Oceláři i podruhé vyhráli derby a postupují do čtvrtfinále

20.08.2020 · Michal Samiec
Třinečtí hokejisté vyhráli i třetí domácí zápas v rámci letního Generali Česká Cupu a postoupili do čtvrtfinále soutěže. Domácí fanoušci mohli být potěšeni dalším gólově bohatým zápasem, celkem na domácím ledě třinečtí Oceláři nastříleli ve třech zápasech 18 branek! Hodně byla vidět první pětka, Matěj Stránský si připsal dle první verze zápasového protokolu čtyři body.
Generali Česká, 6.k., čtvrtek 20.8.2020
6:2
Třetiny: 2:1, 2:1, 2:0  Branky a nahrávky: 1. M. Stránský (P. Vrána, Gernát), 7. Martin Růžička (Gernát, M. Stránský), 32. Hrňa (Martin Růžička, M. Stránský), 33. Hrňa (Kurovský), 44. Martin Růžička (P. Vrána, M. Stránský), 53. Marcinko – 16. Lakatoš, 22. Demel (L. Krenželok, Marosz). Rozhodčí: Šír, Mrkva – Hlavatý, Lederer. Vyloučení: 4:3. Využití: 2:0. V oslabení: 1:1. Střely na branku: 30:26. Průběh utkání: 2:0, 2:2, 6:2.
HC Oceláři Třinec: Štěpánek – M. Doudera, Gernát, Kundrátek, Jaroměřský, F. Haman, Zahradníček – Martin Růžička, P. Vrána, M. Stránský – Hrňa, Marcinko, Dravecký – Ramik, Jonáš Peterek, A. Raška – Kurovský, Miloš Roman, Hrehorčák.
HC Vítkovice Ridera: Dolejš – Štencel, Koch, Trška, R. Černý, Demel, R. Polák, Kubeš – Mallet, J. Hruška, Lakatoš – L. Krenželok, Marosz, Schleiss – Dočekal, Mikyska, T. Kubalík – Dej, Werbik, Šišovský.

Do posledního zápasu skupiny D Generali Česká Cupu, který měl pomoci rozlousknout tajenku postupujících do čtvrtfinále letního poháru, vstoupili mnohem lépe Oceláři. První třinecká formace zahájila zápas v obranném pásmu Vítkovic a po rotaci jejích členů se od Gernáta a Vrány dostal puk k Matěji Stránskému, který z levého kruhu prostřelil Dolejše. Na konci čtvrté minuty měl velkou šanci Jonáš Peterek, ten si prokličkoval až před vítkovického brankáře a z bezprostřední blízkosti střelou do protisměru nechal vyniknout hostujícího maskovaného muže. O další tři minuty později si opět měnili pozice hráči první třinecké pětky a tlak domácích v útočném pásmu proměnil v gól Martin Růžička, který poslal k levé tyči puk po Gernátově přihrávce zpoza branky. V patnácté minutě mohli Oceláři při své přesilovce navýšit vedení na tříbrankový rozdíl, ale svůj tlak nevyužili, naopak unikl jim Dominik Lakatoš. Vítkovický forvard ač těsně bráněn Douderou dokázal krátkou kličku umístit mezi Štěpánkovy betony a stanovil skóre po první třetině.

Vítkovičtí hráči si pozitivní vlnu z konce první třetiny přenesli i na začátek druhé dvacetiminutovky. Na konci druhé minuty prostřední hrací doby tvrdým soubojem u mantinelu vybojoval puk Polák, Krenželok z předbrankového prostoru posunul puk ještě na levou stranu, odkud Patrik Demel neměl problém trefit odkrytou Štěpánkovu klec. Oceláři v tu chvíli byli v útlumu, hosté na koni. Po Zahradníčkově faulu mohli Ostravané vývoj zápasu překlopit na svou stranu. Dvě minuty strávili proti vyčerpaným Ocelářům v útočném pásmu, při střele Hrušky z pravého kruhu zastavil puk mířící do branky Štěpánek nataženou paží. Po návratu vyloučeného třineckého obránce se vývoj utkání začal vracet do pro Třinec pozitivních směrů. Krásnou individuální akcí se prezentoval Stránský, který si kličkou na střed udělal místo, následnou střelu mu ale sebral Dolejš. Po polovině utkání mířil za katr nejprve Krenželok a o osmdesát sekund později i Polák, který tahal za záchrannou brzdu, když zastavoval v gólové šanci Hrehorčáka. Oceláři dvojnásobnou přesilovku využili po třinácti sekundách, když křížnou přihrávku na svůj post na vrcholu kruhu tvrdou střelou zužitkoval Erik Hrňa. O necelou minutu později podobnou střelou z podobného místa využil i klasickou přesilovku opět Erik Hrňa. Velkou šanci poté vyrobil pro Romana individuální akcí Stránský, skóre se neměnilo a když po vyloučení Vrány nevyužily Vítkovice další přesilovku, šlo se do třetí třetiny za dvoubrankového vedení Třineckých.

Třetí dvacetiminutovka začala pod taktovkou třineckých hokejistů. Po třech a půl minutách akci ve velké pohodě hrajícího prvního útoku zakončil Martin Růžička, když dorážel do odkryté branky Vránův pokus. V polovině osmé minuty to mohlo být už o čtyři branky, ale gólovou radost sebral po centru Draveckého před brankou Marcinkovi Dolejš. Necelých devět minut před koncem třetí části hry byl vyloučen Zahradníček a hosté měli šanci utkání ještě nějak zkorigovat. Vítkovičtí s početní výhodou ale naložili prachbídně. Nejprve unikla dvojice Roman – Hrňa, s pokusem prvního jmenovaného si ještě Dolejš poradil. Když se do nájezdu dostal Tomáš Marcinko, musel vítkovický brankář po jednoduchém a tvrdém zakončení třineckého útočníka opět kapitulovat. Zápas se zdál býti po této akci rozhodnutý. Ve zbytku třetí části hry byla k vidění neustálá aktivita domácích hokejistů, kteří chtěli přidat další branky. Diváci, kteří mohli přijít opět v omezeném počtu, se snažili hráče odměnit i mexickou vlnou. Oceláři se ziskem třinácti bodů z šesti utkání vyhráli skupinu D letního poháru a objeví se ve čtvrtfinále Generali Česká Cupu.

Marek Zadina (HC Oceláři Třinec): "Zápas mohu hodnotit pozitivně. Začali jsme aktivně, povedly se nám dvě branky, ale potom jsme trochu vypadli z tempa a soupeř to potrestal. Výhru jsme si ale díky dvěma přesilovkám vzali znovu zpátky. Závěr jsme si už pohlídali, měli jsme hru pod kontrolou."

Darek Stránský (HC Vítkovice Ridera): "První třetina určitě žalostná z naší strany. Byli jsme nějací ospalí. Od začátku nás Třinec přehrával a zaplať pánbůh za to, jak dopadla. Dva jedna bylo pro nás hratelné. Paradoxně ve druhé třetině, kdy jsme hru při poměru pět na pět zvedli a vytvářeli jsme si šance, tak jsme je neproměňovali a Třinec nás porazil a odskočil nám v přesilových hrách, zatímco my jsme v nich zklamali a nedali góly. Takže čtyři dva po dvou a bohužel naše jediná šance ve třetí třetině, pokusit se dát kontaktní gól a dohrát zápas na remízu a pokusit se zlomit utkání, se nám nepovedla. Třinec nás přehrál a zaslouženě vyhrál."