V tuhé bitvě úspěšnější Mountfield HK

29.10.2017 · Michal Samiec
Tuhou defenzivní bitvu viděli fanoušci v rámci 18. kola ve třinecké Werk areně. Pod Javorový přijel tým z Hradce Králové a dokázal zde vyhrát 3:0. Body se tedy importovaly z Třince na východ Čech. Střelci zápasu byli královéhradečtí hráči Jarůšek, Koukal a Červený.
18.kolo, neděle 29.10.2017
Mountfield HK
0:3
Třetiny: 0:0, 0:1, 0:2  Branky a nahrávky: 34. Jarůšek (Kukumberg, Graňák), 53. Koukal, 59. Červený. Rozhodčí: Hradil, Hejduk – Kis, Rampír. Vyloučení: 3:4. Využití: 0:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 025. Střely na branku: 23:28. Zblokované střely: 12:16. Hity: 8:5. Vhazování: 36:23. Průběh utkání: 0:3.
HC Oceláři Třinec: Strmeň – Krajíček, M. Doudera, Roth, D. Musil, Adámek, Linhart – Martin Růžička, Marcinko, Dravecký – Svačina, Polanský, Adamský – Irgl, Cienciala, Rákos – Chmielewski, M. Kovařčík, Hrňa
Mountfield HK: Rybár – Gregorc, Cibuļskis, Graňák, Rosandič, Vydarený, Pláněk – Vopelka, Dragoun, Köhler – M. Látal, Kukumberg, Bednář – Červený, Koukal, Cingel – R. Pavlík, Berger, Jarůšek

Na první rozruch v utkání 18. kola, kdy do města pod Javorovým přijel královéhradecký Mountfield, diváci v aréně čekali do čtvrté minuty. To třineckou sestavu přitlačila čtvrtá hradecká pětka, ale Oceláři v obraně žádné okénko nenechali. Zajímavá byla první přesilovka Třineckých, kdy na konci čtvrté minuty dostali možnost vstřelit v početní výhodě branku po faulu Rosandiče. Skórovat ale mohli Hradečtí, kterým by se tak podařilo to, co hokejistům Vítkovic v posledních dvou zápasech Ocelářů – tedy vstřelit třineckému týmu gól v jeho vlastní přesilovce. Šance na to měli Köhler s Dragounem a o chvíli později si sjížděl před Strmeně, který nastoupil jako začínající brankář v sestavě Ocelářů podruhé v řadě, Cingel, ale toho zablokoval Polanský. O pár sekund později na druhé straně v přesilovce trefil tyčku Rybárovy branky Irgl.

V deváté minutě se krásně uvolnil do své forhendové strany na ose hřiště před hradeckým brankářem Dravecký, ale úspěšnější byl slovenský gólman ve službách Mountfieldu. Neskórovali ani na druhé straně svěřenci trenéra Václava Sýkory, když krásné a rychlé kombinaci po ose Köhler – Dragoun – Vopelka chybělo jen zakončení posledně jmenovaného. Touš mu ale hůl přeskočil. Šanci otevřít střelecký účet zápasu měl následně Svačina, který se po rychlé příhře od Hrni zjevil před Rybárem zcela sám. Byl příliš blízko a zakončil jen do náruče slovenského brankáře. Osamocen byl před brankářem soupeře také o dvě minuty později v největší šanci Hradce Králové Jarůšek, ale trefil tyč Strmeňovy branky.

Největší šanci překonat obranu Hradce dostali domácí v závěrečné čtvrtině první dvacetiminutovky. V rozmezí 58 sekund šli pykat Kukumberg a Dragoun, ale domácí přesilovku pěti proti třem, ani klasickou početní výhodu nevyužili. Největší příležitost v této části prvního dějství měl na konci dvojnásobné převahy Dravecký. Dostal puk na pravé křídlo mezi kruh pro vhazování a brankoviště, ale z bezprostřední blízkosti trefil jen přesunujícího se Rybára mezi ruku a tělo. Gólman Hradce s číslem 42 kotouč udržel. I proto skóre po první třetině bylo stejné jako na začátku.

Druhá třetina začala tuhým bojem. Oba týmy se jen velmi stěží prokousávaly středním pásmem, a když už vjely do útočné třetiny, bylo na obou koncích hřiště jen minimum času a prostoru na oku lahodící kombinace. V pětadvacáté minutě byl za nezaviněný zákrok vysokou holí v obličeji Krajíčka vyloučen na čtyři minuty Kukumberg. Oceláři ale přesilovku dobře nesehráli. Šanci na změnu skóre zpacifikovala královéhradecká obrana, bylo to až v samotném závěru početní výhody, když Rybár procedil jednu ze střel Třineckých. Bránící čtyřku Mountfieldu HK se snažila vymíchat čtvrtá domácí formace.

Hosté dostali první přesilovku až po polovině utkání. Když už se zdálo, že s ní naloží tak, jak s dosavadními početními výhodami naložili domácí, podařilo se Mountfieldu Strmeně překonat. Kukumbergovu střelu ještě Strmeň dokázal vytěsnit, ale pouze před sebe, kde operoval Richard Jarůšek, který pohotově dorazil. Pro hostující tým to byla branka po 109 minutách, domácí brankář Strmeň naopak inkasoval po 67 minutách hry. Necelou minutu nato byl vyloučen třinecký Adámek a hosté tak měli šanci využít i druhou přesilovku. Jarůškova branka svěřencům trenéra Sýkory dodala sebevědomí a tato početní výhoda vypadala nebezpečněji než ta první. Šanci měl Bednář, kterému na kruh nabil Gregorc. Do střely kapitána Mountfieldu vložil hůl Krajíček a po padajícím listu se úspěšně natáhl Strmeň. Nabito dostal skvěle také Kukumberg, do jeho bomby se ale obětavě vrhnul Musil. Domácí Oceláři mohli srovnat ve 39. minutě. Polanského formace rozhodila hradeckou obranu, Svačina prostrčil puk skrze Rybárovy betony brankovištěm, následně střílel Adámek, ale Rybár i po 40 minutách držel čisté konto.

Královéhradecký Mountfield tak před závěrečnou třetinou vedl o jedinou branku, což na dvacet minut hry v ledním hokeji není žádné výrazné vedení. Hostující tým si ale průběh závěrečné hrací doby výborně pohlídal, nedal Ocelářů pomyslet na vyrovnání a sám si vedení definitivně pojistil. Tým z Hradce Králové trpělivě ukrajoval vteřiny a minuty třetí části a především díky své první formaci také čas od času hrozil. Ve 48. minutě zavřela první hostující formace první domácí na dlouhé desítky sekund, ale gól do kuchyně nevykombinovala. O dvě minuty později opět hradecká elitní formace držela domácí v pásmu a nebezpečnou ránou se prezentoval lotyšský reprezentant Cibuļskis.

Na druhé straně mohl vyrovnat obránce Roth, kterému nabil v akci tři na dva centr čtvrté třinecké formace Michal Kovařčík. Rybár byl – stejně jako v celém utkání – bezchybný. O minutu později měl ještě šanci Marcinko, jeho tečovanou ránu, kdy mu přihrál v tandemu najíždějící Růžička, slovenský brankář ve službách Hradce Králové vyrazil betonem. Branka padla až v 53. minutě. Petr Koukal si na pravém křídle sjel až na kruh a prostřelil Strmeně. Definitivní podobu výsledku pak dal 64 sekund před koncem Rudolf Červený, který využil nedorozumění v rozehrávce Ocelářů, sjel si před Strmeně a prostřelil jej mezi betony. Konečný účet utkání – Oceláři versus Mountfield HK 0:3!

Marek Zadina (HC Oceláři Třinec): "Dnes rozhodly přesilovky. V první třetině jsme měli dát dva góly a byli bychom na koni. Bohužel se to nepovedlo a naopak jsme v hradecké přesilovce inkasovali. Klukům nemohu upřít snahu, tlačili jsme se do zakončení, ale soupeř velmi poctivě bránil, na což jsme tady v Třinci zvyklí. Dnes od nás odskakovaly kotouče, scházelo i trochu štěstí."

Pavel Hynek (Mountfield HK): "Hráčům děkuji za výborný týmový výkon. V první třetině jsme přečkali oslabení, velmi nás podržel brankář Rybár, kluci schytali a zblokovali hodně střel. Pro vývoj utkání bylo důležité, že jsme nepustili Třinec do vedení. Ve druhé části jsme využili hned první přesilovku, což podpořilo naší taktiku. Věděli jsme, že ve třetí třetině budou muset domácí otevřít hru. Dokázali jsme to potrestat a "uloupit" všechny body. Hráčům ještě jednou moc děkuji."