Návrat do extraligy nevyšel

04.01.2019 · Michal Samiec
Oceláři se vrátili do extraligového zápasu po dvou týdnech. Utkání na ledě posledního extraligového mistra v repríze jarního finále nezvládli. Po dvou třetinách v DRFG aréně o jediný gól vedli domácí, třinečtí hokejisté ve třetí části nevyužili své šance a naopak ještě dvakrát inkasovali. Komplet bodů tedy zůstal pod Špilberkem.
32.kolo, pátek 4.1.2019
4:1
DRFG aréna
Třetiny: 0:0, 2:1, 2:0  Branky a nahrávky: 26. Mueller (Čermák, Plekanec), 36. O. Němec (M. Erat, Barinka), 49. Mueller (O. Němec, Zaťovič), 55. Zaťovič (Mueller, O. Němec) – 36. Martin Růžička (Roth). Rozhodčí: Hribik, Kika – Ondráček, Rampír. Vyloučení: 5:4, navíc Gernát (Třinec) 10 min. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 7 700 (vyprodáno). Střely na branku: 28:28. Střely mimo: 8:11. Zblokované střely: 12:11. Hity: 10:5. Vhazování: 30:37. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1.
HC Kometa Brno: Vejmelka – O. Němec, Štencel, Schaus, Gulaši, Bartejs, Malec, Barinka – Mueller, P. Holík, Zaťovič – M. Erat, Plekanec, J. Hruška – Vondráček, Čermák, Střondala – Köhler, R. Zohorna, Mallet.
HC Oceláři Třinec: Hrubec – Krajíček, Gernát, Galviņš, Kundrátek, Roth, M. Doudera, Matyáš – Martin Růžička, Marcinko, Hrňa – Svačina, Polanský, Adamský – Dravecký, Werek, Roberts Bukarts – O. Kovařčík, Cienciala, Chmielewski.

První třetinu utkání v Brně začali Oceláři aktivně. Již na konci první minuty našel perfektně Kundrátek na modré čáře najíždějícího Adamského, který Vejmelkovi naznačil, položil si ho, ale nedokázal přehodit beton brněnského brankáře. Následně oba týmy nevyužily své přesilové hry – Třinec po vyloučení Čermáka a Brno po podrážení Gernáta. Ani jeden tým neodehrál početní převahu moc dobře, další šance přišly až následně. Třinecký obránce Gernát dostal do výborné pozice před brankáře Komety puk od Draveckého, ale ještě zkoušel najít před prázdnou brankou navrátilce do sestavy Wereka. Brno největší šanci nevyužilo dvě a půl minuty před koncem, když perfektním zákrokem Hrušku vychytal Hrubec a následně gólu zabránil Doudera. Minutu před koncem první části hry se zjevil sám před brankou Brna Bukarts, ale úspěšnější byl po zákroku lapačkou Vejmelka.

Třináct sekund před koncem úvodní dvacetiminutovky dostali Oceláři šanci pohnout skóre, když Brněnští špatně střídali a dostali za to menší trest, třinečtí hokejisté si početní převahu přenesli do druhé části hry. Třinečtí svou druhou přesilovku nevyužili, Brněnským se to na druhé straně povedlo. Peter Mueller na levém kruhu pohotově zareagoval na ztečovanou střelu Čermáka a využil přesilovku po vyloučení Adamského. Obrovskou šanci využít početní převahu měl ve dvaatřicáté minutě Růžička, ale jeho střela z první z oblíbeného místa z levého kruhu trefila Vejmelkův beton – brněnský brankář předvedl parádní zákrok. Zhruba pět minut před koncem třetiny již bylo vyrovnáno. Martin Růžička opět operoval na svém místě a dostal tam přesný pas od pravého mantinelu od Rotha. Podruhé v podobné pozici se už hráč s číslem sedmadvacet nepletl. Oceláři se z vyrovnaného skóre radovali pouze necelou minutu, poté propálil Hrubce od modré Ondřej Němec. Třinecký brankář měl zastíněný výhled a puk zapadl za jeho záda. Druhou třetinu tak o jednu branku vyhráli domácí.

Na rozdíl od začátku druhé třetiny, úvod třetí části patřil přesilovce Komety. Domácí ji však odehráli tristně. Hned na konci první minuty ujížděl sám na Vejmelku Dravecký, puk mu při zakončení sjel z čepele. Do zakončení se v oslabení dostal i Adamský. Oceláři pak sehráli celkem solidní přesilovku po vyloučení Malce, nevyužili ji a po minutě zkomplikoval situaci třineckým hráčům Peter Mueller. Ten v pádu dloubnul před Hrubcem do puku a vsítil svůj druhý gól v zápase. Ocelářům se naskytla možnost ještě s utkáním něco udělat poté, co fauloval Plekanec, ale i tato přesilovka zůstala nevyužita. Početní převahu dostali dvacet sekund po návratu domácí čtrnáctky i hráči Komety a vyžili ji po půlminutě, když Martin Zaťovič šikovně tečoval Muellerovu střílenou přihrávku. Do konce zápasu již žádný další gól nepadl – šlágr kola tedy patřil Kometě.

Kamil Pokorný (HC Kometa Brno): "Chtěl bych říct, že jsme viděli výborný zápas. Obě mužstva měla řadu šancí, my jsme využili dvě přesilové hry, což byl jeden z důležitých faktorů k vítězství. Jsem spokojen s maximální bojovností všech kluků, chtěl bych ocenit brankáře Vejmelku, jenž podal vynikající výkon, který potřebujete k pokoření soupeře jako je Třinec. Hráli jsme se soupeřem, který z posledních patnácti utkání dokázal čtrnáct vyhrát. Kluci ukázali charakter a i když nám v utkání bylo ouvej, tak jsme se dokázali udržet a díky přesilovým hrám a dalším dvěma vstřeleným brankám jsme si došli pro vítězství, za což jsme hodně rádi."

Marek Zadina (HC Oceláři Třinec): "Myslím si, že jsme utkání nezačali špatně. Hned v úvodu jsme měli samostatný nájezd a další šance, ale zhodnotil bych to úplně jednoduše. Myslím si, že tento zápas rozhodlo neproměňování šancí a přesilové hry. Právě přesilové hry nás v poslední době hodně trápí, hráči je musí zjednodušit a musíme se celkově zlepšit právě v této činnosti."