V remízovém utkání rozhodly o druhém bodu pro hosty nájezdy

28.12.2017 · Michal Samiec
Předposlední utkání kalendářního roku 2018 se povedlo Ocelářům jenom z jedné třetiny. Z utkání s Olomoucí totiž ukořistili jediný bod. Zápas, který byl po 65 minutách vyrovnaný, rozhodly samostatné nájezdy. Ty stejně jako při prvním měření sil v Třinci vyhráli hosté.
34.kolo, čtvrtek 28.12.2017
3:4sn
Třetiny: 1:1, 2:1, 0:1 - 0:0  Branky a nahrávky: 19. Krajíček (Martin Růžička), 21. Irgl (D. Musil, Cienciala), 24. M. Doudera (Marcinko, Adamský) – 5. Jergl (J. Knotek, Ondrušek), 27. J. Knotek, 42. Jaroměřský (Jergl, Herman), rozhodující samostatný nájezd Roman Vlach. Rozhodčí: Hejduk, Kubičík – Lederer, Ganger. Vyloučení: 3:7, navíc Martin Růžička (Třinec) 10 min. Využití: 0:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 5 200. Střely na branku: 31:31. Zblokované střely: 13:7. Hity: 15:10. Vhazování: 46:23. Průběh utkání: 0:1, 3:1, 3:4.
HC Oceláři Třinec: Hamerlík – M. Doudera, Krajíček, D. Musil, Linhart, Adámek, Jank, Roth – Martin Růžička, Marcinko, Rákos – Irgl, Mikulík, Cienciala – Dravecký, Polanský, Adamský – O. Kovařčík, M. Kovařčík, Chmielewski
HC Olomouc: Konrád – Staněk, Jaroměřský, Ondrušek, Rutar, Čáp, Dujsík – Laš, J. Knotek, Eberle – Burian, Roman Vlach, Jan Káňa – Strapáč, Mráz, Ostřížek – Holec, Herman, Jergl – Sundher

Možnost otevřít skóre zápasu 34. kola Tipsport extraligy mezi Oceláři Třinec a týmem z Olomouce měli domácí již po několika desítkách sekund. Do slibné šance si najížděl Mikulík, ale byl přitom faulován hostujícím obráncem Ondruškem. Třinečtí sehráli přesilovku poměrně aktivně, branku ve výborné formě v poslední době chytajícímu Konrádovi ale vstřelit nedokázali. Gólový účet zápasu tak otevřeli hráči olomoucké Mory. Na začátku páté minutě bombou z levého kruhu prostřelil třineckého brankáře Hamerlíka Aleš Jergl. Oceláři mohli vyrovnat hned vzápětí. Obrovskou šanci měl po kombinaci celého prvního útoku Rákos, ale místo sítě za Konrádem trefil jen zadní mantinel.

V šesté minutě byl vyloučen druhý olomoucký hráč v zápase. Po faulu Staňka hráli Třinečtí početní výhodu, ale opět neúspěšně. Skóre se mohlo pohnout až po jejím skončení, když Doudera střílenou přihrávkou od modré hledal mezi kruhy operujícího Draveckého. Jeho teč ale gólem neskončila, stejně jako štiplavá Jerglova střela. V tu chvíli jediný střelec zápasu si tak druhý zářez nepřipsal. Šance na domácí straně si vyrobili ještě Martin Růžička, kterého do samostatného úniku vyslal Musil, nebo Cienciala, jemuž pobídku na teč vyslal od modré Roth. Obě příležitosti ale Branislav Konrád v brance hostujícího týmu zneškodnil.

Olomoučtí ve druhé polovině první hrací doby byli schopni na několik delších pasáží zavřít Oceláře před Hamerlíkem, žádná nebezpečná akce ani střela se z toho nezrodila. Nebezpečnou přímou střelu na domácí branku si tak připsal až zhruba dvě minuty před koncem tercie Burian. Gól ale padl na druhé straně. Lukáš Krajíček najížděl z vlastního pásma s pukem na holi, dostal nezvykle mnoho prostoru, a tak s pukem zamířil přímo na hostujícího brankáře a střelou do horní části brány vyrovnal. Hostující zeď v brance, Branislav Konrád, tak inkasoval po 119 minutách hry – minule totiž vynuloval Zlín a puk naposledy za svá záda pustil ještě o kolo dřív ve 21. minutě utkání v Hradci Králové.

Druhá třetina byla na zajímavé události bohatší než úvodní dvacetiminutovka. Již po 50 sekundách překlopil skóre na stranu domácího týmu šikovnou tečí Musilova nahození od modré Zbyněk Irgl. Oceláři navýšili své vedení na dvoubrankové o další dvě a půl minuty později. Na začátku 24. minuty byl po záchranném faulu před Hamerlíkem vyloučen asistent u Irglovy branky Musil, ale hned po buly před třineckým brankářem se dostali domácí do útočného pásma. Vypadalo to, že Marcinko pošetří důležité sekundy daleko od Hamerlíka, ale nakonec narýsoval přesnou a překvapivou přihrávku na modré stojícímu Milanu Douderovi. Ten si ještě potáhl puk ke Konrádovi a v poslední chvíli před tím, než byl atakován soupeřem, vystřelil. Konrád byl proti střele k tyči bezmocný.

Oceláři rázem v utkání, kde se kombinace rodily spíše ztuha a Mora rozhodně nedala kůži zadarmo, vedli o dva góly. Tohoto komfortu si ale dlouho neužívali. Ve 27. minutě zastavil za brankou Hamerlíka podél mantinelu klouzající puk hlavní rozhodčí, domácí gólman se už přesouval k druhé tyči, a tak Jan Knotek neměl žádný problém zasunout touš za dezorientovaného brankáře. Třinečtí si mohli vedení o dva góly vzít zpět před polovinou zápasu, kdy měl v přesilovce dvě dobré šance Marcinko, ale dvakrát touš letěl jen těsně vedle Konrádovy branky. Velké šance si do konce druhé hrací doby připsali ještě Linhart, který pálil z vrcholu kruhu po přihrávce Růžičky, nebo právě Růžička, jemuž při výhodě po faulu Ostřížka nahrál Marcinko. Na druhé straně se mohl prosadit Strapáč. V páté početní převaze, kterou hráli domácí hokejisté na konci druhé tercie po faulu Buriana, se dostal do šance olomoucký útočník po špatné rozehrávce Ocelářů. Branku ale netrefil, a tak po čtyřiceti minutách Oceláři drželi nejtěsnější vedení.

Těsné vedení domácích se ale ve třetí části rozplynulo velice brzo. Po 116 sekundách poslední dvacetiminutovky spadla do brány tečovaná střela Jana Jaroměřského a bylo vyrovnáno. Následné dvě relativně dobré pozice Třineckých měl Jiří Polanský – nejprve stál dobře před Konrádem, když na něj směřoval prudký puk z rohu Adamský. Následně byl posledním hráčem, který se dotkl několikrát tečovaného kotouče po střele Rotha od modré. Jestliže Polanský měl dobré pozice, na druhé straně se zrodila megašance. Ve 47. minutě po ztraceném puku domácích v útočném pásmu byl do samostatného úniku vyslán Herman. Jeho akci ale zastavila levá tyč Hamerlíkovy brány.

Na velké trable si domácí zadělali po polovině třetí třetiny. Nejprve byl vyloučen Polanský a o minutu a 58 sekund později i Marcinko. Třinečtí tak hráli bez dvou sekund čtyři minuty v oslabení a před Hamerlíkem se děly velké věci. Staněk už bombou od modré domácího brankáře překonal, ale puk z brankové čáry vyrazil bránící Doudera. Obrovskou šanci měl i Holec, kterému stačilo přesně zamířit za rozhozeného Hamerlíka, jenž předtím zasahoval proti střele Olomouckých. Hostující útočník s číslem 11 ale puk napoprvé dobře nezpracoval a když se tak stalo, tak už jeho bekhendová střela nebyla tolik nebezpečná.

Šanci rozhodnout utkání v normální hrací době v početní výhodě dostali i domácí. Tři minuty a osm sekund před vypršením šedesáté minuty byl za zalehnutí puku v okolí Konrádovy branky vyloučen Robin Staněk, ale Třinečtí v početní převaze gól nedali. Zápas tak za stavu 3:3 dospěl do prodloužení. To přineslo velice dynamický hokej s řadou šancí, jak to při hře tří proti třem bývá. Dvakrát byli Olomoučtí – Knotek a Burin. Podruhé po střele hráče s číslem 24 puk proskákal brankovištěm. Na domácí straně byl nejaktivnějším hráčem Martin Růžička. Ve třetí minutě nastaveného času projel z obranného pásma, jeho střela však skončila těsně vedle. V závěrečné minutě přebruslil bránícího olomouckého Jaroměřského, ale byl v úniku faulován. Čas mezitím vypršel, rozhodčí nenařídil trestné střílení, ale vyloučil hostujícího hráče, který tak nemohl nastoupit do samostatných nájezdů. Růžičku tento verdikt rozlítil tak, že si vykoledoval osobní trest a také z tohoto důvodu do nájezdů nezasáhl.

Utkání dospělo do samostatných nájezdů. Před tímto utkáním Olomoučtí jeli nájezdy pětkrát, z toho třikrát ukořistili bonusový bod, bilance Ocelářů byla horší – ze čtyř zápasů, které rozhodovaly nájezdy, vyhráli jediný. Domácí začali dobře – v jejich první sérii skóroval Polanský, ale hráči Mory si důležité pokusy nechali až na závěr. Ve čtvrté sérii vyrovnal Sundher a posledním pokusem rozhodl o druhém bodu pro Olomouc Roman Vlach.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "Z konečného výsledku jsme pochopitelně zklamáni, bod je málo. Kluci to odehráli slušně, hlavně ve druhé části jsme měli dostatek šancí, inkasovali jsme smolný gól po odrazu od rozhodčího, třetí gól jsme si dali snad sami do víka. Možností bylo hodně, ale za stavu 3:1 se nám nepovedlo odskočit další brankou. V závěru jsme se štěstím odbránili časté přesilovky soupeře. Kluci do toho dali maximum."

Jan Tomajko (HC Olomouc): "V první třetině do toho Třinec vletěl, výborně napadal, měli jsme problémy v obranném pásmu, ale vytěžili jsme z toho gól. Ve druhé třetině měl soupeř víc ze hry, ale ve třetí části se nám povedlo srovnat. Chybí nám spousta hráčů, proto musím konstatovat, že tyhle dva body jsou zlaté. Spokojenost maximální."