Vyrovnaný souboj se Spartou za dva body

13.11.2013 · Tomáš Vacho
Dnes se Oceláři střetli se soupeřem z hlavního města v netradiční středeční čas a navíc před televizními kamerami. Ve vyrovnaném zápase Třinec dokázal dvakrát vyrovnat, díky čemuž zápas dospěl až do samostatných nájezdů, ve kterých zásluhou dvou branek Polanského zvítězil.
19., středa 13.11.2013
Sparta Praha
3:2sn
Třetiny: 0:1, 1:1, 1:0 - 1:0  Branky a nahrávky: 23. Květoň (Roth, Varaďa), 45. Polanský (Adamský, Orsava), 65. Polanský – 18. Kumstát (Pech), 24. Rolinek (Piskáček). Rozhodčí: Hradil, Hrubý – Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:7. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2, 2:2.
Hrubec (Trenčan) – Galvas, Hrabal, Linhart, Roth, Kania, Krejčí, Foltýn, Lojek – Rákos, Zagrapan, Martin Růžička – Adamský, Polanský (A), Orsava – Varaďa (A), Peterek (C), Květoň – Rufer, Marek Růžička, Matuš
Pöpperle (Král) – Piskáček, Pilař (A), Krejčík, Švrček, Philipp, Sičák, Kubát – Rolinek (C), Hlinka (A), Ton – Buchtele, Pech, Kumstát – I. Rachůnek, Přibyl, Klimek – T. Rachůnek, Bahenský, Simon

Úvod zápasu byl opatrný a nesl se především v duchu nedisciplinované hry obou celků. K relativně dobrým příležitostem se dostali nejprve domácí, když v desáté minutě Růžička netrefil poloodkrytou bránu a v jedenácté minutě neuspěl ani Hrabal se svou prudkou ranou příklepem.

O otevření skóre se však postarali hosté, a stalo se tak paradoxně při jejich oslabení. Pech nejprve ujel po neúspěšné třinecké akci do brejku, kde následně našel Petra Kumstáta, který přesně zakončil. V devatenácté minutě mohl navýšit vedení před gólmanem osamocený Ton, který ale dobrou šanci nepřetavil v branku.

Domácí nastoupili do druhé třetiny s větší vervou, což se projevilo již ve třiadvacáté minutě, kdy původně zpackanou akci spoluhráčů zakončil bombou od modré čáry Roth. Trajektorii puku lehkou tečí změnil David Květoň, který byl označen jako autor branky.

Hosté však získali zpět ztracené vedení již o minutu později, když v přesilové hře využili vyhrané vhazování a zásluhou Tomáše Rolinka vsítili druhou branku.

Zhruba v polovině zápasu se zrodila dobrá akce z hole Petra Kumstáta, ale levá brusle třineckého gólmana bleskurychle zasáhla proti jeho blafáku. Domácí se urputně snažili srovnat skóre ještě ve druhé třetině, což se málem podařilo, ale to by Orsava nesměl trestuhodně minout Polanského příhru do jasné příležitosti.

Do poslední periody tak mužstva nastoupila za stavu více vyhovujícím Spartě. Pro tu mohl zajistit dvoubrankový náskok Ivan Rachůnek již na začátku čtvrté minuty třetí třetiny, ale v dobré příležitosti nedokázal puk zvednout nad Hrubcův beton.

O slovo se tak znovu přihlásili Oceláři, kterým se i podruhé v utkání podařilo vyrovnat. Jednalo se o poměrně šťastnou situaci, protože nepřesná střela Orsavy se odrazila od zadního mantinelu přesně na hůl Jiřího Polanského před prázdnou bránu.

Zbytek základní hrací doby byl již pouze v duchu vyčkávání na chybu soupeře, která již ale na žádné ze stran nepřišla a utkání tak dospělo do prodloužení.

Na začátku prodloužení se do zakončení prodral Adamský, ale neuspěl, na straně druhé se hned z protiakce prezentoval dobrou střelou Ton, ale Hrubec tým podržel.

Po hluchém místě se blížil konec prodloužení, ale přišla ještě jedna zápletka. Rolinek se nechal vyloučit a Třinec tak dostal přes půl minuty trvající přesilovku 4 na 3. V ní střely na Pöpperleho doslova pršely, ale neuchytila se žádná.

V následujících samostatných nájezdech byli úspěšnější domácí a díky dvěma zásahům Jiřího Polanského získali jeden bod navíc. Za hosty se trefil Jan Buchtele.

Pavel Marek (Třinec): "Porazili jsme obrovsky silného soupeře, který svou kvalitu prokázal i na ledě. Moc si toho vítězství vážíme. Celé mužstvo zasluhuje pochvalu za to, jak celý zápas zvládlo, dvakrát jsme dotáhli vedení Sparty. Nájezdy jsou loterie, štěstí se v nich přiklonilo na naši stranu."

Josef Jandač (Sparta): "Je velká škoda, že za stavu 2:1 jsme neodskočili do dvoubrankového rozdílu. Šancí jsme na to měli několik, ale bohužel jsme je neproměnili a Třinec nás potom za to potrestal. Nájezdy nehodnotím, ale pravidlo o posunutí branky by určitě stálo za nějakou diskuzi. Vím, že to vychází z mezinárodních pravidel, ale mělo by se uvažovat o změně alespoň pro naši extraligu."