Oceláři bojovností přetlačili Kladno

20.11.2009 · Michal Samiec
Oceláři z posledních čtyřech zápasů vydolovali jen tři body a poslední plný bodový zisk zažili 25. října. Do Werk Arény dnes přijelo Kladno – to venku získalo jen osm bodů, navíc před dnešním zápasem byli v sérii pěti zápasů bez vítězství. Dnešní zápas byl pro Slezany velmi důležitý i z hlediska sebevědomí. A hoši pod vedením trenérů Marka a Kopřivy zápas zvládli.
25.kolo, pátek 20.11.2009
Kladno
3:1
Zimní stadion Třinec
Třetiny: 1:0, 0:1, 2:0  Branky a nahrávky: 15. Bonk (Peterek), 51. M. Růžička (Cartelli, Polanský), 57. Peterek (D. Seman) – 40. Mikulík (Mudroch). Rozhodčí: Šindler, Zubzanda – Jelínek, Pešek. Vyloučení: 6:5. Využití: 1:0. Střely na branku: 40:27. Diváci: 3217. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1. Nejlepší hráči: Bonk – Mikulík. 3217
Hamerlík – Zíb, Hrabal, Seman, Výtisk, Malec, Lojek, Cartelli, Andersons – M. Růžička, Polanský, Kohn – Balej, Peterek, Martynek – D. Květoň, Polák, Bonk – Hampl, Kanko, Pospíšil.
Kopřiva – Kameš, F. Kaberle, Mudroch, Šmach, Toman, Trončinský, Dlouhý – Branda, Patera, Martin Procházka – Bělohlav, Mrázek, Mikulík – Horna, Kalla, Martin Frolík – Eberle, Stieler, Kuchler.

Oceláři, kteří se musejí stále obejít bez svého brankáře Tomáše Duby, se mohli dostat do tempa už v první minutě, ve 25. sekundě byl totiž vyloučen Martin Procházka za hákování. Třinečtí však přesilovou hru nevyužili. V dobré situaci se v páté minutě objevil Ladislav Kohn, přihrávku Jiřího Polanského mezi kruhy však gólově nezužitkoval. První nebezpečnější akcí se prezentovali hosté, jimž v dnešním zápase schází Vítězslav Bílek a Marek Čurilla, v sedmé minutě, kdy do pásma pronikl Milan Mikulík, jeho bekhendový pokus však Hamerlík vyrazil. Prvních sto dvacet sekund přesily muže v poli měli následně hosté, Kladno však přes několik ošemetných situací vyloučení Zíba nezužitkovalo. Nebezpečí v třineckém obranném pásmu hrozilo následně v minutě dvanácté, akci dva na jednoho však na štěstí pro Oceláře řešil Tomáš Horna střelou. Další přesilovku po vyloučení Františka Kaberleho Třinec nevyužil a ani se nedostal do větší příležitosti, a tak jediná branka první třetiny padla za vyrovnaného počtu hráčů na ledě. Po příhře Jana Peterka skrz brankoviště se před odkrytou klecí nemýlil Radek Bonk – 1:0. Ani po vstřelené brance se tempo zápasu nezvedlo a jelikož brankou neskončila ani prudká rána Jozefa Baleje, kterou hostující gólman Miroslav Kopřiva marně hledal ve výstroji, prvních dvacet minut skončilo stavem 1:0 pro domácí.

Druhé dějství začali domácí nátlakem, šanci měl Polák a rezultovalo z toho také třetí vyloučení Kladna. Hra 5 na 4 z pohledu Třince měla být využita, ale nejprve Růžička neproměnil svou nadějnou příležitost a následně Polanský spálil nemožné – kotouč po Zíbově střele zůstal po zásahu kladenského Kopřivy v jeho brankovišti, ale třinecká třiadvacítka v pádu nasměrovala touš mimo branku. Oceláři měli i nadále dobré příležitosti, v jedné z vyložených se v 26. minutě objevil kapitán Peterek, ale z levého kruhu mířil pouze do Kopřivy a neprotrhl tak sérii třinácti zápasů bez vstřelené branky. Slezané pohrdli i dalšími šancemi, které si vypracovali v minutě dvaatřicáté, to byl aktivní opět Peterkův útok. Nejprve sám kapitán týmu zpod Javorového pálil nebezpečně přes kladenského obránce, následně byl v dobré pozici Balej, jenž volil prudkou ránu, a po Peterkově pasu i Seman, ale ani on spolehlivého Kopřivu nepřekonal. A když se domácí neprosadili ani po ose Seman – Peterek – Martynek ve vlastním oslabení, přišla příležitost pro Kladno, aby se dostalo zpátky do hry. Na konci 36. minuty měl ve výborné pozici před Hamerlíkem zapomenutý Mikulík, ale ani nadvakrát neskóroval. Následovala přesilová hra modrých, ve kterých si Středočeši dokázali vytvořit solidní tlak, ale Hamerlík stále držel čisté konto. V polovině poslední minuty prostřední hrací doby však již kapituloval. Domácí zaváhali v útočném pásmu, na modré upadl Josef Hrabal, hosté mohli jít tři na jednoho, Mudroch vysunul Milana Mikulíka a ten tváří v tvář Hamerlíkovi nezaváhal – 1:1. Takové byli i skóre po čtyřiceti minutách hry.

Vstup do poslední hrací periody mohl být pro Třinecké katastrofální. Již po několika vteřinách pádil sám na Hamerlíka Horna, branku třineckého gólmana však přestřelil. Následovala hluchá pasáž bez výrazných příležitostí, oba týmy se bály něco vymyslet. Velkou šanci připravil ve 46. minutě Martynkovi Peterek, třinecký odchovanec měl spoustu času a prostoru zacílit a vypálit, Kopřiva však zůstal nepřekonán. Rozdílový gól následně mohlo vstřelit hostující Kladno. Eberleho střelu Hamerlík nejistě vyškrábl lapačkou, nic nebezpečnějšího z toho následně však nebylo. Následovalo vyloučení po krosčeku Františka Kaberleho a Oceláři se již mohli radovat. Martin Růžička našlápl ve středním pásmu, objel obránce a následně z pravého křídla prostřelil kladenského maskovaného hrdinu – 2:1. Kladno dostalo šanci vyrovnat hned záhy. Martynek zbytečně podržel za brankou Pateru, když již byl kotouč na holích Třineckých, hosté tak dostali možnost hrát s převahou muže v poli. Nejnebezpečněji vypadala střela Trončinského, kterou Hamerlík neviděl. Bohužel pro Kladenské však ani z tohoto mráčku nezapršelo. Na rozdíl dvou branek Oceláři odskočili v minutě sedmapadesáté – stejně jako před ním Růžička i Jan Peterek ujel po pravém křídle a z kruhu neomylně zavěsil pod víko Kopřivovy branky – 3:1. Třinecký kapitán tak protrhl svou střeleckou smůlu a korunoval tak svůj skvělý dnešní výkon. Jiskřičku naděje mohli hosté vykřesat v samotném závěru. 72 sekund před koncem byl vyloučen třinecký Polák, za vysokou hůl dostal čtyřminutový trest. Hostující kouč Petr Kasík, který nahradil nemocného lodivoda Müllera, odvolal Kopřivu a hosté tedy mohli hrát šest na čtyři. Nevyužili toho, naopak třinecký kapitán byl při chuti a dvakrát zkoušel střelu přes celé hřiště na odkrytou branku. Třinečtí tedy vedení uhájili a v dnešním zápase, ve kterém se nemohli dlouho dostat do tempa, zvítězili 3:1. Hosté si naopak připsali šestou porážku v řadě a kladenský Martin Procházka natáhl svou sérii bez vstřeleného gólu na číslo 15.

Břetislav Kopřiva (Třinec):
Čekali jsme těžký zápas. Kladno je dole, ale herně nepropadá. My jsme dnes nemohli dát gól. Ve druhé třetině se náš výkon zlepšil, ale málem jsme utkání ztratili, když hráč Kladna jel sám na naši branku. Naštěstí z toho gól nepadl, my jsme ho naopak potom dali. Dneska to byl zápas o jednom gólu.

Petr Kasík (Kladno):
U nás je to pořád stejné. Nedáme gól z nějaké vyložené šance, pak uděláme individuální chybu a inkasujeme. Na mužstvo pak padne hrozná psychická deka. Naši hru určitě oživil příchod Brandy, ale ten v závěru musel odstoupit, protože v souboji dostal do hrudníku.