Utkání se Spartou rozhodla jediná branka

23.01.2018 · Michal Samiec
Předehrávka 49. kola se Spartou začala opatrně, ale diváci ve Werk areně nakonec byli svědkem výborného zápasu. Oceláři se prezentovali výtečnou druhou třetinou, kdy výrazně přestříleli soupeře, ale nedali branku. Ta přišla hned na počátku třetí části, zbytek utkání pak patřil zase sparťanům. Vyrovnat nedokázali, z fotbalového vítězství se tak radují domácí.
49.kolo, úterý 23.1.2018
Sparta Praha
1:0
Třetiny: 0:0, 0:0, 1:0  Branky a nahrávky: 41. Krajíček (Petružálek, Marcinko). Rozhodčí: Pešina, Kubičík – Blümel, Ganger. Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 4 157. Střely na branku: 36:22. Zblokované střely: 10:22. Hity: 12:12. Vhazování: 31:31. Průběh utkání: 1:0.
HC Oceláři Třinec: Hrubec – M. Doudera, Krajíček, Roth, Linhart, D. Musil, Jank – Martin Růžička, Marcinko, Rákos – Petružálek, Roman Vlach, Dravecký – Svačina, Polanský, Adamský – Hrňa, Cienciala, O. Kovařčík.
HC Sparta Praha: Aittokallio – Z. Michálek, Ďaloga, Kalina, J. Mikuš, Švrček, Pavelka – Klimek, Pech, Forman – Buchtele, P. Vrána, A. Kudrna – Říčka, Černoch, Jarůšek – Kumstát, J. Hlinka, Uher.

Předehrávané utkání 49. kola, do kterého hosté reprezentující Spartu vstupovali – podobně jako do prvního vzájemného střetnutí tohoto kalendářního roku, které se začátkem ledna odehrálo v Praze – s třízápasovou sérii vítězství v řadě a domácí Oceláři zase s chutí navázat vítězně na úspěšný nedělní duel s Jihlavou, nabídlo opatrnou první třetinu. Zápas se od začátku hrál v dobrém tempu, ale s minimem nebezpečných situací. První šanci, která mohla na jedné nebo druhé straně skončit gólem, bylo tečované Švrčkovo nahození. Jarůšek se před Hrubcem šikovně snažil změnit směr letu puku, ale ke gólu to nevedlo. Kolem desáté minuty měla Sparta silnou pasáž, kdy rychlostně přehrávala domácí, ale do šancí se nedostala. Nejnebezpečnější akcí Třince v první třetině byla střela Musila z patnácté minuty, kdy se bek slezského týmu dostal ke ztracenému puku v obranném pásmu Sparty a přes chumel hráčů zkusil pozornost Aittokallia. Do konce úvodní dvacetiminutovky vznikly ještě dvě nebezpečné situace na straně před Hrubce, když nejprve pozlobila domácí obranu Hlinkova čtvrtá lajna a následně v poslední minutě Kalinovo nahození od modré cinklo o vnější část konstrukce třinecké branky.

Do druhé třetiny vstoupili Třinečtí mnohem aktivněji než do té první. V této hrací době to byli oni, kdo byli častěji v útočném pásmu soupeře, mnohonásobně sparťany přestříleli, ale gólu se diváci ve třinecké aréně zase nedočkali a to ani na jedné straně. Na ledě se ale dělo spoustu zajímavého. Nejprve zaznamenal velkou šanci – a vlastně to byla první tutovka Ocelářů v zápase – ve třiadvacáté minutě Cienciala, který dostal nabito od Doudery mezi kruhy. Podobnou situaci vyrobil pro Růžičku v deváté minutě druhé třetiny Krajíček. Po půlce utkání se prezentoval na druhé straně dobrou příležitostí Černoch. Následovala první přesilovka utkání, kterou měli domácí, ale dokázali přitlačit soupeře pouze v první části početní převahy, v níž na ledě za Oceláře byla první přesilovková formace. Velké věci se děly v posledních pěti minutách prostřední hrací doby. Nejprve byl v akci sám na Aittokallia faulován Růžička a následovalo trestné střílení, které ale třinecký kanonýr neproměnil. O 53 sekund později skončil puk za Hrubcem, ale po dlouhé konzultaci s videem rozhodčí branku neuznal, protože Buchtele kotouč do třinecké klece kopnul. I po čtyřiceti minutách tak bylo skóre bezbrankové a před závěrečnou tercií normální hrací doby bylo jasné, že každá chyba, která bude následovat, může být pro osud utkání rozhodující.

Ve zvýšené aktivitě oproti úvodu utkání pokračovali Oceláři i na začátku třetí třetiny. Domácí dohrávali přesilovku po vyloučení Kaliny z konce druhé dvacetiminutovky a prosadili se po jednoduché akci, kdy puk putoval z hole Marcinka a Petružálka na Lukáše Krajíčka. Jeho střela od modré byla spíše pobídkou na teč, Aittokallio však měl zakrytý výhled a střelu třineckého kapitána pustil za svá záda. Sparťané se snažili, kdykoliv k tomu měli prostor, o rychlé kontry, ale do útočného pásma se v úvodu třetí periody moc nedostávali, dobré střelecké pozice se rodily spíše na druhé straně. Navýšit hubené vedení mohl Doudera nebo Ondřej Kovařčík.

Svěřenci Františka Výborného si byli vědomi, že nemají na co čekat a musejí se hnát do útoku. V osmé minutě závěrečné třetiny normální hrací doby byl ve výborné střelecké pozici na levém kruhu Andrej Kudrna, nejlepší sparťanský střelec těsně minul levou tyč Šimona Hrubce. Od této chvíle hosté navýšili obrátky. O minutu později ze stejného místa střílel Říčka, jeho ránu ale Hrubec máchnutím lapačky zneškodnil. Velkou šanci vyrovnat měli hosté po vyloučení Krajíčka necelých šest minut před koncem. Oceláře zmáčkli především v první půlce přesilovky, měli několik nebezpečných střel, ale vyrovnat nedokázali. Nepovedlo se to ani po skončení přesilovky Mikušovi, kterému na ránu z první z vrcholu kruhu nahrál Buchtele. Sparťané předvedli v závěru neuvěřitelný tlak, poslední desítky sekund točili bránicí Oceláře před Hrubcem, ale ten nakonec do své sítě nepustil žádný kotouč. Utkání tak rozhodla jediná branka – přesilovkový zásah Lukáše Krajíčka z úvodu třetí části.

Václav Varaďa (HC Oceláři Třinec): "Konečný výsledek nás pochopitelně těší, jsou to důležité body proti rozjetému soupeři. Výhra se nerodila lehce, v první části nás Sparta přehrála, gólman nás skvěle podržel. Měli jsme velké problémy, nedařilo se nám držet na kotouči, soupeř nás dohrával. Od druhé třetiny jsme ale Spartu zmáčkli a vytvářeli jsme si dostatek šancí, naše rozehranost byla mnohem lepší. Rozhodl gól v úvodu třetí části, poté jsme hráče nabádali, aby byli trpěliví. Kluci to do puntíku plnili, drželi jsme Spartu daleko od branky. Chci klukům srdečně poděkovat, že v takto narvaném programu našli sílu a porazili tak silného rivala."

Jaroslav Nedvěd (HC Sparta Praha): "Hodnotí se to těžce. Navázali jsme sice na zodpovědné výkony z předchozích tří zápasů, kluci nechali na ledě maximum, ale jedeme domů bez bodu. Bohužel někdo musí prohrát, dnes jsme to byli my, i když si myslím, že jsme si porážku nezasloužili, protože pár gólových situací jsme měli a zápas se mohl klidně vyvíjet jinak. To jsou ale jen kdyby a Třinec dokázal skórovat po naší drobné taktické chybě."