Je po nadějích, Oceláři podlehli Hamaru

09.10.2018 · Michal Samiec
Letošní pouť Champions Hockey League skončí pro Oceláře příští úterý, kdy se hraje odveta v Norsku na ledě Storhamaru Hamar. Rozhodlo o tom dnešní utkání pod Javorovým. To rozhodla v samotném závěru největší hvězda norské hokejové historie – Patrick Thoresen. Hosté vyhráli v Třinci 3:2.
CHL5, úterý 9.10.2018
Hamar
2:3
Třetiny: 0:1, 2:0, 0:2  Branky a nahrávky: 23. O. Kovařčík (M. Kovařčík, Roberts Bukarts), 37. Marcinko (Roberts Bukarts, M. Doudera) – 3. Dahlstrøm (Svensson, P. Thoresen), 46. Salsten (Fogström, Løkken Østli), 59. P. Thoresen (Svensson, Dahlstrøm). Rozhodčí: Jeřábek, Iarets – Lederer, Lhotský. Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2 669. Střely na branku: 32:16. Střely mimo: 21:27. Zblokované střely: 9:11. Vhazování: 26:32. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:3.
HC Oceláři Třinec: Hamerlík – Gernát, M. Doudera, Galviņš, D. Musil, Matyáš, L. Kovář, Bartko – Rudovský, Marcinko, Chmielewski – Svačina, Cienciala, Adamský – O. Kovařčík, M. Kovařčík, Roberts Bukarts – Hrňa, Hladonik, Christov - Przybyla.
Storhamar Hamar: Östlund - Løkken Østli, Irving, Bull, Aas-Eng Mikkelsen, J. Johansson, Vold Engebråten – P. Thoresen, Svensson, Dahlstrøm – Rønnild, Fogström, Salsten – J. Jensen, Larrivée, Zettergren – Dokken, Martinsen, S. Thoresen – Hesbråten.

Zásadní utkání z hlediska dalších nadějí Ocelářů v letošním ročníku Champions Hockey League začalo velkou šancí hostujícího Dahlstrøma, který se hned v první minutě dostal sám před Hamerlíka. Jeho pozice nebyla ideální, a tak nezakončil přesně. Lepší pozici měl o dvě minuty později – byl mezi kruhy zcela sám a obdržel přesnou přihrávku od Svenssona zpoza branky. Jako úvodní střelec utkání se tak do zápasového protokolu zapsal Robin Dahlstrøm. Vyrovnáno mohlo být ve čtvrté minutě, ale akci dvou na jednoho zakončil Bukarts střelou do masky hostujícího brankáře Östlunda. Domácí následně přežili přesilovku Hamaru po vyloučení Adamského a ve zbytku první třetiny měli více šancí. Mezi gólové příležitosti je třeba započítat minimálně výměnu puku mezi Gernátem a Svačinou a následnou střelu třinecké třináctky z hrany brankoviště, dorážku Ciencialy po práci Bukartse, který zavezl puk do útočného pásma, a křížná přihrávka Marcinka na sjíždějícího obránce Bartka a následný skvělý zákrok betonem gólmana Östlunda.

Oceláři druhou třetinu začali aktivně, již od prvních sekund pobývali v útočném pásmu Hamaru. Gól do Östlundovy sítě přišel po propadnutí bránících hráčů hostů v polovině třetí minuty. Útok bratrů Kovařčíků s Bukartsem po ťukesu na jeden dotyk vyrovnal – branku vstřelil Ondřej Kovařčík. Většinu druhé periody byl lepší Třinec. Měl lepší pohyb, byl častěji na puku, více ohrožoval branku Östlunda, než činili jeho spoluhráči na druhé straně u svatyně Petera Hamerlíka. Hosté sice aktivně sehráli přesilovku po faulu Rudovského, ke gólu to ale nevedlo. V pětatřicáté minutě šel za katr útočník norského týmu Martinsen, po sto sekundách k němu přisedl Rønnild a domácí Třinec dokázal krátkou přesilovku proti třem využít. Bukarts počkal, až bránící hráč Hamaru švihne hokejkou na svou pravou stranu a pak mu podél levé strany těla narýsoval přihrávku na Tomáše Marcinka, kterému stačilo nastavit hůl. Oceláři dobře – i když bezgólově – sehráli následující klasickou početní převahu. Samotný závěr ještě sice patřil hostům z Norska, ale jejich ofenziva byla jalová.

To ale neplatilo na začátku třetí třetiny. Stejně jako pro Oceláře i pro hráče Hamaru byl zápas pátého kola základní skupiny Champions Hockey League klíčový z hlediska dalšího případného účinkování v soutěži. Hosté zvýšili od čtyřicáté minuty otáčky, několikrát se nebezpečně prezentovali nepříjemnými a nebezpečnými tečemi před Hamerlíkovým brankovištěm, ve čtvrté minutě třetího dějství pak nedokázal odkrytou třineckou bránu napálit pukem Steffen Thoresen. Norský tým to ale nemuselo mrzet, gólově se totiž prosadil o dvě minuty později. Svižnou a hlavně přesnou střelu vyslal z vrcholu kruhu Erik Salsten. V následném průběhu třetí třetiny se zdálo, že více energie mají v zásobníku hosté, kteří odehráli velice nevýraznou druhou třetinu, ale do třetí části hry svůj výkon výrazně zvedli. Za rozhodnutím se necelé tři minuty před koncem snažil prodrat Adamský, ale k puku se probil moc blízko Östlundovy branky. Když už se zdálo, že utkání dospěje do prodloužení, hosté odvolali brankáře a hned se dokázali gólově prosadit. Střílená přihrávka Patricka Thoresena od pravého mantinelu se otřela o brusle jednoho z bránících hráčů a skončila za zády bezmocného Hamerlíka. Jelikož se v závěrečné necelé minutě a půl nepodařilo Třineckým vyrovnat, znamenala tato branka to, že Oceláři neskončí v konečném pořadí skupiny E výše než na třetím místě a play off evropské soutěže pro ně letos zůstane zapovězeno.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "Výsledek mě netěší. Měli jsme hodně vlažný začátek, prvních deset minut to nebylo ono. Potom jsme norský tým přehrávali, vytvořili jsme si spoustu příležitostí a v tom jsme pokračovali ve druhé části, ve které se nám povedlo otočit skóre. Soupeř vyslal třináct střel a z toho dal tři góly. Ukázal nám, jak se dávají branky. Ve třetině nám to proklouzlo mezi prsty a bylo to završené vlastním gólem. Pro mě je to zklamání."