Z Pardubic s jedním bodem a dobrým příslibem

17.03.2010 · Tomáš Vacho
P a r d u b i c e - Svěřenci Pavla Marka a Břetislava Kopřivy ve druhém utkání čtvrtfinálové série sice nezopakovali včerejší triumf, ale v celkovém součtu obou utkání si v pardubické ČEZ Aréně vedli dobře. Před přesunem do Třince je bilance mezi mužstvy naprosto vyrovnaná, což je pro naše barvy dobrým příslibem.
ČF2, středa 17.3.2010
Pardubice
5:3
Třetiny: 2:2, 1:0, 2:1  Branky a nahrávky: 11. Somík (Kolář II, Špirko), 12. Starý (Kolář I, Nakládal), 31. Starý (Koukal, Kolář I), 46. Somík (Píša, Pineault), 50. Sýkora (Koukal, Píša) - 9. Květoň (Malec), 18. Balej (Platil), 60. Růžička (Kohn, Bonk). Rozhodčí: Homola, Jeřábek - Bádal, Pouzar. Střely: 38:21. Vyloučení: 9:11, navíc Květoň (TRI) 10 minut a Kanko (TRI) 10 minut. Využití: 1:1. Diváci: 9420. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2, 5:2, 5:3.  9420
Hašek -Nakládal, Havíř, Jillson, Kolář II, Píša, Kočí, Mitchell - Kolář, Koukal I, Starý - Pineault, Špirko, Somík - Sýkora, Zohorna, Pivko - Rákos, Kousal, Buchtele - Nahodil.
Hamerlík - Hrabal, Seman, Malec, Zíb, Cartelli, Platil, Andersons, Lojek - Růžička, Bonk, Kohn - Květoň, Peterek, Martynek - Polanský, Pospíšil, Kanko - Polák, Tomas, Balej.

Úvodní minuty probíhaly vyrovnaně, Pardubice již nepůsobily tak suverénně, jako na začátku včerejšího střetnutí. I dnes jsme sledovali velice atraktivní hokej na obou stranách, zajímavých situací jsme se dočkali již v první minutě, kdy Sýkora plazivou střelou z úhlu našel pravou tyč třinecké brány. Třinečtí odpověděli prakticky ihned a v rozmezí tří minut se do dobrých střeleckých pozicí postupně propracovali Bonk, Pospíšil a Platil, jenže jistý Hašek nepovolil. Rychlé tempo, ve kterém střídala akce akci, mohlo otevřít skóre na obou stranách. Tohoto privilegia se dočkali Třinečtí v deváté minutě, kdy se z otočky trefil David Květoň. Jenže Východočeši za žádnou cenu nechtěli připustit včerejší průběh a zaveleli k obratu. Půl minuty od sebe dělilo zářez Radovana Somíka, který šikovně tečoval nahození, a branku Jana Starého, jehož projektil propadl Hamerlíkovi mezi betony. Oceláři hlavu nesklopili a i nadále vedli se svým sokem minimálně vyrovnaný duel. Nevídaná bojovnost a odohodlání, které Oceláři předvedli i dnes, bylo ještě do první sirény odměněno. Nejenže se podařilo bez větších obtíží ubránit dvojnásobnou přesilu soupeře v šestnácté minutě, ale Oceloví chlapci dokázali i srovnat skóre. Jozef Balej totiž na modré čáře zachoval chladnou hlavu a bez rozpaků vyslal jedovatý projektil mezi betony, který Hašek neudržel.

Ve čtyřiadvacáté minutě byly podruhé v této sérii využity služby videorozhodčího k posouzení situace, ve které byl Hamerlík natlačen do branky. Zamítavý verdikt udržel nerozhodný stav. Zhruba od pětadvacáté minuty začalo utkání nabírat jiných rozměrů, vyrojilo se množství zákeřných faulů a oplácení, sudí však nad těmito situacemi přimhuřovali oči. V polovině utkání se odehrály nejpodstatnější události druhé třetiny. David Květoň nejprve schoval technickou střelu za obránce tak šikovně, že Hašek nestihl včas zareagovat, puk však pouze rozezněl břevno. Následně Pardubice předvedly názornou ukázku všem známého pravidla o nedání a dostání. Jan Starý totiž přijal výzvu Petra Koukala a poslal svůj tým znovu do vedení. Zbytek druhé třetiny byl ve znamení častých vyloučení, skóre se ale až do odchodu hráčů do kabin neměnilo.

Jan Starý na začátku čtyřiadvacáté minuty vylekal všechny domácí fanoušky, když zahrál malou domů na Haška, který to absolutně nečekal, kotouč však za brankovou čáru nedoputoval. Další příležitost srovnání kroku měli Oceláři přesně za minutu ale Martin Růžička v nefalšované ložence nedokázal zkrotit neposedný puk. V minutě číslo čtyřicet tři bylo zle – zadáci s drakem na prsou nedokázali vyčistit prostor před Hamerlíkem, který dorážkou Radovana Somíka kapituloval počtvrté. Oceláři to nevzdali a bojovali dál, jenže chybělo potřebné štěstí a možná trochu přidali na důrazu v osobních soubojích. A tak se stalo, že v padesáté minutě se tři třinečtí najednou ocitli na trestné lavici. Dvojnásobné přesily se Východočeši zhostili výborně, přidali další branku z hole Petra Sýkory a bylo hotovo. Zbytek zápasu byl plný vyhrocených momentů, které toho tolik s hokejem moc společného neměly, nicméně toto k play-off zřejmě patří. Martin Růžička ještě třináct sekund před závěrem dokázal vsítit branku, která alespoň srovnala celkové skóre v sérii. Díky tomu proti sobě tato mužstva v sobotním střetnutí nastoupí s naprosto vyrovnanými čísly.

Naše mužstvo dnes nepředvedlo špatný výkon, přesto hráči z ledu odešli jako poražení. Z obou zápasů, které zde Oceláři odehráli, ale přetrvává dobrý pocit. Obě utkání byla oboustranně atraktivní a celá série se teď stěhuje do třinecké Werk Arény, což se jeví jako výhoda právě pro naše barvy.

Břetislav Kopřiva (HCO Třinec):
Chtěli jsme využít vítězství v prvním zápase, věděli jsme, že Pardubice nebudou v optimální pohodě. V první třetině jsme ale inkasovali dva rychlé góly. Pak jsme sice vyrovnali a věděli jsme, že druhá třetina bude pro vývoj duelu rozhodující. V polovině zápasu jsme ale inkasovali, pak jsme už nebyli schopni vyrovnat, z naší strany rostly emoce, byli jsme často vylučováni a to ovlivnilo zápas z naší strany.

Jan Votruba (HC Eaton Pardubice):
Uvědomovali jsme si důležitost zápasu, jet do Třince za stavu 0:2 by bylo hodně špatné. Hráči k utkání přistoupili velmi zodpovědně, bylo tam výborné nasazení, měli jsme i více důrazu do brány. Nepřehrávali jsme tolik situace a vstřelili nějaké góly. V dalších zápasech se musíme ukáznit a neoplácet fauly, které stejně nic neřeší. Emoce budou jistě ještě stoupat, v tom se také musíme udržet, protože těch vyloučení je zbytečně moc.