Ze Zlína se vracíme s prázdnou

01.10.2017 · Michal Samiec
Tvrdý direkt inkasovali před cestou do Švédska třinečtí Oceláři. Ve Zlíně prohráli v zápase, kde byli domácím minimálně vyrovnaným soupeřem, pokud si dokonce v průběhu duelu nevytvořili více gólových šancí, nakonec 0:4. O výsledku rozhodla závěrečná třetina, kde domácí třikrát udeřili a získali do té doby vyrovnaný zápas.
9.kolo, neděle 1.10.2017
4:0
Stadion Luďka Čajky
Třetiny: 1:0, 0:0, 3:0  Branky a nahrávky: 13. Roberts Bukarts (Ferenc), 42. Popelka (Z. Okál, Ferenc), 51. D. Šťastný, 55. Illo. Rozhodčí: Mrkva, Souček – Frodl, Rampír. Vyloučení: 6:5. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 3 907. Střely na branku: 28:36. Zblokované střely: 8:8. Hity: 3:5. Vhazování: 36:42. Průběh utkání: 4:0.
Aukro Berani Zlín: Kašík – Matějíček, D. Řezníček, Ferenc, Freibergs, Padrnos, Valenta, O. Horák – Ondráček, P. Sedláček, Kubiš – D. Šťastný, Honejsek, Roberts Bukarts – Z. Okál, Popelka, O. Veselý – Rihards Bukarts, Fryšara, Illo.
HC Oceláři Třinec: Strmeň – Adámek, Krajíček, Roth, Linhart, D. Musil, M. Doudera, Jank – Martin Růžička, Marcinko, Rákos – Irgl, Polanský, Adamský – Dravecký, Marosz, Svačina – Hrňa, Cienciala, D. Kofroň.

Zápas ve Zlíně byl pro řadu třineckých hokejistů jubilejním. Jiří Polanský dnes na ledě Zimního stadionu Luďka Čajky odehrál svůj 800. extraligový zápas, Erik Hrňa si připsal čtyřstý start, Rostislav Marosz pak zaokrouhlil počet utkání v nejvyšší soutěži na dvě stovky. Martin Růžička se ještě k tomu stal 14. hokejistou v historii třineckého klubu, který za něj v extralize odehrál 300 nebo více utkání. K těmto „kulatým“ mezníkům pak přibyly dvě premiéry – poprvé se v barvách Třince představil brankář Jan Strmeň a poprvé v extralize vůbec útočník David Kofroň.

Úvod zápasu byl v režii domácích Beranů. Ti do zápasu vtrhli s velkým zápalem, jako by jim palivo po nepříliš povedeném začátku základní části dodaly tři výhry v posledních třech utkáních. Navíc hned po 58 sekundách byl vyloučen Irgl a Zlínští tak mohli hrát přesilovku. V početní výhodě měl šanci mladší z lotyšských bratrů ve zlínském triku Rihards Bukarts, na druhé straně poprvé mohl skórovat hned ve své premiéře Kofroň, ale Kašíka neprostřelil. V prvních deseti minutách ještě po gólu volala šance Honejska, ale ani Strmeň nemusel lovit puk ze své sítě.

V jedenácté minutě dostali první šanci přesilové hry i hostující Oceláři. Podobně jako v pátek s Olomoucí však s nabídnutou přesilovou hrou nenaložili tak suverénně jako v dřívějších kolech, velkou šanci si vyrobili až po jejím konci. Dravecký si povozil v pásmu zlínské hokejisty a z mezikruží velmi nebezpečně prověřil Kašíkovu lapačku. O pár sekund později otevřeli skóre domácí. Ferenc vystřelil od modré, puk se odrazil od zadního mantinelu a ještě v letu jej usměrnil Roberts Bukarts za Strmeně.

Domácí následně mohli skóre navýšit, když byl vyloučený Polanský, ale v největší šanci Veselý orazítkoval horní tyč. Na začátku 19. minuty byl za napadení Draveckého po odehrání puku vyloučen Okál a druhá třinecká přesilovka vypadala mnohem nebezpečněji. Oceláři prakticky domácí nepustili z pásma a na Kašíka poslali několik nebezpečných střel, ale žádná se gólově neujala. Po první třetině tak vedli nejtěsnějším rozdílem domácí Berani.

Druhá třetina začala několika nebezpečnými střelami na obou stranách, následovalo společné vyloučení Okála, který putoval na trestnou už podruhé v zápase, a třineckého Marcinka. Oba bojovníci se vzájemně poštěkali, a tak je sudí poslal vychladnout na trestnou. Ve hře čtyř proti čtyřem se s pomocí Polanského vykombinoval z rohu Linhart a zjevil se sám před Kasíkem, ten ale čisté konto uhájil. Těsně před polovinou utkání Oceláři zvýšili obrátky, prvním poslem této situace byla čtvrtá formace, která skoro na minutu zavřela domácí v jejich pásmu, ale gól nevyprodukovala, byť několikrát pálil nebezpečně od modré Jank.

Ve 30. minutě byl vyloučen Ferenc, Třinečtí si v přesilovce vytvořili několik vyložených šancí. Za všechny zmiňme šanci Irgla, který pálil z první poté, co mu puk naservíroval na pravý kruh z pohledu domácího brankáře Svačina. Těsně před koncem přesilovky po faulu Ference usedl na lavici hanby i Ondráček za podražení Martina Růžičky. Tlak Ocelářů pokračoval, ale ani z této přesilovky neudeřilo. Jak to bývá, skórovat následně mohli domácí. Ve 35. minutě ujel střelec první branky s Honejskem, ale druhý jmenovaný Strmeně nepřekonal.

Ve 36. minutě byl vyloučen Doudera a i domácí měli jednu možnost hrát v přesilovce proti Třinci, ale nic kloudného nevymysleli. Naopak mezi tři tyče po špatné rozehrávce domácích pálil Hrňa. Když už se zdálo, že třetina, v níž byli Třinečtí jasně lepší, aktivnější a více střílející, skončí bezbrankově, ujel třinecké obraně Honejsek a jelikož jej v zakončení faulem vyrušil Irgl, dostal možnost jet trestné střílení. Honejsek ale pořádně nezakončil, a tak nedal Zlínským pro třetí třetinu nadějné dvoubrankové vedení.

Ve třetí třetině se do té doby vyrovnaný zápas překlopil na stranu Zlínských. Zatímco Honejsek nedokázal dvě sekundy před koncem prostřední hrací doby dát více klidu na hokejky domácímu týmu, úspěšnější byl 67 sekund po začátku závěrečné třetiny Michal Popelka, který uzmul na obranné modré puk, projel s ním po pravém křídle a zakončil přesně bekhendem. Na konci 48. minuty byl vyloučen Honejsek a Třinečtí měli šanci dostat se zpátky do hry. Velkou šanci spálil chvíli po začátku přesilové hry Hrňa, když z výborné pozice na vrcholu kruhu trefil lapačku brankáře Kašíka, noční můry třineckých hokejistů.

Oceláři nevyužili ani tuto početní převahu a 26 sekund po jejím skončení uzmul ztracený puk ve vlastním obranném pásmu David Šťastný a sólový nájezd zakončil přesně mezi betony brankáře Strmeně. Ten musel vypít kalich hořkosti až do dna. Ve svém premiérovém zápase odchytal solidní utkání, dlouho držel akcie Třineckých nad vodou, ale pět minut před koncem se mu nepovedla rychlá rozehrávka, Radoslav Illo ukořistil volný puk a zasunul jej za třineckého brankáře. Třinec tak prohrál ve Zlíně 0:4.

Martin Hamrlík (Aukro Berani Zlín): "Celý zápas od první do poslední minuty jsme odmakali, kluci předvedli enormní nasazení a bojovnost, tím pádem se k nám přiklonilo i štěstí. Třinec měl dobré přesilovky, ale díky Kašíkovi a obětavosti jsme udrželi vedení."

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "Pro nás je prohra bez bodu po průběhu utkání zklamáním. Odvedli jsme spoustu práce, ovšem dostali jsme smolný první gól. Myslím si, že ve druhé třetině jsme sahali po vyrovnání, měli jsme možnosti v přesilovkách, ale domácí zápas odbojovali. A když my jsme se dostali do šancí, vychytal nás Kašík."