Fantazie! HV71 poraženo a Oceláři jsou v play off!

10.10.2017 · Michal Samiec
Třinečtí Oceláři potřebovali před posledním zápasem základní skupiny Champions Hockey League uhrát se švédským mistrem HV71 Jönköping minimálně bod. Soubor trenéra Varadi však nenechal nic náhodě a soupeře porazil v normální hrací době 3:0. Třinec se tak může těšit na boje v play off evropské hokejové soutěže.
6.kolo, úterý 10.10.2017
HV71
3:0
Třetiny: 2:0, 0:0, 1:0  Branky a nahrávky: 2. Svačina (Polanský, Adamský), 10. Polanský (Adamský, Svačina), 57. Adamský (Hrubec). Rozhodčí: Stano, Hradil – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 5:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 115. Střely na branku: 20:23. Zblokované střely: 6:11. Vhazování: 33:29. Průběh utkání: 3:0.
HC Oceláři Třinec: Hrubec – Krajíček, M. Doudera, Bartko, Linhart, Adámek, Musil, Jank – Martin Růžička, Marcinko, Rákos – Svačina, Polanský, Adamský – Irgl, Cienciala, Hrňa – Chmielewski, M. Kovařčík, O. Kovařčík
HV71: Petterson Wentzel – Berglund, Jaakola, Pilut, Ytterell, Brännström, Reese, Cederholm – Tedenby, Ullström, Sweatt – Thörnberg, Ejdsell, Wärn – Sundh, Bengtsson, Figren – Brännström, Gustafsson, Andersson

Rozhodující souboj o postup ze základní skupiny Champions Hockey League ročníku 2017/2018 do osmifinále play off začal ve vysokém tempu. Skóre otevřeli již po 68 sekundách domácí, když slušně zaplněnou Werk arenu rozradostnila dorážka Vladimíra Svačiny od levé tyčky branky jönköpingského brankáře Petterson Wentzela. Hosté ze Švédska mohli srovnat velice brzy. Hned pár desítek sekund po Svačinově gólu putoval za katr Adámek, ale branku se soupeři vstřelit nepodařilo. Zápas dál probíhal ve vysokém tempu. Tým od švédského jezera Vättern se tlačil do vyrovnání a vynutil si další přesilovku. Zde měl velkou šanci Brännström, který si najel na vrchol kruhů, ale Hrubec byl pozorný. Týmu HV71 se vyrovnat nepodařilo, a tak udeřilo na druhé straně. Svačina šikovně uvolnil Adamského, ten pílil sám na hostujícího brankáře, ale těsně před ním uvolnil Jiřího Polanského přihrávkou na levé křídlo a třinecká třiadvacítka měla jednoduchou práci.

Hosté vědomi si toho, že pouze tříbodová výhra jim může dát postup do play off, dál Třinecké nutili k těsné obraně. Gól na holi měla dvakrát hvězda hostujícího týmu, kapitán HV71 a bývalý hráč pražského Lva Martin Thörnberg. Ten se dvakrát ocitl relativně osamocen na levém křídle útočného pásma Jönköpingu, ale dvakrát mířil příliš vysoko. Naopak na druhé straně se zřejmě Polanského formace rozhodla, že sama zápas rozhodne. V 15. minutě totiž hledal Svačina volného Adamského před úplně prázdnou brankou, třinecký hráč s číslem 83 byl ale včas pro hosty zablokován. A když nedal z obrovské šance několik desítek vteřin před koncem první části branku ani Sweatt po skvělém uvolnění Wärna, šlo se na první přestávku za dvougólového vedení Ocelářů.

Druhá třetina se nesla ve znamení marného dobývání třinecké branky švédskými nájezdníky. Už ve druhé minutě prostřední části mohl snížit dnes velmi viditelný hostující kapitán, ale schovanou střelu zpoza obránce Hrubec vyrazil. Dvě velké šance jsme viděli ve 23. minutě ve čtvrté přesilovce Jönköpingu. Nejprve dostal na levé křídlo nabito na ránu z první Figren, Hrubec odolal. Následně unikal hostujícím obráncům po pravém křídle Marcinko, ale jeho ránu Pettersson Wentzel viděl a vyrazil. Oceláři mohli vedení navýšit v signalizované početní výhodě po faulu na Ondřeji Kovařčíkovi, sám faulovaný měl výbornou pozici mezi kruhy, kam mu nabil Růžička, ale minul. Paradoxně následující přesilovka Třineckým vůbec nevyšla.

Po jejím skončení těsně po polovině utkání ujeli do akce dva na jednoho Cienciala s Irglem, prvně jmenovaný zkusil zakončit sám, ale jeho štiplavou ránu vyrazil hostující gólman ramenem. Dvě obrovské šance jsme viděli o několik okamžiků později. Nejprve zpoza branky dostal nahrávku na ránu z první Musil, pořádně se do toho opřel a brankář týmu HV71 jen s vypětím všech sil vyrazil. Na druhé straně mohl skórovat Bengtsson, který před bránou Hrubce vložil hůl do puku, jenž ale jen prosvištěl do rohu. 46 sekund před koncem druhé třetiny přišla pátá přesilová hra Jönköpingu a ještě do završení čtyřicáté minuty mohl snížit výborný Thörnberg nebo od modré pálící Pilut. Branku nedali, a tak se do závěrečné periody šlo za stavu, jejž určila první dvacetiminutovka.

Ve třetí třetině se už hostům s výsledkem utkání nepodařilo nic udělat. Kdyby využili některou z řady šancí v úvodních minutách, jistě by z jejich pohledu zápas ještě byl hratelný. Ve třetí minutě závěrečné hrací doby unikl Bengtsson, bylo to v přesilové hře Ocelářů, ale než švédský útočník stihl zakončit, dojel a zneškodnil jej Růžička. Třinečtí mohli skóre navýšit po šanci Ciencialy, který stejně jako ve druhé periodě unikal s Irglem na křídle, ale stejně jako třetinu předtím zkusil sám vystřelit a minul. Více ze hry měli hosté, ale branku se jim stále nedařilo vstřelit, s přibývajícím časem a uplývajícími šancemi na postup měli i čím dál větší problém vyrobit si brankovou příležitost.

Již pět minut před koncem utkání sáhli hostující trenéři k odvolání brankáře, hned po pár sekundách mohl definitivně rozhodnout Růžička, ale trefil od modré čáry pouze tyč opuštěné svatyně. Po buly v útočném pásmu Ocelářů se vrátil na své místo brankář HV71 Petterson Wentzel, když byli jönköpingští hokejisté nastěhovaní v pásmu, už pokukoval po hráčské lavici, chtěl se opět stáhnout. Mezitím Šimon Hrubec, který díky své velmi dobré práci s holí občas zkouší při power play soupeře vstřelit branku, poslal na jeho svatyni puk přes celé hřiště. Hostující brankář duchapřítomně zůstal v brance a puk zastavil. O pár chvil později už ale nemohl nic dělat. Od zadního mantinelu trefil prázdnou bránu týmu HV71 Martin Adamský. Oceláři tak porazili švédského mistra 3:0 a ve městě pod Javorovým tak slaví postup do osmifinále evropské hokejové soutěže.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "Výsledek nás nesmírně těší. Podařil se nám vstup do utkání, kdy jsme dvakrát skórovali. Švédský tým zabral, měl šance, ale výrazně nás podržel Šimon Hrubec. Ve druhé části se hra vyrovnala, soupeře jsme posadili na koně častými fauly. V závěru jsme si výhru pohlídali, drželi jsme systém, drželi jsme soupeře daleko od naší branky. Je to parádní soutěž, dostali jsme se mezi nejlepších šestnáct týmů, je to velký úspěch!"