Ofenzivní koncert! Oceláři deklasovali Hradec

24.08.2020 · Martin Stebel
Tohle byla velká paráda! Úvodní duel čtvrtfinále turnaje Generali Česká Cup dopadl pro třinecké hokejisty na podtrženou jedničku. Slezané na východě Čech od začátku diktovali tempo hry a zásluhou obrovského ofenzivního apetitu zdolali Mountfield vysokým rozdílem. Dvěma góly a skvělým výkonem se na demolici soupeře podílel debutant v ocelářském dresu Filip Zadina.
Generali Česká, ČF1, pondělí 24.8.2020
Mountfield HK
1:7
ČPP Aréna
Třetiny: 1:3, 0:3, 0:1  Branky a nahrávky: 6. Lev (R. Pavlík) – 2. Zadina (Musil), 5. Stránský (Hrňa, M. Růžička), 13. Zadina (Doudera), 23. Chmielewski (Veselý), 29. Raška (Veselý), 35. M. Růžička (Stránský), 48. Kofroň (Kundrátek). Rozhodčí: Hradil, Kika – Gebauer, Rožánek. Vyloučení: 7:2. Využití: 0:2. Střely na branku: 27:35. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:7. Diváci: 1044.
Mountfield HK: Mazanec (Lukeš) – Nedomlel "A", Zámorský, Jank, Čáp, Šalda, F. Pavlík "A", Gaspar – Chalupa, Sklenář, Smoleňák "C" – Kevin Klíma, V. Růžička ml., Kelly Klíma – Perret, Koukal, Jergl – R. Pavlík, Lev, Pilař.
HC Oceláři Třinec: Štěpánek (Daneček) – Gernát "A", Doudera, Galvinš, Musil, Jaroměřský, Kundrátek, Adámek – Stránský, Vrána "C", M. Růžička "A" – Zadina, Jašek, O. Kovařčík – Chmielewski, Veselý, Raška – Kofroň, M. Kovařčík, Hrňa.

Do úvodního duelu čtvrtfinále už trenéři poslali do hry dvě útočné posily. Ve druhé útočné lajně se totiž objevil jak Lukáš Jašek, tak rovněž Filip Zadina. Skóre se změnilo hned po 77 vteřinách od zahájení. Byl to právě hvězdný nováček třineckého týmu Filip Zadina, který si optimálně nabruslil na levou stranu, kde obdržel krásný pas od Davida Musila. Kmenový hráč Detroitu neměl úplně snadnou pozici, ale přesto našel kousek volného místa a duchapřítomně poslal puk k Mazancově tyči.

Další změna stavu nastala v polovině páté minuty a znovu udeřili hosté. V přesilovce Hrňa našel v přebrankové zóně Matěje Stránského a jeho chirurgicky přesná bekhendová teč si našla cestu do sítě. Hradec ale velmi brzy kontroval. Na časomíře svítila hodnota 5:06, kdy střelu Radovana Pavlíka z levého kruhu vyrazil Štěpánek před sebe, kde se strhla velká mela, ve které se nejlépe zorientoval Jakub Lev, jenž z bezprostřední blízkosti posunul puk do branky.

Oboustranně ofenzivní hokej pokračoval a především hradecká obrana měla plné ruce i nohy práce. V brejkové situaci dva na jednoho se ocitl mladý Adam Raška, jenž orazítkoval tyč za Mazancem. Oceláři se přece jen dočkali a znovu u toho byl fenomenální Filip Zadina. V ten moment se hrálo čtyři na čtyři. Na konci třinácté minuty nakopl motory, přebruslil prakticky celé hřiště a z plné jízdy poslal puk z levého kruhu skrz nohy obránce Pavlíka naprosto precizně k tyči. Dechberoucí akce do Zlaté helmy České televize znamenala stav 1:3.

Obhájci mistrovského zlata byli útočně velmi hladoví rovněž na startu prostřední části. Rezultovala z toho trefa Arona Chmielewského. Polský křídelník si vyměnil puk s Radkem Veselým, poté dostal na levé straně mnoho prostoru a utaženou střelou nad lapačku překonal Mazance už počtvrté. Šancí Východočechů bylo jako šafránu. Před Štěpánkem zahrozil Pilař, ale na zkušeného gólmana nevyzrál. Oceláři tak nadále vyučovali z produktivity. Psala se 29. minuta, kdy Veselý mezi hradeckými beky snadno posunul puk Adamovi Raškovi a benjamínek třineckého týmu přesnou střelou na lapačku navýšil skóre.

Kdo čekal, že po pátém gólu útočné choutky třineckého kolektivu ochabnou, ten se šeredně zmýlil. Nesmírnou aktivitou si hosté vynutili fauly, z čehož logicky rezultovaly početní převahy. Dvojnásobnou přesilovku pět minut před druhou sirénou se dlouho nedařilo zhodnotit, až se ujala tvrdá pumelice Martina Růžičky, jemuž z mezikruží adresoval optimální pas na levé křídlo Stránský.

Závěrečná část už mnoho dramatických či převratných momentů nenabídla. Kdo vyhraje zápas, bylo jasné. Hradec se sice snažil o kosmetickou korekci, v útočné zóně ale působil docela bezzubě. Blízko gólu byl na opačně straně navrátilec Jašek, jenž vyslal přízemní střelu, se kterou měl Mazanec problémy. Prosadil se teprve David Kofroň, který profitoval z nepřehledné situace před domácím brankovištěm. Mladý útočník se nejlépe zorientoval a dlouhým bekhendovým obloukem následně pokořil hradeckého brankáře už posedmé.

Poslední minuty byly ve znamení platonické snahy domácí ekipy, ale třinecká obrana na čele s Jakubem Štěpánkem působila soustředěným dojmem. Oceláři tak vezou do Třince bezpečný šestigólový polštářek. Odveta ve WERK ARENĚ bude na programu ve středu 26. srpna od 17:00.

Daniel Branda (Mountfield HK): "Dneska se všechno sesypalo, nešlo nám vůbec nic. Nevím, co bych víc k tomu řekl. Akorát ve třetí třetině jsme měli nějaké šance, ale Třinci tam spadlo, na co sáhl. Bohužel takové zápasy jsou. Nedá se nic dělat, musíme se připravit na utkání v Třinci a vyhrát tam."

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "Povedl se nám vstup do zápasu, dali jsme dva brzké góly a malinko utlumili domácí ve snaze nastavit tón utkání. Myslím, že jsme hráli velmi dobrý, pohledný hokej plný bruslení, měli jsme spoustu šancí a v podstatě kontrolovali hru. I když domácí zvýšili snahu, dohrávali osobní souboje a snažili se s tím zápasem něco udělat, tak jsme ho jednoznačně kontrolovali a zaslouženě vyhráli. Jsme rádi za vstup do série, takový jsme si představovali."