Z ledu mistrovského Brna vezou Oceláři cenný bod

08.09.2017 · Martin Stebel
Vstup do letošního ročníku Tipsport extraligy vyšel třineckým Ocelářům solidně. Na kluzišti úřadujících šampiónů z Brna získali svěřenci trenérského dua Varaďa-Zadina cenný bod za porážku v samostatných nájezdech. Hned dvakrát se v městě pod legendárním hradem Špilberkem prosadil ocelářský novic Tomáš Marcinko, po jedné trefě přidali Zbyněk Irgl a Erik Hrňa.
1.kolo, pátek 8.9.2017
Kometa Brno
5:4sn
DRFG aréna
Třetiny: 2:3, 0:1, 2:0 - 0:0  Branky a nahrávky: 5. V. Němec (Štencel, Vincour), 7. Vincour (Zaťovič, M. Erat), 54. Hruška (M. Erat, O. Němec), 58. O. Němec (M. Erat). rozh. nájezd T. Svoboda – 1. Marcinko (Martin Růžička, Roth), 9. Irgl (Dravecký, M. Kovařčík), 16. Marcinko (Rákos, M. Doudera), 33. Hrňa (Krajíček) Rozhodčí: Hejduk, Petružálek – Gerát, Hynek Vyloučení: 6:8 Využití: 1:1 Střely na bránu: 38:35 Úspěšnost vhazování: 48% : 52% Zblokované střely: 12:8 Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:4, 4:4, 5:4 Diváci: 7454 Nejlepší hráči utkání: Martin Erat - Tomáš Marcinko
HC Kometa Brno: Čiliak (Vejmelka) – J. Krejčík, O. Němec (C), Gulaši, Štencel, Malec, Bartejs, F. Král – T. Svoboda, Hruška (A), M. Erat (A) – Zaťovič, V. Němec, Vincour – Mallet, Nahodil, H. Zohorna – J. Káňa, Dočekal, Haščák.
HC Oceláři Třinec: Hrubec (Hamerlík) – Krajíček (C), Adámek, Linhart, Roth, M. Doudera, D. Musil – Rákos, Marcinko, Martin Růžička (A) – Adamský (A), Polanský, Petružálek – Dravecký, M. Kovařčík, Irgl – Svačina, Cienciala, Hrňa.

Duel na ledě mistrovského Brna začal pro Oceláře naprosto snově. Hned po půlminutě napřáhl na modré Roth, ve skrumáži před brankou se k puku dostal Růžička, který ještě neskóroval, ale povedlo se to v předbrankovém prostoru důraznému Tomáši Marcinkovi. Domácí hokejisté se ovšem poměrně brzy otřepali a srovnali krok. Začátkem páté minuty měl za brankou hodně místa Jan Štencel, nabídl puk neobsazenému Vojtěchu Němcovi, který z bekhendové strany dokázal Hrubce překonat.

Dvě minuty poté už Brno dokonce vedlo. Přesilovkou souhru při vyloučení Adámka dokázal potrestat pohotovou ránou Tomáš Vincour, kterému mezi kruhy optimálně načasoval nahrávku Martin Zaťovič. Oceláře ovšem tahle trefa určitě nepoložila a nadále byli aktivní. Rezultovalo z toho vyrovnání, které měl na svědomí Zbyněk Irgl, jenž těžil z rychlé souhry s Draveckým v přečíslení.

Ofenzivní apetit hostujících hráčů byl v první třetině gigantických rozměrů. Důkazem toho byla 16. minuta, kdy nejprve pálil od modré Doudera, po divokém odrazu se ke kotouči mezi kruhy dostal dnes už podruhé Tomáš Marcinko a brněnský Čiliak byl po jeho bekhendovém zakončení po ledě naprosto bezmocný.

Prostřední část už tolik útočného hokeje nenabídla, ale o zajímavé okamžiky nouze rozhodně nebyla. Nejprve se připomenul Kanaďan Mallet, jehož prudký pokus z křídla třinecký gólman zpacifikoval. Srovnáno mohlo být rovněž po střele Hynka Zohorny, ale puk pouze zazvonil na brankovou konstrukci.

Aktivitu Komety ukončila až 30. minuta, kdy se faulu dopustil bývalý člen třineckého dorostu Jan Štencel, který putoval za katr na 2+2 minuty. Početní výhodu gólově zhodnotil po ideálně adresné přihrávce kapitána Krajíčka Erik Hrňa. Jeho tvrdý projektil z pravého křídla nekompromisně zaplul za Čiliakova záda - 2:4!

Vedení Slezanů mohlo být ještě výhodnější v samotném úvodu třetí periody, kdy se po souhře se Svačinou málem trefil Irgl, jenže v rozhodujícím okamžiku mu kotouč sjel z čepele. Snaha Brna o korekci nepříznivého stavu byla enormní, jenže hosté velmi pečlivě zahušťovali střední pásmo a nepouštěli Jihomoravany do přečíslení.

Osm minut před koncem se neprosadil brněnský šikula Vojtěch Němec, který si v samostatném úniku nepřišel na spolehlivého Hrubce. Kontaktní branky se obecenstvo v DRFG aréně dočkalo teprve v čase 53:50, kdy při hře čtyř proti čtyřem skóroval tvrdou střelou z mezikruží po asistenci Erata Jan Hruška.

Dvě a půl minuty před koncem třetí dvacetiminutovky už na kostce nad ledem svítil nerozhodný stav. Ostřílený veterán Erat naprosto precizně našel zpoza branky mezi kruhy volného Ondřeje Němce, který se pohotovou střelou do horní části branky nemýlil a poslal tak utkání do pětiminutového nastavení.

V prodloužení měl na třinecké straně nadějnou možnost těsně před závěrem v úniku Vladimír Dravecký, jenže Čiliak jeho pokus zneškodnil. O bonusovém bodu pro domácí celek tak rozhodl v páté sérii samostatných nájezdů Tomáš Svoboda.

V neděli 10. září se Oceláři v rámci domácí premiéry představí proti Plzni. Utkání ve WERK ARENĚ startuje v 15:00 hodin.

Kamil Pokorný (HC Kometa Brno): "Myslím, že nás poznamenal gól v první minutě. Oceláři odehráli výborné utkání, z obou stran vynikající zápas musel diváky bavit. Defenzíva z pohledu trenéru asi nebyla top, za stavu 2:3 jsme dali tyčku, břevno, obracely se karty, soupeř využil přesilovku a zvýšil na 4:2, o to více si ceníme výsledku. Tým ukázal sílu, kluci dokázali srovnat a v nájezdech otočit skóre. Soupeř hrál výborně a o to více si dvou bodů vážíme."

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "Myslím si, že na první kolo to bylo utkání s výbornou kulisou, nábojem, samozřejmě nás mrzí, že to nedopadlo lépe, měli jsme náskok, více ze hry ve třetí třetině a domácí jsme k ničemu moc nepustili. Sami jsme jim naopak dělali problémy v pásmu. Utkání zlomilo nejspíše vyloučení při naší přesilovce, malinko jsme zaváhali a domácí snížili. Potom zabrali. Gratuluji domácím, je to skvělý tým a ne nadarmo loni vyhráli titul."