Z ledu pražské Sparty body Oceláři nevezou

09.02.2021 · Martin Stebel
Makali, dřeli, ale padli. V rámci dohrávaného utkání 10. kola Tipsport extraligy se Oceláři představili na kluzišti vedoucí Sparty, kde chtěli prodloužit dlouhou vítěznou sérii. Třinečtí hokejisté odstartovali duel v O2 aréně na výbornou, po úvodní třetině díky trefám Adámka a Kurovského vedli, ale nakonec zásluhou obratu získali body domácí.
10, úterý 9.2.2021
Sparta Praha
3:2
O2 aréna
Třetiny: 0:2, 2:0, 1:0   Branky a nahrávky: 32. Řepík (Horák, Rousek), 36. Polášek, 58. Kudrna (Říčka, Sukeľ) – 3. M. Adámek (Hrňa, Kurovský), 9. Kurovský (Marcinko). Rozhodčí: Hodek, Šír – Lederer, Lhotský Vyloučení: 4:4. Využití: bez využití. Vhazování: 45:33. Střely na branku: 28:23. Zblokované střely: 7:5. Průběh utkání: 0:2, 3:2. Diváci: 0
HC Sparta Praha: Machovský (9. Salák) – Tomáš Dvořák, M. Jandus, Košťálek, Polášek, Kalina, O. Němec – Rousek (A), Horák, Řepík (C) – Kudrna, Sukeľ, Říčka – Šmerha, Pech (A), Forman – Dvořáček, Vitouch, Zikmund.
HC Oceláři Třinec: Kacetl (Štěpánek) – Gernát, M. Doudera, Freibergs, Kundrátek, Zahradníček, M. Adámek – Roman, P. Vrána (C), Martin Růžička (A) – Hrehorčák, M. Kovařčík, O. Kovařčík – Kofroň, Marcinko, Kurovský – Dravecký (A), Peterek, Hrňa – Ramik.

V utkání dvou nejlepších týmů extraligy začali lépe hosté. Na pokus kapitána Vrány ale Machovský dokázal zareagovat. Tohle varování Spartě nestačilo a brzy poté už inkasovala. Na pravém křídle se otevřel značný prostor pro Mariana Adámka, jenž velmi chytře vypálil na vzdálenější tyč. Puk si našel cestu mezi betonem a vyrážečkou do sítě a kreativní defenzor tak oslavil druhou branku sezony.

Pražané se snažili rychle odpovědět, ale Oceláři velmi dobře zahušťovali střední pásmo a neumožnili domácím souvislejší tlak. Za zmínku tak stojí možná jen Poláškovo nahození od modré, které se pokusil tečovat subtilní Pech, jenže Kacetl byl bezchybný. Skóre se tak změnilo na druhé straně a to v době, kdy na časomíře svítila devátá minuta. Před Machovského se důrazně natlačil Marcinko, puk ještě nenápadně posunul na Daniela Kurovského, který duchapřítomně z otočky po ledě skóroval podruhé.

To už bylo příliš na nervovou soustavu sparťanských trenérů, kteří sáhli k výměně gólmanů - Machovského nahradil Salák. Úvodní větší možnost týmu z metropole tak přišla na řadu teprve na konci dvanácté minuty, kdy Řepík hledal Horáka. Druhý jmenovaný ovšem netrefil zařízení. Sparta pozlobila Oceláře až v závěru třetiny, kdy se Kacetl měl za čím otáčet. Nebezpečně vypadala především Pechova teč, ale třinecký gólman znovu kraloval.

Svěřenci trenérů Hořavy a Jandače hýřili aktivitou také na startu druhé dvacetiminutovky, kdy se před Kacetlem objevila dvojice Říčka-Kudrna. Chvíli poté byli domácí znovu blízko. Tentokrát všudybyl Kudrna hledal před brankou Matúše Sukeľa, který ovšem nezakončil. Sparta se dočkala kontaktní branky až po polovině základní hrací doby. Ocelářům se nepovedlo vyhodit puk z obranného pásma, ten se dostal na hůl Horáka, který nakreslil ideální pas do předbrankového teritoria pro Michala Řepíka.

Minutu poté se znovu připomenuli hosté. Erik Hrňa to zkoušel nejprve z forhendu, ale jeho střelu Salák pokryl. Následně se třinecký křídelník dostal k bekhendové dorážce, ale také tu sparťanský brankář zlikvidoval. O několik chvil později se do zakončení dral Kurovský, ale ve finální fází byl poslán k ledu. Zákrok se ovšem nepískal a stav se tak změnil na druhé straně ledu.

Obránce Adam Polášek dostal nahrávku do jízdy, popojel okolo mantinelu, poté si vyhledal střeleckou pozici a těsně nad ledem našel skulinu mezi Kacetlovými betony. Sparta potrápila Oceláře i v závěru druhé části, kdy hrála přesilovku pěti proti třem. Puky svištěly okolo branky, ovšem hosté s vypětím všech sil tuto složitou situaci ubránili.

V úvodu třetího dějství mohl dokonat obrat hbitý Kudrna, ale pod ležícím Kacetlem puk do branky nedostal. Sparťanského brankáře naopak zaměstnal dělovkou Hrňa. Oba týmy ale dlouho spoléhaly především na pevnou defenzivní činnost. Tempo hry se stále drželo poměrně vysoko, ale vyložených šancí bylo jako šafránu, vzájemná souhra občas dosti pokulhávala. Zajímavé věci se tak odehrály teprve až v závěrečné pasáži.

Oceláři mohli vést díky přesilovce, kdy nechybělo mnoho Ondřeji Kovařčíkovi, jenž zkoušel Saláka pokořit bekhendem. Skórovat se nepovedlo následně ani Martinu Růžičkovi, který už se chystal uklidit puk do sítě. Udeřilo tak bohužel na druhé straně hrací plochy. V čase 57:23 se do střelecké listiny zapsal Andrej Kudrna. Slovenský křídelník se po nepřehledné situaci zorientoval před Kacetlem a desátým gólem sezony dal Spartě vedení. Hosté v závěru zkusili hru bez gólmana, ale k vyrovnávacímu efektu to už nevedlo. Po minulých dvou výhrách Ocelářů tak letos poprvé mohla slavit Sparta.

Josef Jandač (HC Sparta Praha): "Proti Třinci se nám nepovedl vstup do utkání, poměrně rychle jsme prohrávali 0:2. První třetina se nám příliš nevydařila. Od druhé části jsme zlepšili hru, po dvou vstřelených gólech jsme ještě mohli udeřit v přesilové hře, ale bohužel jsme ji nevyužili. Třetí třetina už byla vyrovnaná, nebylo k vidění moc vyložených šancí. V závěru utkání se štěstí přiklonilo k nám, za vítězství jsme moc rádi."

Marek Zadina (HC Oceláři Třinec): "Viděli jsme velice kvalitní utkání, hrálo se nahoru dolů. Duel jednoznačně splnil naše očekávání. Na začátku zápasu se nám podařilo vstřelit dva góly. Ve druhé třetině soupeř vyrovnal hru a dostal se na koně. Chyb se musíme do příštích zápasů vyvarovat. Bohužel v závěru utkání se nám již nevydařila přesilová hra a naopak jsme inkasovali potřetí. Mrzí nás, že jsme nebodovali, ale musíme jít dál."