodil Němce a střílel přes něj z osy útočné třetiny. Pak byl vyloučen hostující obránce Malec. Domácí sice přesilovku nevyužili, ale 43 sekund po ní rychlou akci první třinecké lajny, kdy puk rychle putoval z hole Ciencialy na Rákosovu a z té na pravém křídle najíždějícího Jakuba Petružálka. Hráč s číslem 88 vymetl pravý horní roh Čiliakovy branky a druhým gólem v zápase navýšil vedení domácích na 4:1.

Hned po inkasované brance zvýšili hráči Komety otáčky na maximum. Před brankou Třince byl v perfektní pozici Zaťovič, puk na něj poslal mezi kruhy Haščák, ale Hrubec vyrazil do rohu. Šanci z kategorie vyložených měl v 51. minutě Adamský. Třinecká třiaosmdesátka hrála parádní utkání, ale ani z této šance neskórovala – puk mířil po kličce do bekhendu vedle. Pár sekund poté dostali hráči Třince téměř minutu a půl početní výhody pět na tři, ale přestože prakticky celou dobu strávili před Čiliakem, branku nevyprodukovali.

S akciemi hostujícího týmu následně zahazardoval Zaťovič, který pět minut před koncem dostal dvě minuty za faul vysokou holí a hráči Třince měli opět šanci skórovat, případně aspoň pošetřit drahocenný čas. Nakonec byla správnou odpovědí druhá možnost, Kometa ztratila důležité sekundy, naopak Oceláři se přiblížili vytouženému prvnímu vítězství v sérii. To následně podtrhl po rychlé akci s Marcinkem Aron Chmielewski. Polský forvard se s třineckou pětašedesátkou prokombinoval až ke střele do odkryté branky. Za Brno ještě mohl snížit Zaťovič, trefil jen tyč, na druhé straně byla blízko gólu dvojice Chmielewski – Ondřej Kovařčík. Na výsledku se do konce utkání nic nezměnilo, Oceláři získali veledůležitý první bod v sérii. Série pokračuje o den později opět v Třinci!

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "Jsem samozřejmě rád za výsledek a první bod v sérii, která se určitě potáhne. Měli jsme výborný vstup do zápasu a dali jsme dva góly. I když jsme pak inkasovali, tak si myslím, že jsme byli lepším týmem. V druhé třetině jsme měli problémy hlavně v oslabeních, ale podařilo se nám je přestát a následně jsme sami dali gól na 3:1 a to nám pomohlo. Potom jsme si to zkušeně kontrolovali. I když se Kometa dostala do nějakých příležitostí, tak jsme byli lepším týmem a zaslouženě jsme vyhráli. Jedeme dál, zítra je nový zápas a série bude těžká. Věřím tomu, že náš výkon bude stále gradovat."

Kamil Pokorný (HC Kometa Brno): "Ráz utkání určilo rychlé dvougólové vedení domácích. My jsem pak sice snížili a měli jsme tam šanci na vyrovnání, ale ve druhé třetině jsme měli tři přesilovky a bohužel se nám ani jedna nepodařila proměnit. Domácí v závěru, když už jsme měli skoro hráče na ledě, svoji přesilovku využili díky šťastně odraženému kotouči. To byl takový zlom. Ve třetí třetině jsme se snažili hru otevřít a snížit, ale soupeř nám ujel a dal na 4:1. Potom v závěru i kvůli oslabením jsme neměli možnost skóre zkorigovat. Zítra se začíná od stavu 0:0 a určitě se z té jedné porážky nehroutíme."