Domácí prokletí prolomeno

04.12.2009 · Tomáš Vacho
Naši hokejisté se v dnešním utkání před televizními kamerami prezentovali v tom nejlepším světle, když prolomili nepříznivou domácí sérii 130 minut bez vstřelené branky a v konečném součtu porazili soka z Vítkovic poměrem 4:0.
30.kolo, pátek 4.12.2009
Vítkovice
4:0
Zimní stadion Třinec
Třetiny: 1:0, 2:0, 1:0  Branky a nahrávky: 7. Kohn (Polanský, Růžička), 25. Kanko (Hampl), 37. Polanský (Růžička), 56. Polanský. Rozhodčí: Šindler, Rudý – Jelínek, Pešek. Vyloučení: 4:6. Využití: 1:0. Diváci: 3046. Průběh utkání: 4:0.  3046
Duba - Hrabal, Zíb, Seman, Malec, Cartelli, Výtisk, Andersons, Lojek - Růžička, Polanský, Kohn - Květoň, Peterek, Martynek - Tomas, Bonk, Polák - Podešva, Hampl, Kanko.
Štěpánek - Jurečka, Trnka, Kuboš, Stehlík, Sičák, Voráček - Klimek, Burger, Hubáček - Treille, Štefanka, Svačina - Ujčík, R. Hruška, Kvapil - Roman, Vrána, Šedivý.

Prestižní moravskoslezský souboj probíhal před televizními kamerami v rychlém tempu již od prvních minut. Pohledný hokej ve stylu nahoru-dolů přinesl řadu zajímavých situací na obou stranách, na vážnější šanci jsme si ale museli počkat až do sedmé minuty. To se ke střele odhodlal domácí Kohn, jehož Martinem Růžičkou tečovaná střela prosvištěla těsně nad břevnem Štěpánkovy klece. Třinečtí ale v akci pokračovali dál a nakonec z toho byla branka, kterou v čase 6:36 vstřelil po Polanského příhře mezi kruhy prudkou střelou do horní části branky Ladislav Kohn. Třinec tímto gólem prolomil nelichotivou domácí sérii bez vstřelené branky, která trvala 130 minut. Vítkovičtí ale hlavy nesložili a dokázali si vytvářet dobré příležitosti i nadále. Jako například tu ze třinácté minuty, kdy se do zakončení dostal Yorick Treille, jehož pokus Duba zkrotil až napotřetí. Blízko k vyrovnání byl v patnácté minutě i Sičák, bombou z levé strany ale Dubu nepřekvapil. Přestože to byli hosté, kdo měl mírně navrch v závěru prvního dějství, ke změně stavu již do první sirény nedošlo.

Hokejová podívaná pokračovala i po přestávce – Jurečkovu ránu od modré Duba neudržel, ale dotírající Klimek s Hubáčkem se k poskakujícímu puku dostali příliš pozdě. V průběhu dvaadvacáté minuty byly blízko k rozvlnění brankové sítě oba celky: Nejprve se Polanský snažil ukázat své technické dovednosti, střela po stahovačce z levého kruhu ale zamířila jen do skvěle postaveného Štěpánka; z brejku se mohl následně blýsknout Štefanka, puk ale zamířil jen těsně vedle pravé tyče domácí branky. Pětadvacátá minuta přinesla další změnu skóre ve prospěch domácích, protože Hampl ihned po vyhraném vhazování v útočném pásmu předložil touš Petru Kankovi, jehož pohotová rána vymetla pravý horní růžek. Ostravané se ve druhé třetině prezentovali poměrně nedisciplinovanou hrou, kterou se připravovali o možnost reakce na nepříznivý vývoj. Podobně tomu bylo i v osmadvacáté minutě, kdy se nechal vyloučit Klimek a v následné přesilovce zaúřadoval Ladislav Kohn, jehož bomba rozezněla břevno. Minuta číslo dvacet sedm byla šťastnou chvílí opět pro Oceláře, jelikož Růžičkou vybojovaný kotouč u pravého mantinelu nadvakrát dopravil za Štěpánkova záda Jiří Polanský a třinečtí zvedali ruce nad hlavu potřetí.

Úvodní minuty třetího dějství jednoznačně patřily Vítkovicím, které se snažily s nepříznivým výsledkem zahýbat. Do zakončení se během první pětiminutovky drali postupně Burger, Štefanka a Stehlík, houževnatá obrana domácích ale nepovolila jakékoliv komplikace. V osmačtyřicáté minutě zbytečně zariskoval Duba, když drzým výjezdem a následným kličkováním v rohu obranného pásma málem nabídl hostům šanci ke snížení. Domácí věděli, že je ta pravá chvíle na bránění nabytého náskoku, Vítkovice tak musely vsadit na plnou podporu ofenzívy a otevřít hru. To se jim stalo osudným v šestapadesáté minutě, když Trnkovi během přesilovky na modré čáře utekl puk, čehož využil Jiří Polanský a ze samostatného nájezdu zpečetil gólový výčet utkání na 4:0.

Břetislav Kopřiva (HCO Třinec):
Byla tady vůle po vítězství, kluci do toho dali opravdu všechno. Jsme spokojení, pozměnili jsme herní styl, kluci to respektovali, zahráli to, co jsme po nich chtěli. Důležité bylo, že jsme neinkasovali v úvodu třetí třetiny branku, protože Vítkovice měly navrch. Děkuji hráčům za předvedený výkon.

Kamil Konečný (HC Vítkovice Steel):
Musím pogratulovat vítězům, kteří nás předčili úplně ve všem, především v prvních dvou třetinách. Hlavní rozdíl byl v přesnosti zakončení, domácí se trefili dvěma výstavními střelami. Třetí třetina již byla lepší, ale naše celková forma teď není ideální. Výsledek odpovídá průběhu utkání.