Oceláři úspěšně vstoupili do čtvrtfinále s Vítkovicemi

19.03.2022 · Michal Samiec, foto: Lukáš Filipec
Třinečtí Oceláři stejně jako v prvním zápase loňského play off dokázali do vyřazovacích bojů vstoupit zápasem s čistým kontem. Kromě bezchybného Kacetla se na útočné straně hřiště prezentovali vstřelenou brankou Nestrašil s Kundrátkem a Roman, který vítězství domácích potvrdil do prázdné vítkovické sítě.
ČF1, sobota 19.3.2022
3:0
Třetiny: 0:0, 2:0, 1:0  Branky a nahrávky: 31. A. Nestrašil (Svačina, M. Doudera), 39. Kundrátek (D. Musil, A. Nestrašil), 59. Miloš Roman (P. Vrána, Hrehorčák). Rozhodčí: T. Veselý, Šindel – Zíka, P. Šimánek. Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 717. Střely na branku: 28:17. Střely mimo: 13:8. Zblokované střely: 13:9. Hity: 9:8. Vhazování: 27:29. Průběh utkání: 3:0. Stav série: 1:0.
HC Oceláři Třinec: Kacetl – Marinčin, M. Doudera, Kundrátek, D. Musil, Zahradníček, M. Zbořil – Martin Růžička, P. Vrána, M. Daňo – O. Kovařčík, M. Kovařčík, A. Nestrašil – Hrňa, Marcinko, Svačina – Chmielewski, Miloš Roman, Hrehorčák – Dravecký.
HC Vítkovice Ridera: Stezka – Solovjov, Pedan, J. Stehlík, Plášil, Koch, L. Kovář – M. Kalus, Bitten, L. Krenželok – Lakatoš, J. Hruška, Fridrich – Bernovský, Flick, R. Bondra – Guman, Dej, Illéš.

Úvodní dvacetiminutovka prvního čtvrtfinále mezi třineckými Oceláři a Vítkovicemi nabídla dynamický hokej v rychlém tempu, ale s minimem brankových příležitostí. Hosté z Ostravy si v úvodní třetině dokonce podle první verze zápasových statistik nepřipsali ani jeden střelecký pokus na branku. Což bylo v pozdější verzi statistik opraveno, ale platí, že v prvních minutách měli puk na holích především domácí hráči, nicméně do žádných velkých příležitostí se nedokázali dostat a nevybojovali si ani početní převahu, v níž by měli šanci se dostat do zápasového tempa. V deváté minutě po chybce domácích hráčů na útočné modré unikla do nájezdu dva na jednoho dvojice Bernovský – Bondra, prvně jmenovaný se pokusil akci vzít na sebe, ale ztroskotal na obráncích před Kacetlem.

Ve dvanácté minutě byl k vidění dlouhý pobyt Vítkovických v útočném pásmu Ocelářů, ale střela na zakončení této pasáže, která přišla od Hrušky z pravého kruhu, byla zblokovaná a Kacetla neohrozila. V následujícím průběhu si tlak vynutili i domácí hráči, ale šance z toho také nebyla. Největší příležitost domácích v první třetině zmařil Ondřeji Kovařčíkovi Stezka. Nestrašil potáhl po pravém mantinelu akci tři na dva a poslal puk na jmenovaného staršího z třineckého bratrské dvojice do druhé vlny, ale skóre zůstalo nezměněno. Hosté se v samotném závěru třetiny radovali z branky, ale puk z hole obránce Kováře, který si sjel před branku, přešel brankovou čáru evidentně po úvodní siréně, což následně potvrdil i videorozhodčí.

Ve druhé části hry došlo k rozvinutí ofenzivní zápletky dnešního utkání. První náznaky šancí přišly v režii obránce Marinčina, který si stáhl soupeře a uvolnil se od modré čáry ke střele z osy. Na druhé straně dva soupeři obrali o puk v rohu Kundrátka a následně byl k dispozici k pokusu z velkého úhlu Fridrich. V sedmé minutě přišla klíčová pasáž před první brankou. Nejprve Musil s Kundrátkem získali puk ve středním pásmu, z čehož těžil Michal Kovařčík. Jeho nabruslení z pravé strany do brankoviště ale Stezka pokryl. Následně nahodil od modré Musil, Nestrašil puk lehce usměrnil do vnější části brankové konstrukce. Poté byl k vidění další tlak Ocelářů, který skončil strkanicí před Stezkou, z níž si hlavní rozhodčí vybral Stehlíkovu pěst v Daňově obličeji.

Oceláři rozehráli první přesilovku, měli v ní střely i šance, ale gól přišel až po Plášilově vyhození puku do hlediště a dalším menší trestu. Domácí ještě nevyužili přesilovku pět na tři, ale z následné klasické početní převahy už skórovali. Svačinův střelecký pokus ze strany dorazil za vítkovického brankáře Andrej Nestrašil. Následovalo několik minut, kdy byly Vítkovice velice aktivní a šly si za vyrovnáním. Zhruba tři minuty po úvodní brance lehce tečoval Lakatošovo nahození od mantinelu před třineckou brankou stojící Kundrátek, ale Kacetl perfektním provazem zabránil puku proniknout do sítě. O dvě minuty později puk vyplaval před brankovištěm pro Bittena, ale jeho šanci z hrany svého vymezeného prostoru Kacetl schoval do lapačky. Necelé dvě minuty před druhou sirénou přišel druhý domácí úder. Musil poslal kotouč po modré čáře Tomáši Kundrátkovi, který si ještě vylepšil pozici a zhruba z vrcholu pravého kruhu prostřelil Stezku.

Vstup do třetí části hry předvedli aktivnější hostující hráči. Domácí se oproti napadání a aktivitě, kterou předvedli ve druhé třetině, trochu stáhli. První náznak šance měli Ostravané ve třetí minutě, když Varaďovi svěřenci propadli v útočném pásmu a na třineckou branku se řítil útok čtyř hráčů Vítkovic na dva třinecké. Kacetl pokryl střelu hostů, ale kotouč vypadl před něj, následně ještě do něj vjel střelec z předchozí situace Illéš a po této situaci vznikla před třineckou brankou menší rozmíška. V sedmé minutě byl vyloučen první třinecký hráč, Kundrátek vyhodil puk z obranného pásma do hlediště, ale hostující tým si s první početní převahou neporadil. Velice aktivní při režii přesilovky byl Lakatoš, ale úspěšnou gólovou asistenci nenarýsoval.

Zhruba v polovině třetí části hry přišly dvě nadějné situace domácích. Nejprve v akci dva na jednoho v podání bratrů Kovařčíků neměl Michal vedoucí kotouč jak nahrát Ondřejovi, proto zkusil bez úspěchu střelu. Neprosadil se ani Růžička, kterému poslal na spodní okraj levého kruhu puk zpoza branky Vrána. Pět minut před koncem třetí třetiny byl vyloučen Flick, o minutu později za faul za Stezkovou brankou i domácí kapitán Vrána. K vidění byla pasáž nejprve hry čtyř proti čtyřem a následně i minuta přesilové hry Vítkovic, v níž ještě Stezka odjel na střídačku, aby hosté získali lepší početní převahu. Gól však v této situaci do třinecké branky nepadl, naopak vyloučený Vrána se vrátil na led tak příhodně, že s pukem docestoval až do útočného pásma, kde ho předal Miloši Romanovi, který trefil prázdnou branku. Do konce zápasu se už skóre nezměnilo – v prvním čtvrtfinále tedy: Oceláři 3, Vítkovice 0!

Miloš Holaň (HC Vítkovice Ridera): Vstoupili jsme do zápasu velice dobře, a to až do prvního faulu. Byli jsme silní v soubojích i na puku a měli pár šancí, které jsme bohužel neproměnili. Zbytečný faul nás v podstatě stál celý zápas, protože Třinec si s přesilovkou uměl poradit a šel do vedení. O výsledku rozhodla druhá třetina, i když jsme se rvali až do konce. Prohráváme 0:1, zítra je ovšem nový den, do kterého půjdeme se vztyčenou hlavou.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): Chtěl bych klukům poděkovat za výkon. První třetina byla vyrovnaná, i když nás několikrát hosté zmáčkli. My jsme měli osm střel, oni nula. Bylo to složité a Ondřej Kacetl musel po naší první brance vytáhnout několik zásahů. Kdyby Vítkovice daly gól, možná se zápas překlopit na jejich stranu. Hráli jsme poctivě, zezadu a ve třetí třetině neměli kam spěchat. Zápas jsme si uhráli zkušeností. Kromě vítkovické šance v přesilovce jsme si závěr ohlídali. Pro nás je to cenný bod do začátku série, navíc proti soupeři, který hrál velmi dobře. Ani jsme neočekávali, že by hrál jinak.