Kanada vítězí nad Davosem v prvním zápase skupiny Cattini

26.12.2018 · Michal Samiec
DAVOS: Úvodní utkání druhé skupiny Spenglerova poháru začalo ve vysokém tempu. Kanadští hokejisté však v první třetině dokázali vstřelit pouze jednu branku. Ve druhé části hry své vedení navýšili, Davos se ale dostal zpět do zápasu a diváci v zaplněné Vaillant Areně sledovali vyrovnané drama až do samotného konce.
1. záp. sk. Cattini, středa 26.12.2018
Davos
Team Canada
1:2
Vaillant Arena
Třetiny: 0:1, 1:1, 0:0  Branky a nahrávky: 39. Bader – 6. Boychuk (Després, Dalpe), 24. D’Agostini (Ebbett). Rozhodčí: Stricker, Watson – Castelli, Progin. Vyloučení: 6:4, navíc Klasen (Davos) 10 min. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 6 300 (vyprodáno). Střely na branku: 25:36. Průběh utkání: 0:2, 1:2.
HC Davos: Lindbäck – Nygren, Kparghai, Du Bois, Stoop, Sanguinetti, Buchli, Heldner, Jung – Ambühl, Lindgren, Meyer – Hischier, D. Wieser, M. Wieser – Pestoni, Aeschlimann, Egli – Simion, Bader, Klasen.
Team Canada: Fucale – Bieksa, Wiercioch, Fabbro, Quincey, Després, M. Noreau, Curran – Dalpe, Boychuk, Emmerton – Ebbett, D´Agostini, DiDomenico – Micflikier, D. Moore, Lapierre – T. Mitchell, Cracknell, Winnik – Gagnon.

První třetina utkání mezi pořadatelským Davosem a reprezentací Kanady vytvořenou převážně z hráčů působících ve švýcarské soutěži nabídla dominantní představení hokejistů s javorovým listem na hrudi. Diváci v zaplněné a bouřící Vaillant Areně sledovali prakticky hru na jednu branku, domácí hráči neměli moc mezihry ve svůj prospěch a brankář Fucale v kanadské brance nečelil mnoha výrazným příležitostem Davosu. Kanadě k výrazné převaze, kterou zdokumentovala i 17 střelami na branku Lindbäcka, pomohly i tři přesilové hry. Jediný gól první části hry vstřelil Zach Boychuk. Puk šel do branky Davosu od Boychukovy brusle, gól byl potvrzen až po prozkoumání videozáznamu. Kanada vstřelila ještě jednu branku – ve 13. minutě střelou švihem využili kanadští hokejisté přesilovku po sedmi sekundách od vyloučení Du Boise. Gól nemohl být uznán, poněvadž zlomek sekundy před tím, než kanadský hokejista vystřelil, vykopl při přesunu branku z pantů domácí brankář Lindbäck.

Druhá třetina nabídla diametrálně odlišný obrázek. Hrál se vyrovnaný hokej, minimálně v první polovině prostřední hrací doby, následně nadvládu nad soupeřem převzal domácí tým. Hráči Kanady, když přečkali úvodní nápor Davosu, ve čtyřiadvacáté minutě navýšili své vedení – to se utěšenou střelou s odrazem od brankové konstrukce prosadil Matt D’Agostini. Ve 26. minutě byl při úniku faulován Dalpe Baderem, ale nabídnuté trestné střílení neproměnil. Jednalo se pravděpodobně o ten okamžik, který převrátil misky vah na stranu Davosu, jenž se čím dál víc začal osmělovat. Tři přesilové hry ještě domácímu týmu nepomohly, ale po samostatné akci Thierryho Badera na začátku předposlední minuty druhé třetiny již bylo sníženo. Bader odzbrojil v obranném pásmu svého soupeře, projel s pukem na holi až do střelecké pozice mezi kruhy a dal na 1:2, což bylo skóre platící po druhé třetině.

Třetí třetina začínala za hratelného stavu z pohledu Davosu. Navíc po necelých dvou minutách putoval za katr Lapierre za zdržování hry. Domácím hokejistům se nepodařilo vyrovnat, a tak se jali kanadští hráči pracovat na tom utkání definitivně rozhodnout nebo se aspoň co nejvíc vítězství přiblížit. Zvedli otáčky a mezihra kolem poloviny třetí dvacetiminutovky byla v jejich režii. Umocnila to ještě přesilovka po vyloučení Marca Wiesera, byť zůstala nevyužita. Definitivní rozuzlení zápasu nepřinesla ani druhá početní převaha javorových listů ve třetí části. Domácí hráči ještě v samotném závěru zkusili hru bez brankáře, ale ta už změnu skóre nepřinesla ani na jedné straně. Druhé utkání tedy skončilo také vítězstvím 2:1 – první výhru ve skupině Cattini má na kontě reprezentace Kanady.